Rozdział 1 - Podstawowe zadania planu. - Narodowy plan gospodarczy na 1969 r. i podstawowe założenia planu na 1970 r.

Monitor Polski

M.P.1968.54.388

Akt nienormatywny
Wersja od: 28 grudnia 1968 r.

I.

Podstawowe zadania planu.

1.
Zasadniczym zadaniem planu na 1969 r. jest stworzenie warunków do pomyślnej realizacji zadań bieżącego planu 5-letniego na lata 1966-1970 oraz przegrupowanie sił i środków, mające na celu przygotowanie do realizacji zadań dalszej rozbudowy i rekonstrukcji gospodarki narodowej w nadchodzącym 5-leciu 1971-1975.
2.
Szczególnie istotnym zadaniem jest prowadzenie odpowiedniej polityki inwestycyjnej. Powinna się ona wyrażać w dostosowywaniu nakładów inwestycyjnych do realnych możliwości gospodarki narodowej oraz w prawidłowym rozdziale środków inwestycyjnych. Środki te powinny być przeznaczane przede wszystkim na te branże i gałęzie, które zapewnią szybki i najefektywniejszy rozwój gospodarki narodowej, ze szczególnym uwzględnieniem branż i gałęzi specjalizujących się w rozwijaniu produkcji eksportowej, oraz przeznaczane na rozwój produkcji artykułów rynkowych w tych dziedzinach, gdzie występują jeszcze niedobory w stosunku do potrzeb ludności. Należy usprawnić procesy inwestycyjne uwzględniając zwłaszcza wymogi koncentracji, skracania cykli inwestowania, terminowego oddawania budowanych obiektów do użytku oraz szybkiego osiągania projektowanych zdolności produkcyjnych.
3.
Należy zapewnić dalszy rozwój obrotów handlu zagranicznego, a zwłaszcza rozszerzenie eksportu ze szczególnym uwzględnieniem wywozu najbardziej opłacalnych towarów pochodzenia przemysłowego. Należy również uzyskać wyraźniejszą poprawę ekonomicznych wyników handlu zagranicznego.
4.
Należy zapewnić dalszy wzrost stopy życiowej w drodze odpowiedniego zwiększenia dochodów ludności.

Równolegle do rosnących dochodów należy powiększać produkcję towarów rynkowych ze szczególnym uwzględnieniem tych branż przemysłu lekkiego i maszynowego, których produkty są najbardziej poszukiwane przez nabywców, oraz rozszerzać i usprawniać działalność usługową, jak również dalej poprawiać sytuację mieszkaniową ludności.

5.
W rolnictwie należy kontynuować w 1969 r. dotychczasową politykę mającą na celu dalszy rozwój i intensyfikację produkcji, kładąc szczególny nacisk na dalszy rozwój produkcji zbóż i pasz oraz hodowlę bydła, a także na przezwyciężenie stagnacji w hodowli trzody chlewnej, zapewniającej podstawowe ilości mięsa dla potrzeb ludności.

Stworzenie odpowiednich podstaw do wzrostu produkcji rolnej wymaga dalszego zwiększenia nakładów inwestycyjnych oraz dostaw środków produkcji dla potrzeb wsi, w tym zwłaszcza deficytowych asortymentów materiałów budowlanych oraz maszyn i narzędzi rolniczych.

6.
Należy dążyć do powszechnego wprowadzenia intensywnych metod gospodarowania, pozwalających na zwiększenie produkcji przede wszystkim w drodze wzrostu wydajności pracy, przy ograniczeniu wzrostu zatrudnienia do niezbędnych rozmiarów.