Rozdział 6 - Rozpatrywanie zgłoszenia wynalazku. - Ochrona wynalazków i wzorów użytkowych.

Monitor Polski

M.P.1984.26.179

Akt utracił moc
Wersja od: 6 grudnia 1984 r.

Rozdział  6

Rozpatrywanie zgłoszenia wynalazku.

§  15.
1.
W toku postępowania Urząd Patentowy wyznacza zgłaszającemu terminy, które nie mogą przekraczać:
1)
dwóch miesięcy, jeżeli zgłaszający ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce,
2)
trzech miesięcy, jeżeli zgłaszający ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z państw europejskich,
3)
czterech miesięcy, jeżeli zgłaszający ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z państw pozaeuropejskich.
2.
Terminy określone w ust. 1 nie mogą być krótsze niż termin do wniesienia zażalenia na postanowienie Urzędu Patentowego.
3.
Jeżeli zgłaszający złoży przed upływem wyznaczonego terminu uzasadniony wniosek o jego przedłużenie, Urząd Patentowy może przedłużyć ten termin tylko jeden raz, nie więcej niż o dwa miesiące.
§  16.
1.
Wszelkie pisma Urząd Patentowy kieruje na adres podany przez zgłaszającego.
2.
Jeżeli zgłaszający działa przez pełnomocnika, Urząd Patentowy kieruje pisma na adres pełnomocnika.
3.
Jeżeli jest kilku zgłaszających i nie działają przez wspólnego pełnomocnika, Urząd Patentowy kieruje pisma pod adresem wspólnego przedstawiciela do odbioru pism. Jeżeli zgłaszający nie określi wspólnego przedstawiciela, uważa się, że jest nim zgłaszający wymieniony w podaniu na pierwszym miejscu. Doręczenie pisma wspólnemu przedstawicielowi ma skutki prawne doręczenia pisma wszystkim zgłaszającym.
4.
Osoby wymienione w ust. 1-3 powinny zawiadomić Urząd Patentowy o każdej zmianie nazwy lub adresu. W razie zaniedbania tego obowiązku, doręczenie pisma pod dotychczasowym adresem ma skutek prawny, chyba że nowy adres jest znany Urzędowi Patentowemu.
5.
Przepisy ust. 1-4 stosuje się odpowiednio do współtwórców, którzy przystąpili do sprawy w myśl art. 32 ust. 3.
§  17.
1.
Jeżeli czynności dokonane przez twórcę w związku z przystąpieniem do sprawy nasuwają wątpliwości, czy nie pozostają w sprzeczności z czynnościami i oświadczeniami zgłaszającego, Urząd Patentowy wzywa zgłaszającego do zajęcia stanowiska w wyznaczonym terminie. W razie niewypowiedzenia się zgłaszającego w wyznaczonym terminie, dokonane czynności uważa się za skuteczne.
2.
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi, że czynność dokonana przez twórcę pozostaje w sprzeczności z czynnościami i oświadczeniami zgłaszającego, uznaje ją za bezskuteczną i zawiadamia o tym twórcę.
§  18.
1.
Po otrzymaniu zgłoszenia wynalazku Urząd Patentowy stwierdza datę dokonania zgłoszenia, nadaje mu kolejny numer oraz zawiadamia o tym zgłaszającego.
2.
Zgłoszenie uważa się za dokonane w czasie, w którym zostało złożone w Urzędzie Patentowym albo nadane w polskim urzędzie pocztowym pod adresem Urzędu Patentowego.
3.
Jeżeli zgłoszenie zostało nadane w polskim urzędzie pocztowym, lecz w chwili otrzymania zgłoszenia przez Urząd Patentowy nie można ustalić daty nadania przesyłki, za datę dokonania zgłoszenia wynalazku uważa się datę otrzymania zgłoszenia wynalazku przez Urząd Patentowy.
§  19.
1.
Na wniosek zgłaszającego Urząd Patentowy wydaje, w celu zastrzeżenia pierwszeństwa za granicą, dowód dokonania zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym (dowód pierwszeństwa).
2.
Urząd Patentowy wydaje dowód pierwszeństwa, jeżeli zgłoszenie w czasie, w którym zostało dokonane, zawierało podanie i co najmniej jeden z dokumentów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 2-4.
3.
