Ochrona osadniczych gospodarstw rolnych na terenach objętych akcją osiedleńczą.

Monitor Polski

M.P.1954.101.1271

Akt utracił moc
Wersja od: 28 października 1954 r.

ZARZĄDZENIE NR 252
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 19 października 1954 r.
w sprawie ochrony osadniczych gospodarstw rolnych na terenach objętych akcją osiedleńczą.

W celu zabezpieczenia gospodarstw rolnych, przeznaczonych dla osadników w ramach akcji osiedleńczej, oraz zapewnienia ochrony osadniczych gospodarstw rolnych przed samowolnym ich zajmowaniem zarządza się, co następuje:
Osadnik wraz z rodziną może objąć zarezerwowane dla niego gospodarstwo rolne na terenie objętym akcją osiedleńczą tylko na podstawie karty osiedleńczej, wystawionej przez prezydium powiatowej rady narodowej miejsca zamieszkania osadnika na terenie, na którym prowadzony jest werbunek.
1.
Objęcie gospodarstwa rolnego przez osadnika następuje z chwilą wprowadzenia go w posiadanie gospodarstwa przez prezydium powiatowej rady narodowej bądź z upoważnienia prezydium powiatowej rady narodowej przez prezydium gminnej rady narodowej właściwej ze względu na miejsce położenia gospodarstwa.
2.
Wprowadzenie osadnika w posiadanie gospodarstwa powinno być stwierdzone protokołem, sporządzonym według ustalonego wzoru w 3 egzemplarzach; w protokole należy powołać się na kartę osiedleńczą osadnika oraz dokładnie wymienić wszystkie składniki gospodarstwa, w szczególności wskazać obszar i granice gruntów oraz rodzaje użytków przynależnych do gospodarstwa; przy wprowadzaniu do budynków należy wskazać, jakie budynki lub ich części zostały przydzielone osadnikowi.
Zajęcie osadniczego gospodarstwa rolnego wbrew przepisom §§ 1 i 2 stanowi samowolne zajęcie.
1.
Odpowiedzialność za należytą ochronę osadniczych gospodarstw rolnych ponosi prezydium właściwej gminnej rady narodowej, a na terenie całego powiatu - powiatowy zarząd rolnictwa prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
W przypadku usiłowania dokonania samowolnego zajęcia gospodarstwa prezydium gminnej rady narodowej właściwe ze względu na miejsce położenia gospodarstwa powinno zapobiec temu we własnym zakresie, a gdyby tego nie mogło uczynić - obowiązane jest wezwać niezwłocznie pomocy Milicji Obywatelskiej.
3.
Osoby winne niedopełnienia obowiązków określonych w ust. 1 i 2 będą pociągnięte do odpowiedzialności służbowej i karnej.
1.
O każdym przypadku samowolnego zajęcia osadniczego gospodarstwa rolnego prezydium gminnej rady narodowej powinno natychmiast - nie później jednak niż w ciągu 24 godzin od otrzymania wiadomości - zawiadomić powiatowy zarząd rolnictwa prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
Zawiadomienie powinno zawierać opis stanu faktycznego ze wskazaniem gromady, w której nastąpiło samowolne zajęcie gospodarstwa, numeru gospodarstwa oraz osoby, która dopuściła się samowolnego zajęcia, a w miarę możności również miejsca poprzedniego zamieszkania i zatrudnienia tej osoby.
3.
Prezydium powiatowej rady narodowej (powiatowy zarząd rolnictwa) sprawdza okoliczności powołane w zawiadomieniu i kieruje do właściwego terenowo organu Milicji Obywatelskiej wniosek o wszczęcie postępowania karnego zarówno w stosunku do osób, która dopuściły się samowolnego zajęcia, jak i osób, które udzieliły im pomocy albo nie dopełniły obowiązku ochrony gospodarstw samowolnie zajętych (§4 ust. 3).
1.
Niezależnie od zawiadomienia, o którym mowa w § 5 ust. 1 i 2, prezydium gminnej rady narodowej obowiązane jest w ciągu 24 godzin od otrzymania wiadomości o samowolnym zajęciu osadniczego gospodarstwa rolnego usunąć osoby samowolnie zajmujące gospodarstwo przez zastosowanie przymusu bezpośredniego w trybie przepisów art. 13, 49 i 50 rozporządzenia o postępowaniu przymusowym w administracji.
2.
Jeżeli usunięcie nie mogło być dokonane w ciągu 24 godzin, prezydium gminnej rady narodowej obowiązane jest dokonać usunięcia w trybie określonym w ust. 1 niezwłocznie po ustaniu wyjątkowej przeszkody.
Prezydia gminnych rad narodowych korzystać będą przy likwidowaniu przypadków samowolnego zajęcia osadniczych gospodarstw rolnych (§4 ust. 2 i § 6) z wszelkiej potrzebnej pomocy organów Milicji Obywatelskiej.
1.
Przymusowe usunięcie osób i ruchomości w trybie § 6 powinno z reguły następować do pomieszczeń, w których się one poprzednio znajdowały, a gdyby to nie było możliwe - do pomieszczeń wyznaczonych dla danego przypadku. Pomieszczenia te mogą znajdować się poza daną miejscowością.
2.
Pomieszczenia, o których mowa w ust 1, nie muszą odpowiadać normom zaludnienia i warunkom technicznym, wymaganym dla mieszkań zastępczych w rozumieniu przepisów o publicznej gospodarce lokalami.
Koszty związane z opróżnieniem gospodarstwa samowolnie zajętego ponoszą osoby, które dopuściły się takiego zajęcia. Koszty te podlegają ściągnięciu w trybie przewidzianym w art. 51 i 52 rozporządzenia o postępowaniu przymusowym w administracji.
1.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych sprawują nadzór nad wykonywaniem przepisów niniejszego zarządzenia przez prezydia gminnych i powiatowych rad narodowych.
2.
Zwierzchni nadzór nad wykonywaniem przepisów niniejszego zarządzenia przez referaty spraw rolnych i zarządy rolnictwa prezydiów rad narodowych sprawuje Minister Rolnictwa.
Tracą moc w części uregulowanej niniejszym zarządzeniem przepisy okólnika nr 166 Prezesa Rady Ministrów oraz Ministrów Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej z dnia 11 lipca 1952 r. w sprawie usuwania przez prezydia rad narodowych osób samowolnie zajmujących zagrody rolne na terenach objętych akcją osiedleńczą oraz zwalczania samowolnego zajmowania lokali.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.