Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Normy powierzchni użytkowej i wyposażenia wewnętrznego oraz zasady i warunki użytkowania hoteli robotniczych dla zatrudnionych w przemyśle i budownictwie.

Monitor Polski

M.P.1951.A-52.688

Akt utracił moc
Wersja od: 1 maja 1951 r.

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Pomieszczenia w hotelach robotniczych przeznacza się dla osób samotnych, zatrudnionych poza miejscem ich stałego zamieszkania (w odległości uniemożliwiającej ich codzienny dojazd do pracy).
2.
Osoby przebywające czasowo bądź stale w hotelach robotniczych tracą prawo do zamieszkiwania w nich z chwilą rozwiązania umowy o pracę tak z jednej, jak i z drugiej strony.
§  2.
Hotele robotnicze powinny być oddzielne dla mężczyzn i oddzielne dla kobiet.
§  3.
Projekty budowy hoteli robotniczych powinny być w zakresie lokalizacji i przepisów sanitarnych uzgadniane z wydziałami zdrowia właściwych terytorialnie prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
§  4.
1.
Hotele robotnicze, organizowane w specjalnie wybudowanych lub też istniejących już budynkach o dowolnym przeznaczeniu, mogą być oddane do użytku wyłącznie po uprzednich oględzinach oraz po uzyskaniu zezwolenia komisji kontroli kwater powołanej przez przewodniczącego właściwego terytorialnie prezydium wojewódzkiej rady narodowej. W skład komisji kontroli kwater wchodzą przedstawiciele:
a)
wydziałów: pracy i pomocy społecznej (organów inspekcji higieny i bezpieczeństwa pracy), zdrowia, budownictwa oraz samodzielnego oddziału zatrudnienia prezydium wojewódzkiej rady narodowej,
b)
okręgowej rady związków zawodowych,
c)
okręgowego zarządu Związku Zawodowego Robotników Budowlanych oraz
d)
zakładu pracy, któremu hotel podlega.
2.
Przekazanie hotelu robotniczego do użytku powinno nastąpić protokolarnie.
§  5.
Zabrania się zakwaterowywania robotników w pomieszczeniach nie wykończonych, wilgotnych, nie posiadających dostatecznego oświetlenia naturalnego ze współczynnikiem świetlnym poniżej 1/8, nie zabezpieczonych przed zmianami atmosferycznymi, jak zimno, deszcze itp.
§  6.
Wejścia do budynków powinny być poprzedzone przedsionkiem.
§  7.
W hotelach robotniczych już istniejących bądź też nowowybudowanych komisja przewidziana w § 4 ustali normy zaludnienia przed oddaniem do użytku. Zaludnienie hotelu robotniczego ponad normę ustaloną niniejszym przepisem jest wzbronione.
§  8.
Każdy nowo przybywający, przed jego ostatecznym zakwaterowaniem w hotelu robotniczym, powinien być skierowany do kąpieliska, a w przypadkach koniecznych jego rzeczy osobiste (jak ubranie i bielizna) powinny być poddane szczegółowej dezynfekcji i dezynsekcji.