Urząd Patentowy może uzależnić wydanie dowodu pierwszeństwa od wcześniejszego złożenia zlecenia w jednostce upoważnionej do pośrednictwa przy zgłaszaniu wynalazków i wzorów użytkowych za granicą (§ 55 ust. 2 i § 56 ust. 1 rozporządzenia).
4.
Dowód pierwszeństwa składa się z zaświadczenia Urzędu Patentowego zawierającego imię i nazwisko lub nazwę zgłaszającego, tytuł wynalazku, datę i numer zgłoszenia wynalazku oraz kopii tych dokumentów spośród wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 2-4, które zgłaszający dołączył do podania w czasie dokonania zgłoszenia. Urząd Patentowy potwierdza zgodność tych kopii z oryginałem.
§  20.
W toku badania wstępnego Urząd Patentowy sprawdza w zakresie określonym w art. 34 ust. 1, czy zgłoszenie wynalazku odpowiada ustawowym warunkom wymaganym do uzyskania patentu. Przepisy § 31 ust. 2, ust. 3 pkt 1, 2, 4 i 5 oraz ust. 4-6 stosuje się odpowiednio.
§  21.
1.
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi niedopełnienie chociażby jednego z wymagań dla zgłoszenia wynalazku określonych w § 3 ust. 1 pkt 1-4, wydaje decyzję o odrzuceniu zgłoszenia. W tym przypadku wniesiona opłata za zgłoszenie podlega zwrotowi. Jeżeli jednak wszystkie brakujące dokumenty zostały złożone przed wydaniem tej decyzji, Urząd Patentowy wydaje postanowienie o uznaniu daty złożenia ostatniego z brakujących dokumentów za datę dokonania zgłoszenia wynalazku. Na postanowienie to przysługuje zażalenie.
2.
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi brak skrótu, wzywa zgłaszającego do usunięcia tego braku w wyznaczonym terminie. W razie nienadesłania skrótu w wyznaczonym terminie, Urząd Patentowy sporządza skrót na koszt zgłaszającego, pobierając opłatę.
3.
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi brak uiszczenia opłaty za zgłoszenie, wzywa zgłaszającego do usunięcia tego braku w terminie jednego miesiąca. W tym samym terminie zgłaszający może złożyć wniosek o zwolnienie z opłaty w całości lub w części. W razie nieuiszczenia tej opłaty i niezłożenia wniosku o zwolnienie z opłaty, zgłoszenie uważa się za wycofane, a postępowanie umarza się.
§  22.
1.
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi brak oświadczenia twórcy wynalazku (§ 3 ust. 2 pkt 2), zawiadamia o tym zgłaszającego oraz twórcę, wyznaczając temu ostatniemu termin do nadesłania tego oświadczenia. Nienadesłanie tego dokumentu w wyznaczonym terminie uważa się za zrzeczenie się przez twórcę prawa do świadectwa autorskiego oraz wymieniania go w opisach, rejestrach oraz w innych dokumentach i publikacjach wydawanych przez Urząd Patentowy.
2.
Jeżeli zgłaszającym jest obywatel państwa obcego lub zagraniczna osoba prawna, przepis ust. 1 stosuje się, w razie gdy zgłaszający lub twórca złożył wniosek o wydanie świadectwa autorskiego. Wniosek taki może być złożony najpóźniej do czasu wydania decyzji o udzieleniu patentu. W razie niezłożenia takiego wniosku oraz braku oświadczenia twórcy wynalazku (§ 3 ust. 2 pkt 2), uważa się, że twórca zrzekł się prawa do wymieniania go w opisach, rejestrach oraz w innych dokumentach i publikacjach wydawanych przez Urząd Patentowy.
3.
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi, że dokumenty określone w § 3 ust. 2 pkt 3-5 nie zostały złożone w terminie czterech miesięcy od daty zgłoszenia wynalazku w Urzędzie Patentowym, uważa oświadczenie o korzystaniu z uprzedniego pierwszeństwa za wycofane i wydaje w tej sprawie postanowienie. Na postanowienie to przysługuje zażalenie.
4.
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi brak dokumentu przeniesienia prawa do patentu, zawiadamia o tym zgłaszającego, wyznaczając mu termin do nadesłania tego dokumentu. Jeżeli zgłaszający nie nadeśle tego dokumentu w wyznaczonym terminie, zgłoszenie uważa się za wycofane, a postępowanie umarza się.
5.
