§ 1. - Obsadzanie i zmiany na stanowiskach pracowniczych w prezydiach rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1956.25.357

Akt utracił moc
Wersja od: 28 marca 1956 r.
§  1.
Obsadzanie i zmiany na stanowiskach pracowniczych w prezydiach rad narodowych łącznie z awansowaniem pracowników i rozwiązywaniem z nimi stosunku służbowego (umowy o pracę) odbywają się według następujących zasad:

W prezydiach wojewódzkich rad narodowych oraz Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi.

1.
Do kolegialnej decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m.st. Warszawie i m. Łodzi) należą sprawy osobowe:
1)
kierowników wydziałów (komórek równorzędnych) prezydiów wojewódzkich rad narodowych,
2)
zastępców kierowników wydziałów (komórek równorzędnych),
3)
kierowników (dyrektorów) wojewódzkich zarządów oraz ich zastępców,
4)
dyrektorów, zastępców dyrektorów przedsiębiorstw podległych wojewódzkiej radzie narodowej,
5)
dyrektorów szpitali wojewódzkich, szpitali miejskich o liczbie łóżek ponad 350, dyrektorów średnich szkół medycznych, dyrektorów zespołów sanatoriów i sanatoriów przeciwgruźliczych będących jednostkami budżetów terenowych,
6)
pracowników na innych stanowiskach samodzielnych zastrzeżonych przez prezydium do własnej decyzji,
7)
komendanta, zastępcy komendanta i szefa sztabu wojewódzkiej komendy terenowej obrony przeciwlotniczej.
2.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej podejmuje kolegialnie decyzje:
1)
w sprawach osobowych wymienionych w ust. 1 pkt 1, 3 i 7 - po wyrażeniu zgody przez właściwego ministra,
2)
w sprawach osobowych wymienionych w ust. 1 pkt 2 i 6 - na podstawie wniosku kierownika komórki kadr, przygotowanego w porozumieniu lub na wniosek kierownika (dyrektora) wojewódzkiego zarządu bądź fachowego wydziału (komórki równorzędnej),
3)
w sprawach osobowych pracowników wymienionych w ust. 1 pkt 4 i 5 - na podstawie wniosku kierownika wydziału (komórki równorzędnej) fachowego lub kierownika wydziału kadr i szkolenia prezydium wojewódzkiej rady narodowej i za zgodą właściwego ministra.
3.
Do decyzji przewodniczącego prezydium wojewódzkiej rady narodowej należą sprawy osobowe pracowników prezydium, z wyjątkiem zastrzeżonych do kolegialnej decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Przewodniczący prezydium może upoważnić do podejmowania decyzji członków prezydium w odniesieniu do pracowników nadzorowanych przez nich komórek organizacyjnych.
4.
Członek prezydium wojewódzkiej rody narodowej podejmuje decyzje w sprawach wymienionych w ust. 3 na wniosek kierownika komórki kadr prezydium wojewódzkiej rady narodowej, przygotowany w porozumieniu lub na wniosek kierownika właściwego wydziału (komórki równorzędnej).
5.
Właściwy członek prezydium wojewódzkiej rady narodowej z upoważnienia prezydium wyraża zgodę na przyjmowanie i zwalnianie:
1)
kierowników wydziałów (komórek równorzędnych) w prezydiach rad narodowych stopnia bezpośrednio niższego,
2)
dyrektorów i ich zastępców przedsiębiorstw podległych radom narodowym stopnia bezpośrednio niższego.
6.
Właściwy członek prezydium wojewódzkiej rady narodowej wyraża zgodę w sprawach osobowych wymienionych w ust. 5 na wniosek prezydium rady narodowej niższego stopnia, zaopiniowany przez kierownika właściwej komórki organizacyjnej prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
7.
Do decyzji kierownika wydziału (komórki równorzędnej) należą sprawy osobowe kierowników (dyrektorów) podległych zakładów i instytucji oraz ich zastępców, z wyjątkiem pracowników na stanowiskach zastrzeżonych do kolegialnej decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub przewodniczącego prezydium.
8.
Zgody kierownika wydziału (komórki równorzędnej) wymaga przyjmowanie i zwalnianie głównych księgowych, kierownika komórki kadr i innych samodzielnych stanowisk, zastrzeżonych przez kierownika wydziału (komórki równorzędnej) w nadzorowanych przez niego zakładach i instytucjach, z wyjątkiem zastrzeżonych do kolegialnej decyzji prezydium wojewódzkiej rady narodowej lub przewodniczącego prezydium.
9.
W sprawach osobowych pracowników wymienionych w ust. 8 wyraża zgodę kierownik wydziału (kierownik równorzędny) na wniosek kierownika właściwego zakładu (instytucji).
10.
Przepisy ust. 1-9 stosuje się odpowiednio do Prezydiów Rad Narodowych w m.st. Warszawie i m. Łodzi.

