Rozdział 1 - Podstawowe zadania planu. - Narodowy plan gospodarczy na 1970 r.

Monitor Polski

M.P.1969.53.420

Akt nienormatywny
Wersja od: 31 grudnia 1969 r.

I.

Podstawowe zadania planu.

1.
Podstawowym zadaniem planu na 1970 r. jest dokonanie postępu w unowocześnianiu struktury gospodarczej kraju i przechodzenie do intensywnych form gospodarowania przy równoczesnym ograniczaniu i przezwyciężaniu powstałych w ubiegłych latach dysproporcji i trudności w gospodarce narodowej.
2.
Szczególnie istotnym zadaniem jest prowadzenie odpowiedniej polityki inwestycyjnej. Powinna się ona zwłaszcza wyrażać w dostosowaniu wielkości inwestycji do realnych możliwości kraju oraz w prawidłowym rozdziale środków inwestycyjnych. Należy skoncentrować się na inwestycjach kontynuowanych, o podstawowym znaczeniu dla gospodarki, w tym zwłaszcza oddawanych do użytku w latach 1970 i 1971, oraz podejmować takie nowe inwestycje, które ułatwią przezwyciężanie napięć i zgodne są z zasadą selektywnego rozwoju w przyszłym planie 5-letnim.
3.
W całej gospodarce narodowej należy zwrócić w 1970 r. uwagę na wprowadzenie szerokiego programu oszczędności w zużyciu środków materialnych, realizowanego zarówno w organach administracji oraz w innych jednostkach budżetowych, jak również w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych.
4.
W 1970 r. niezbędne jest zapewnienie, w znacznie pełniejszej niż dotychczas skali, wdrożenia wyników postępu naukowo-technicznego w procesach produkcji. Jednocześnie konieczne jest wydatniejsze zacieśnienie współpracy jednostek zaplecza naukowo-badawczego z przemysłem.
5.
Należy zapewnić dalszy wzrost obrotów handlu zagranicznego, w tym zwłaszcza rozszerzenie eksportu, ze szczególnym uwzględnieniem towarów pochodzenia przemysłowego, przy jednoczesnym ustalaniu potrzeb importowych na uzasadnionym poziomie.
6.
W rolnictwie należy zwrócić szczególną uwagę na dalszy rozwój i intensyfikację produkcji rolnej, a zwłaszcza należy położyć nacisk na dalszy rozwój produkcji zbóż i pasz.

Należy efektywnie wykorzystywać środki przeznaczone dla potrzeb rolnictwa w celu niwelowania następstw suszy w 1969 r., zwłaszcza przez wzmożoną troskę o stan pogłowia bydła i trzody chlewnej.

Zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju produkcji rolnej wymaga prawidłowego wykorzystania nakładów inwestycyjnych oraz wzrostu dostaw środków produkcji dla potrzeb wsi, w tym zwłaszcza nawozów mineralnych, ciągników, maszyn i narzędzi rolniczych, jak również materiałów budowlanych.

7.
Należy zapewnić dalszy, dostosowany do realnych możliwości gospodarczych kraju, wzrost stopy życiowej ludności. W tym celu należy powiększać produkcję towarów rynkowych ze szczególnym uwzględnieniem tych branż przemysłu lekkiego i maszynowego, których produkcja jest najbardziej poszukiwana przez nabywców. Ważnym zadaniem powinno być rozszerzenie i usprawnienie działalności usługowej dla ludności, zwłaszcza w dziedzinach, w których istniejące potrzeby nie są w pełni zaspokojone. Należy również wykorzystać wszystkie możliwości poprawy sytuacji mieszkaniowej ludności.
8.
Wyrazem zasadniczego zwiększenia intensywnych czynników rozwoju we wzroście dochodu narodowego powinno być uzyskanie wydatniejszego niż dotychczas postępu w obniżce kosztów we wszystkich dziedzinach gospodarki narodowej, obniżce materiałochłonności i importochłonności produkcji oraz wyraźne zaostrzenie oszczędności paliw i energii. Jednocześnie konieczne jest osiągnięcie postępu w zakresie jakości produkcji.
9.
Zgodnie z wymogami intensywnego rozwoju w 1970 r. należy zapewnić przyśpieszenie tempa wzrostu wydajności pracy w oparciu o postęp techniczny i organizacyjny. Wzrost zatrudnienia powinien być w pełni oparty o faktyczne potrzeby produkcji i usług w dostosowaniu do przyrostu zatrudnienia wynikającego z bilansów siły roboczej.