Jeżeli zgłoszenie wynalazku zostało dokonane przez pełnomocnika, a Urząd Patentowy stwierdzi brak dokumentu pełnomocnictwa, wzywa osobę podającą się za pełnomocnika zgłaszającego do nadesłania tego dokumentu w wyznaczonym terminie, zawiadamiając o tym zgłaszającego. W razie nienadesłania dokumentu pełnomocnictwa w wyznaczonym terminie, zgłoszenie uważa się za wycofane, a postępowanie umarza się, chyba że zgłaszający potwierdzi w tym terminie dokonanie zgłoszenia.
6.
Jeżeli w imieniu twórcy przystępującego do sprawy działa pełnomocnik, a Urząd Patentowy stwierdzi brak dokumentu pełnomocnictwa, wzywa osobę podającą się za pełnomocnika do nadesłania tego dokumentu w wyznaczonym terminie, zawiadamiając o tym twórcę. W razie nienadesłania dokumentu pełnomocnictwa w wyznaczonym terminie, czynność dokonana przez pełnomocnika będzie pominięta, chyba że zostanie w tym terminie potwierdzona przez twórcę.
7.
Jeżeli pełnomocnikiem jest przedstawiciel organizacji określonej w art. 9 ust. 1, do dokumentu pełnomocnictwa powinno być dołączone oświadczenie organizacji, że pełnomocnik jest jej przedstawicielem.
§  23.
1.
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi, że zgłoszenie wynalazku narusza przepisy o jednolitości wynalazku, wyznacza zgłaszającemu termin do złożenia oddzielnych zgłoszeń wynalazków zawartych w pierwszym zgłoszeniu oraz uiszczenia opłat za te zgłoszenia. Na postanowienie w tej sprawie przysługuje zażalenie. Uiszczoną już opłatę dotyczącą pierwszego zgłoszenia uważa się za opłatę dotyczącą zgłoszenia wynalazku określonego w pierwszym spośród zastrzeżeń podtrzymywanych przez zgłaszającego.
2.
Jeżeli zgłaszający nie złoży w wyznaczonym terminie oddzielnych zgłoszeń wynalazków lub nie uiści za nie opłat, uważa się, że zgłoszenie dotyczy wynalazku określonego na pierwszym miejscu w zastrzeżeniach patentowych. W tym przypadku w części dotyczącej pozostałych wynalazków zgłoszenie uważa się za wycofane, a postępowanie umarza się.
3.
Zgłaszający może bez wezwania Urzędu Patentowego złożyć oddzielne zgłoszenia wynalazków zawartych w pierwszym zgłoszeniu, uiszczając jednocześnie opłaty za te zgłoszenia.
4.
W przypadku określonym w ust. 3 zgłoszenia późniejsze uważa się za dokonane w dacie pierwszego zgłoszenia, jeżeli zostały złożone przed ogłoszeniem pierwszego zgłoszenia. Urząd Patentowy przyzna jednak oddzielnym zgłoszeniom datę pierwszego zgłoszenia, mimo że zostały one złożone po ogłoszeniu, jeżeli pierwsze zgłoszenie narusza przepisy o jednolitości wynalazku. Na postanowienie odmawiające przyznania daty pierwszego zgłoszenia przysługuje zażalenie.
§  24.
1.
Urząd Patentowy może zażądać od zgłaszającego dostarczenia w wyznaczonym terminie modeli lub próbek, jeżeli uważa, że ułatwiają one istotnie zrozumienie wynalazku. Na postanowienie w tej sprawie przysługuje zażalenie.
2.
Jeżeli zgłaszający nie nadeśle modeli i próbek w wyznaczonym terminie, zgłoszenie uważa się za wycofane, a postępowanie umarza się.
3.
Wymiary modeli i próbek nie mogą przekraczać 50 cm x 50 cm x 50 cm. Modele i próbki powinny być wykonane w sposób trwały.
4.
Modele i próbki po wykorzystaniu są niszczone, chyba że zgłaszający przesyłając je zaznaczy, iż żąda ich zwrotu.
§  25.
1.
W razie gdy Urząd Patentowy w toku rozpatrywania zgłoszenia stwierdzi występowanie braków i istotnych usterek innych niż wymienione w § 22 i 23, postępuje zgodnie z art. 29.
2.
