Rozdział 2 - Tryb oceny maszyn. - Ocena maszyn i innych urządzeń technicznych w zakresie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy.

Monitor Polski

M.P.1968.36.255

Akt utracił moc
Wersja od: 21 stycznia 1977 r.

Rozdział  2.

Tryb oceny maszyn.

§  4.
1.
Oceny maszyn pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy dokonują jednostki organizacyjne wykonujące to zadanie na podstawie przepisów wydanych w wykonaniu uchwały nr 92 Rady Ministrów z dnia 5 maja 1967 r. w sprawie przygotowania i uruchomienia produkcji nowych maszyn i urządzeń (Monitor Polski Nr 29, poz. 136).
2.
Jednostki organizacyjne, o których mowa w ust. 1, dokonują oceny przy udziale specjalistów od spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, wyznaczonych na stałe przez właściwe resorty w porozumieniu z zarządami głównymi związków zawodowych.
3.
Właściwi ministrowie w porozumieniu z zarządami głównymi odpowiednich związków zawodowych powołują na specjalistów, o których mowa w ust. 2, inżynierów, lekarzy, fizjologów i psychologów posiadających odpowiedni zakres wiadomości z dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy oraz ergonomii.
§  5.
1.
Główny Inspektor Pracy Centralnej Rady Związków Zawodowych oraz Główny Inspektor Sanitarny mają prawo:
1)
wglądu do opracowywanej dokumentacji w zakresie niezbędnym do dokonania oceny maszyn w zakresie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy,
2)
delegowania swoich przedstawicieli celem uczestniczenia w próbach i badaniach prototypu maszyn.
2.
Organy wymienione w ust. 1 mogą zalecać wykonanie czynności, o których mowa w ust. 1, wytypowanym przez siebie inspektorom pracy zainteresowanych związków zawodowych lub właściwym instytucjom, a w szczególności instytutom naukowo-badawczym.
3.
Przedstawiciele organów, o których mowa w ust. 1, mają prawo zgłaszania wniosków co do zmian, jakie należy wprowadzić w konstrukcji maszyn ze względu na wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  6.
Opinie zawierające wnioski, o których mowa w § 5 ust. 3, powinny być udzielane na piśmie lub też zgłoszone do protokołu w terminie 14 dni od daty badania prototypu.
§  7.
Świadectwo dopuszczenia maszyny do produkcji powinno zawierać stwierdzenie, że maszyna oceniona została pozytywnie w zakresie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy.
§  8.
Właściwy minister (kierownik urzędu centralnego), a w odniesieniu do jednostek spółdzielczych właściwy centralny związek spółdzielczy, wprowadzi niezbędne ograniczenia lub zakaz produkcji i obrotu maszynami dopuszczonymi do produkcji w myśl § 7, jeżeli:
1)
wytwórca maszyny wprowadzi w niej zmiany powodujące pogorszenie warunków bezpieczeństwa i higieny pracy,
2)
w czasie eksploatacji ujawniają się braki wskazujące, że maszyna nie odpowiada wymaganiom bezpieczeństwa i higieny pracy,
3)
ze względu na postęp w dziedzinie ochrony pracy typ maszyny okaże się przestarzały.