W prezydiach powiatowych rad narodowych i rad narodowych miast stanowiących powiaty oraz dzielnicowych rad narodowych.

11.
Do kolegialnej decyzji prezydium powiatowej rady narodowej, miejskiej rady narodowej miasta stanowiącego powiat oraz dzielnicowej rady narodowej należą sprawy osobowe:
1)
kierowników wydziałów (komórek równorzędnych),
2)
innych pracowników wydziałów (komórek, równorzędnych) prezydium,
3)
komendanta, zastępcy komendanta i szefa sztabu powiatowej komendy terenowej obrony przeciwlotniczej,
4)
dyrektorów i zastępców dyrektorów przedsiębiorstw podległych radzie narodowej,
5)
kierowników innych zakładów i instytucji podległych radzie narodowej,
6)
pracowników podległych przedsiębiorstw i zakładów na innych stanowiskach zastrzeżonych do kolegialnej decyzji prezydium.
12.
Prezydium podejmuje kolegialnie decyzje:
1)
w sprawach osobowych pracowników wymienionych w ust. 11 pkt 1, 3 i 4 - na wniosek kierownika komórki kadr prezydium, po wyrażeniu zgody przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej, a gdy chodzi o prezydium dzielnicowej rady narodowej - po wyrażeniu zgody przez prezydium miejskiej rady narodowej,
2)
w sprawach osobowych wymienionych w ust. 11 pkt 2 i 6 - na wniosek kierownika komórki kadr prezydium uzgodniony z kierownikiem właściwej komórki organizacyjnej,
3)
w sprawach osobowych wymienionych w ust. 11 pkt 5 - na wniosek komórki kadr prezydium, uzgodniony z kierownikiem fachowej komórki prezydium, z wyjątkiem zakładów podległych wydziałom oświaty i zdrowia; w sprawach osobowych kierowników tych zakładów decyzje podejmuje prezydium na wniosek kierowników fachowych wydziałów.

Prezydium może upoważnić do podejmowania decyzji przewodniczącego prezydium w odniesieniu do pracowników wymienionych w ust. 11 pkt 2.

13.
Zgody prezydium wymaga przyjmowanie i zwalnianie głównych (starszych) księgowych, kierowników komórki kadr i innych pracowników w podległych zakładach pracy zastrzeżonych przez prezydium.
14.
Prezydium wyraża zgodę w sprawach wymienionych w ust. 13 na wniosek kierownika zakładu pracy.

W prezydiach rad narodowych miast nie stanowiących powiatów oraz rad narodowych osiedli.

15.
Do kolegialnej decyzji prezydiów rad narodowych miast nie stanowiących powiatów oraz rad narodowych osiedli należą sprawy osobowe:
1)
kierowników referatów (komórek równorzędnych) prezydium,
2)
pracowników prezydium,
3)
kierowników (dyrektorów) - zastępców kierowników przedsiębiorstw i zakładów podległych prezydium.
16.
Prezydium podejmuje kolegialnie decyzje w sprawach osobowych pracowników wymienionych w ust. 15 pkt 1 po wyrażeniu zgody przez prezydium powiatowej rady narodowej.
17.
Zgody prezydium wymaga przyjmowanie i zwalnianie głównych (starszych) księgowych, kierowników komórek kadr oraz zastrzeżonych przez prezydium innych pracowników podległych zakładów.