Stwierdzenie przez Urząd Patentowy występowania braków i usterek, o których mowa w ust. 1 oraz w § 22 i 23, nie wstrzymuje ogłoszenia o zgłoszeniu wynalazku.
§  26.
W toku badania wstępnego Urząd Patentowy wydaje decyzję o odmowie udzielenia patentu, jeżeli stwierdzi, że:
1)
ubiegający się o patent nie jest uprawniony do patentu lub
2)
zgłoszenie nie dotyczy rozwiązania o charakterze technicznym, lub
3)
przedmiot zgłoszenia nie jest objęty przepisami ustawy (art. 2), lub
4)
zgłoszony wynalazek jest wyłączony spod ochrony, lub
5)
zgłoszony wynalazek nie może nadawać się do stosowania, lub też
6)
występuje oczywisty brak nowości zgłoszonego wynalazku.
§  27.
1.
Jeżeli zgłaszający ubiega się o patent tymczasowy, Urząd Patentowy po przeprowadzeniu badania wstępnego dokonuje ogłoszenia o zgłoszeniu wynalazku niezwłocznie po upływie dziewięciu miesięcy od daty zgłoszenia wynalazku lub po upływie osiemnastu miesięcy od daty uprzedniego pierwszeństwa, w zależności od tego, który z tych terminów upływa wcześniej. Zgłaszający może jednak w podaniu lub w okresie sześciu miesięcy od daty zgłoszenia wynalazku złożyć wniosek o dokonanie ogłoszenia w terminie wcześniejszym.
2.
Jeżeli zgłaszający ubiega się o patent, Urząd Patentowy po przeprowadzeniu badania wstępnego dokonuje ogłoszenia o zgłoszeniu wynalazku niezwłocznie po upływie osiemnastu miesięcy od daty pierwszeństwa. Zgłaszający może jednak w podaniu lub w okresie dwunastu miesięcy od daty pierwszeństwa złożyć wniosek o dokonanie ogłoszenia w terminie wcześniejszym.
3.
O dokonanym ogłoszeniu o zgłoszeniu wynalazku Urząd Patentowy zawiadamia zgłaszającego.
4.
Urząd Patentowy dokonuje ogłoszenia o zgłoszeniu wynalazku, zamieszczając w "Biuletynie Urzędu Patentowego" następujące dane:
1)
oznaczenie klasy i podklasy według klasyfikacji patentowej międzynarodowej,
2)
numer zgłoszenia wynalazku,
3)
datę zgłoszenia wynalazku,
4)
datę i kraj uprzedniego pierwszeństwa oraz numer zgłoszenia dokonanego za granicą lub oznaczenie wystawy,
5)
imię i nazwisko lub nazwę zgłaszającego,
6)
miejsce zamieszkania lub siedzibę oraz kraj zgłaszającego,
7)
imię i nazwisko wynalazcy,
8)
tytuł wynalazku,
9)
skrót opisu, w razie potrzeby z figurą rysunku,
10)
liczbę zastrzeżeń.
5.
Datą ogłoszenia o zgłoszeniu wynalazku jest dzień, w którym dane określone w ust. 4 zostały opublikowane w "Biuletynie Urzędu Patentowego".
§  28.
1.
Z zastrzeżeniem ust. 2 do postępowania w toku badania ograniczonego stosuje się odpowiednio przepisy § 31 ust. 2-6, § 32 i 33.
2.
Urząd Patentowy przeprowadza badania ograniczone zgłoszenia wynalazku w zakresie określonym w art. 36 ust. 1.
§  29.
1.
Pełne badanie zgłoszenia wynalazku Urząd Patentowy może zarządzić bądź z urzędu, bądź też w razie złożenia wniosku o to badanie w przypadkach określonych w art. 26 ust. 3, art. 37 ust. 1, art. 57 ust. 5 i art. 81 ust. 2. Po udzieleniu patentu tymczasowego pełne badanie jest prowadzone na podstawie opisu patentowego.
2.
Urząd Patentowy zarządzi w drodze postanowienia przeprowadzenie pełnego badania wynalazku (art. 36 ust. 3), jeżeli wymaga tego interes społeczny, a okoliczności sprawy wskazują na prawdopodobieństwo braku ustawowych warunków wymaganych do uzyskania patentu.
3.
