Normy ubytków naturalnych spirytusu zawartego w magazynowanych półfabrykatach wódek gatunkowych.

Monitor Polski

M.P.1962.40.193

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1962 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU SPOŻYWCZEGO I SKUPU
z dnia 2 maja 1962 r.
w sprawie norm ubytków naturalnych spirytusu zawartego w magazynowanych półfabrykatach wódek gatunkowych.

Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244) oraz § 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 29 listopada 1955 r. w sprawie przekazania uprawnień do ustalania norm ubytków naturalnych oraz trybu opracowania, stosowania i kontroli tych norm (Monitor Polski Nr 127, poz. 1630) zarządza się, co następuje:
1.
Przepisy zarządzenia stosuje się do następujących półfabrykatów wódek gatunkowych, zwanych w dalszym ciągu zarządzenia "półfabrykatami":
1)
spirytusów (destylatów) owocowych, zbożowych i specjalnych, magazynowanych w naczyniach drewnianych,
2)
zestawów wódek naturalnych, likierów ziołowych oraz wódek gatunkowych oznaczonych znakiem jakości, magazynowanych w naczyniach drewnianych,
3)
soków owocowych spirytusowanych (morsów owocowych), magazynowanych zarówno w naczyniach drewnianych, jak i żelaznych.
2.
Przy magazynowaniu półfabrykatów ustala się następujące normy ubytku naturalnego spirytusu liczone od dziennych pozostałości spirytusu zawartego:
1)
w półfabrykatach o mocy ponad 25% objętościowych, magazynowanych w naczyniach drewnianych o pojemności do 600 litrów – 0,0115%,
2)
w półfabrykatach o mocy ponad 25% objętościowych, magazynowanych w naczyniach drewnianych o pojemności ponad 600 litrów – 0,01%,
3)
w półfabrykatach o mocy do 25% objętościowych, tj. spirytusowanych sokach owocowych (morsach owocowych), magazynowanych w naczyniach drewnianych – 0,005%,
4)
w półfabrykatach o mocy do 25% objętościowych, tj. spirytusowanych sokach owocowych (morsach owocowych), magazynowanych w naczyniach żelaznych – 0,0025%.
3.
Za magazynowanie w rozumieniu przepisów ust. 1 i 2 uważa się przechowywanie półfabrykatów poza oddziałami produkcji w wydzielonych pomieszczeniach magazynowych przez okres co najmniej 3 miesięcy, przy czym półfabrykaty te powinny być w tym czasie objęte ewidencją księgi magazynowej spirytusu luzem i półfabrykatów do produkcji wódek gatunkowych.
4.
Ponadto dla półfabrykatów określonych w ust. 2 pkt 3 i 4 dopuszcza się dodatkowy zanik spirytusu, stwierdzony przy całkowitym opróżnieniu naczynia, z tytułu strat spirytusu w osadach – w ilości każdorazowo ustalonej protokolarnie przy udziale pracowników stałego nadzoru podatkowego.
1.
Przy porównaniu faktycznych ubytków spirytusu z normami określonymi w § 1 bierze się każdorazowo pod uwagę okresy od początku roku.
2.
Jeżeli przy rewizjach obrachunkowych stwierdzone zostaną dla części półfabrykatów nadmierne ubytki spirytusu, a dla innych – nadwyżki spirytusu, wówczas nadwyżki i ubytki podlegają wzajemnemu wyrównaniu.
Oprócz norm ubytków określonych w § 1 ustala się normy ubytków przy wydawaniu półfabrykatów:
1)
w obrocie wewnętrznym – w wysokości 0,025%,
2)
w obrocie zewnętrznym – w wysokości 0,1%

spirytusu zawartego w każdorazowo wydanej ilości półfabrykatu.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1962 r.