§ 6. - Obrót zwierzętami rzeźnymi.

Monitor Polski

M.P.1955.78.946

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1955 r.
§  6.
1.
Posiadacze gospodarstw rolnych mogą poza prosiętami i warchlakami (§ 5) zbywać na targowiskach i spędach do dalszego chowu następujące zwierzęta bez względu na ich wagę:
a)
bydło,
b)
cielęta,
c)
owce,
d)
knury,
e)
lochy z widocznymi oznakami ciąży,
f)
loszki z widocznymi oznakami ciąży.
2.
Posiadacze gospodarstw rolnych zwolnieni od obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych mogą, poza zwierzętami wymienionymi w ust. 1 i w § 5, zbywać na targowiskach i spędach do dalszego chowu również trzodę chlewną mięsno-słoninową o wadze powyżej 45 kg do 86 kg, a bekonową o wadze powyżej 45 kg do 82 kg.
3.
Posiadacze gospodarstw rolnych zobowiązani do obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych mogą, poza zwierzętami wymienionymi w ust. 1 i w § 5, zbywać na targowiskach i spędach do dalszego chowu również trzodę chlewną mięsno-słoninową o wadze powyżej 45 kg do 86 kg, a bekonową o wadze powyżej 45 kg do 82 kg - ale wyłącznie po całkowitym wykonaniu obowiązkowych dostaw zwierząt rzeźnych za okres bieżący i lata ubiegłe. Wymaganie to nie dotyczy posiadaczy gospodarstw, którzy zbywają trzodę chlewną o podanej wadze nie nadającą się do dalszego chowu oraz inną - za zezwoleniem Ministra Skupu - przedsiębiorstwom podległym Centralnemu Zarządowi Obrotu Zwierzętami Rzeźnymi, Centralnemu Zarządowi Przemysłu Mięsnego lub Centrali Obrotu Zwierzętami Hodowlanymi.
4.
Tuczniki, tj.:
a)
wykastrowane sztuki trzody chlewnej płci męskiej,
b)
sztuki trzody chlewnej płci żeńskiej bez widocznych oznak ciąży

o wadze powyżej 86 kg dla trzody chlewnej mięsno-słoninowej lub powyżej 82 kg dla trzody chlewnej bekonowej mogą być zbywane wyłącznie przedsiębiorstwom podległym Centralnemu Zarządowi Obrotu Zwierzętami Rzeźnymi lub Centralnemu Zarządowi Przemysłu Mięsnego.

5.
W trybie określonym w ust. 1-4 mogą być zbywane wyłącznie zwierzęta zaopatrzone w świadectwa miejsca pochodzenia zwierzęcia.