Jeżeli pełne badanie przeprowadzone przez Urząd Patentowy dotyczy zgłoszenia wynalazku w celu uzyskania patentu dodatkowego lub też dotyczy wynalazku będącego przedmiotem patentu tymczasowego dodatkowego, Urząd Patentowy zarządza przeprowadzenie, na koszt zgłaszającego, pełnego badania dotyczącego wynalazku będącego przedmiotem patentu głównego tymczasowego lub zgłoszenia wynalazku w celu uzyskania patentu głównego tymczasowego.
4.
Jeżeli Urząd Patentowy stwierdzi brak uiszczenia opłaty za wniosek w przypadkach określonych w art. 26 ust. 3 lub art. 81 ust. 2, wzywa zgłaszającego do usunięcia tego braku w terminie jednego miesiąca. W tym samym terminie zgłaszający może złożyć wniosek o zwolnienie z opłaty w całości lub w części. W razie nieuiszczenia tej opłaty i niezłożenia wniosku o zwolnienie z opłaty, wniosek uważa się za wycofany, a postępowanie umarza się.
5.
Jeżeli w razie złożenia wniosku o udzielenie patentu na podstawie art. 26 ust. 3, wniosku o pełne badanie na podstawie art. 57 ust. 5 lub wniosku o zamianę prawa ochronnego na patent Urząd Patentowy stwierdzi brak uiszczenia opłaty za pełne badanie, wzywa wnioskodawcę do usunięcia tego braku w terminie miesiąca. W razie nieuiszczenia opłaty w wyznaczonym terminie wniosek uważa się za wycofany, a postępowanie umarza się.
§  30.
1.
Urząd Patentowy wydaje postanowienie o odmowie przyznania uprzedniego pierwszeństwa w całości lub w części, jeżeli stwierdzi, że:
1)
zgłaszający nie jest uprawniony do korzystania z uprzedniego pierwszeństwa lub
2)
zgłoszenie dokonane za granicą, na którym zgłaszający opiera swoje zastrzeżenie uprzedniego pierwszeństwa, nie jest pierwszym zgłoszeniem w rozumieniu przepisów § 12 ust. 1-3, lub
3)
wystawa, na której wystawienie jest podstawą zastrzeżenia uprzedniego pierwszeństwa przez zgłaszającego, nie spełnia wymagań określonych w § 13, lub
4)
przedmiot zgłoszenia dokonanego w Urzędzie Patentowym lub odpowiednia część tego przedmiotu różni się od przedmiotu, do którego zgłaszającemu przysługuje uprzednie pierwszeństwo.
2.
Na postanowienie w sprawach wymienionych w ust. 1 przysługuje zażalenie.
§  31.
1.
W toku badania pełnego Urząd Patentowy sprawdza, czy zachowane zostały ustawowe warunki wymagane do uzyskania patentu. Przepisy § 23 stosuje się odpowiednio.
2.
Urząd Patentowy może wzywać zgłaszającego do wypowiedzenia się w wyznaczonym terminie co do wyników poszukiwań w stanie techniki, badania zgłoszonego wynalazku lub w innych sprawach, które w świetle zgłoszenia mogą nasuwać wątpliwości, czy zachowane zostały ustawowe warunki wymagane do uzyskania patentu. Niewypowiedzenie się w wyznaczonym terminie uważa się za wycofanie zgłoszenia, a postępowanie umarza się.
3.
Po przeprowadzeniu badania:
1)
Urząd Patentowy nie uznaje przedmiotu zgłoszenia za wynalazek, jeżeli stwierdzi, że nie jest on objęty przepisami ustawy (art. 2) lub że nie jest rozwiązaniem o charakterze technicznym (art. 10),
2)
Urząd Patentowy uznaje zgłoszony wynalazek za nienowy, gdy może zgłaszającemu wskazać dokument lub inny dowód, w którego świetle rozwiązanie nie jest nowe w rozumieniu art. 11,
3)
Urząd Patentowy uznaje zgłoszony wynalazek za rozwiązanie oczywiste, gdy w świetle stanu techniki ujawnionego w jednym lub łącznie kilku dokumentach lub innych dowodach, które może wskazać zgłaszającemu, rozwiązanie wynika w sposób oczywisty dla znawcy danej dziedziny techniki,
4)
Urząd Patentowy uznaje zgłoszony wynalazek za nie nadający się do stosowania, gdy nie może być wytwarzany wytwór według wynalazku lub nie może być używany w rozumieniu technicznym sposób według tego wynalazku,
5)
Urząd Patentowy uznaje zgłoszony wynalazek za wyłączony spod ochrony, jeżeli stwierdzi, że zgodnie z art. 12 nie może on być opatentowany.
