§ 3. - Niektóre uprawnienia nauczycieli wstępujących do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego albo budujących domy jednorodzinne lub lokale w małych domach mieszkalnych na terenie wszystkich wsi oraz na terenie osiedli i miast nie liczących więcej niż 2.000 mieszkańców.

Monitor Polski

M.P.1968.14.88

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1972 r.
§  3.
1.
Prawo do ekwiwalentu powstaje z dniem zrzeczenia się przez nauczyciela prawa do bezpłatnego mieszkania.
2.
W razie zajmowania przez nauczyciela, jako najemcy, mieszkania w budynku państwowym prawo do ekwiwalentu powstaje z dniem opróżnienia i oddania mieszkania do dyspozycji właściwego organu prezydium rady narodowej lub innej właściwej jednostki oraz zrzeczenia się prawa do bezpłatnego mieszkania.
3.
Zmiana wysokości ekwiwalentu, wynikająca ze zmiany stanu rodzinnego nauczyciela, następuje z pierwszym dniem następnego miesiąca po zmianie stanu rodzinnego przy zastosowaniu trybu określonego w § 2 ust. 4. Jednakże podwyższony ekwiwalent nie może być wypłacony za okres dłuższy niż trzy miesiące wstecz od dnia złożenia w tej sprawie wniosku przez nauczyciela.
4.
Podstawą wypłaty ekwiwalentu jest decyzja, określająca wysokość ekwiwalentu, wydana w trybie ustalonym w § 2 ust. 4.
5.
Wypłaty ekwiwalentu dokonuje organ do spraw oświaty prezydium powiatowej rady narodowej lub zakład pracy zatrudniający nauczyciela (ust. 6).
6.
Wypłata ekwiwalentu jest dokonywana, w ciężar kredytów, przewidzianych na czynsze, prezydium powiatowej rady narodowej, właściwej dla miejsca zatrudnienia nauczyciela, jeżeli szkoła lub inna placówka oświatowo-wychowawcza finansowana jest z budżetu Państwa. Jeżeli szkoła lub inna placówka oświatowo-wychowawcza finansowana jest przez organizacje spółdzielcze, wypłata ekwiwalentu dokonywana jest w ciężar środków finansowych tej organizacji spółdzielczej.