4.
Przepisy ust. 3 pkt 1-5 stosuje się odpowiednio, w razie gdy brak ustawowych warunków wymaganych do uzyskania patentu dotyczy tylko części przedmiotowego zakresu żądanej ochrony określonej w zastrzeżeniach patentowych, a zgłaszający pomimo zawiadomienia go o tym przez Urząd Patentowy nie ograniczył w wyznaczonym terminie zakresu przedmiotowego żądanej ochrony.
5.
Urząd Patentowy wzywa zgłaszającego do złożenia w wyznaczonym terminie pisemnych wyjaśnień na zarzuty dotyczące braku ustawowych warunków wymaganych do uzyskania patentu. Niezłożenie wyjaśnień w wyznaczonym terminie uważa się za wycofanie zgłoszenia, a postępowanie umarza się.
6.
Jeżeli zgłaszający w toku rozpatrywania zgłoszenia wprowadzi do zgłoszenia uzupełnienia lub poprawki zmieniające istotę zgłoszonego wynalazku lub uzasadniające zmianę pierwszeństwa do uzyskania patentu, Urząd Patentowy stwierdza ich niedopuszczalność, wydając w tej sprawie postanowienie. Na postanowienie to przysługuje zażalenie.
§  32.
Urząd Patentowy po przeprowadzeniu badania pełnego wydaje decyzję o odmowie udzielenia patentu, jeżeli stwierdzi, że:
1)
przedmiot zgłoszenia nie jest objęty przepisami ustawy (art. 2) lub nie jest rozwiązaniem o charakterze technicznym, lub
2)
zgłoszony wynalazek jest wyłączony spod ochrony, lub
3)
zgłoszony wynalazek nie może nadawać się do stosowania, lub
4)
zgłoszony wynalazek nie jest nowy, lub
5)
zgłoszony wynalazek wynika dla znawcy w sposób oczywisty ze stanu techniki, lub
6)
ubiegający się o patent nie jest uprawniony do patentu, lub też
7)
patentu udzielono uprawnionemu do patentu z wcześniejszym pierwszeństwem.
§  33.
Jeżeli Urząd Patentowy nie stwierdzi braku ustawowych warunków wymaganych do uzyskania patentu, wydaje decyzję o udzieleniu patentu, z tym jednak że udzielenie patentu następuje pod warunkiem uiszczenia należnej opłaty okresowej lub opłaty zryczałtowanej albo bez tego warunku, gdy ubiegający się o patent jest zwolniony od jej uiszczenia na podstawie § 79 ust. 3 rozporządzenia.
§  34.
1.
Jeżeli po przeprowadzeniu pełnego badania zgłoszenia wynalazku w celu uzyskania patentu tymczasowego, podjętego w trybie art. 36 ust. 3, Urząd Patentowy stwierdzi brak ustawowych warunków wymaganych do uzyskania patentu, wydaje decyzję o odmowie udzielenia patentu tymczasowego.
2.
Jeżeli po przeprowadzeniu pełnego badania podjętego w przypadkach określonych w art. 26 ust. 3, art. 36 ust. 3 i art. 57 ust. 5 Urząd Patentowy stwierdzi brak ustawowych warunków wymaganych do uzyskania patentu, uchyla decyzję o udzieleniu patentu tymczasowego.
3.
Jeżeli po przeprowadzeniu pełnego badania podjętego w przypadkach określonych w art. 36 ust. 3 i art. 57 ust. 5 Urząd Patentowy stwierdzi konieczność ograniczenia zakresu ochrony, uchyla decyzję o udzieleniu patentu tymczasowego i wydaje nową decyzję o udzieleniu patentu tymczasowego.
4.
Jeżeli po przeprowadzeniu pełnego badania podjętego w przypadkach określonych w art. 36 ust. 3 i art. 57 ust. 5 Urząd Patentowy nie stwierdzi braku ustawowych warunków wymaganych do uzyskania patentu, wydaje postanowienie o ich niestwierdzeniu.
§  35.
Jeżeli po przeprowadzeniu pełnego badania podjętego w przypadku określonym w art. 81 ust. 2 Urząd Patentowy stwierdzi brak ustawowych warunków wymaganych do uzyskania patentu, wydaje decyzję o odmowie udzielenia patentu, a jeżeli nie stwierdzi braku tych warunków, zarządza wprowadzenie do opisu ochronnego wzoru użytkowego niezbędnych poprawek o charakterze formalnym, po czym wydaje decyzję o udzieleniu patentu, uchylając jednocześnie decyzję o udzieleniu prawa ochronnego. Przepis § 33 stosuje się odpowiednio.
§  36.
1.
Wniosek o wydanie świadectwa autorskiego (art. 37 ust. 3) powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko oraz adres twórcy składającego wniosek,
2)
imiona, nazwiska i adresy współtwórców,
3)
tytuł wynalazku,
4)
numer zgłoszenia wynalazku.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, może być złożony w Urzędzie Patentowym w ciągu jednego roku od daty ogłoszenia w "Wiadomościach Urzędu Patentowego" o umorzeniu postępowania o udzielenie patentu lub patentu tymczasowego.
§  37.
1.
Jeżeli twórca wynalazku złoży na podstawie art. 37 ust. 3 wniosek o wydanie mu świadectwa autorskiego w związku z umorzeniem przez Urząd Patentowy postępowania w sprawie udzielenia patentu lub patentu tymczasowego, Urząd Patentowy po sprawdzeniu, że wniosek został złożony przez twórcę wskazanego w zgłoszeniu wynalazku o udzielenie patentu tymczasowego lub patentu albo że wniosek został złożony przez osobę uznaną za twórcę tego wynalazku w orzeczeniu właściwego sądu:
1)
wydaje świadectwo autorskie, gdy wniosek o wydanie świadectwa autorskiego został złożony po umorzeniu przez Urząd Patentowy postępowania o udzielenie patentu wskutek niewniesienia opłaty za pierwszy i ewentualnie dalsze przypadające okresy ochrony (art. 37 ust. 2 zdanie drugie),
2)
zarządza przeprowadzenie pełnego badania w celu sprawdzenia, czy wynalazek spełnia ustawowe warunki określone w art. 10-12, gdy wniosek o wydanie świadectwa autorskiego został złożony po umorzeniu przez Urząd Patentowy postępowania o udzielenie patentu tymczasowego (art. 36 ust. 2) albo postępowania o udzielenie patentu (art. 37 ust. 1).
2.
Do pełnego badania zarządzonego w trybie przewidzianym w ust. 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio przepisy § 31 ust. 2-6, a przewidziane w tych przepisach obowiązki zgłaszającego dotyczą twórcy.
3.
Jeżeli jest kilku współtwórców wynalazku, Urząd Patentowy zawiadamia ich o złożeniu wniosku o udzielenie świadectwa autorskiego (ust. 1 pkt 1) i o zarządzeniu pełnego badania (ust. 1 pkt 2), wzywając ich do ustanowienia wspólnego pełnomocnika lub przedstawiciela. Przepisy § 16 ust. 5 i § 22 ust. 6 i 7 stosuje się odpowiednio.
§  38.
1.
Po przeprowadzeniu pełnego badania (§ 37 ust. 1 pkt 2) Urząd Patentowy:
1)
wydaje twórcy (współtwórcom) świadectwo autorskie, jeżeli nie stwierdzi braku ustawowych warunków określonych w art. 10-12,
2)
wydaje decyzję o odmowie wydania świadectwa autorskiego, jeżeli stwierdzi okoliczności, o których mowa w § 32 pkt 1-5 i 7.
2.
Urząd Patentowy wydaje twórcy świadectwo autorskie wraz z dołączonym do niego opisem wynalazku, zastrzeżeniami patentowymi i ewentualnie rysunkami, po uiszczeniu przez niego zryczałtowanych kosztów w wysokości 300 zł.
§  39.
1.
Jeżeli w toku rozpatrywania zgłoszenia uchybiony zostanie przez zgłaszającego termin procesowy, Urząd Patentowy na wniosek zgłaszającego przywróci termin, stosując w tym zakresie przepisy art. 29 ust. 3-5.
2.
Jeżeli została wydana decyzja umarzająca postępowanie, uchybienie terminu może być uwzględnione, jeżeli zgłaszający, dopełniając jednocześnie czynności, dla której określony był termin, uprawdopodobni w odwołaniu, że uchybienie nastąpiło bez jego winy.