Rozdział 1 - Podstawowe zadania planu. - Narodowy plan gospodarczy na 1968 r. i podstawowe założenia planu na 1969 r.

Monitor Polski

M.P.1967.70.341

Akt nienormatywny
Wersja od: 21 grudnia 1967 r.

I.

Podstawowe zadania planu.

1.
Zasadniczym zadaniem planu na 1968 r. jest zapewnienie dalszego, harmonijnego rozwoju gospodarczego kraju w warunkach równowagi na rynku wewnętrznym i w stosunkach gospodarczych z zagranicą.
2.
W 1968 r. należy dążyć do uzyskania dalszego wzrostu stopy życiowej ludności, co powinno się wyrazić we wzroście spożycia indywidualnego o 4,6% oraz w lepszym zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, zdrowotnych i kulturalnych społeczeństwa. Realizując zadania związane ze wzrostem poziomu bytowego ludności należy w szczególności uwzględnić poprawę położenia rencistów przez wprowadzenie w życie pierwszego etapu reformy rent. Należy również zapewnić dalszy wzrost płac w miarę możliwości wynikających ze wzrostu wydajności pracy oraz wygospodarowanych środków, które mogą być przeznaczone na ten cel.
3.
Należy wzmocnić równowagę pomiędzy siłą nabywczą ludności a podażą towarów i usług. Wymaga to odpowiedniego wysiłku zmierzającego do poprawy zaopatrzenia rynku w towary poszukiwane przez ludność w drodze określenia właściwego profilu produkcji i wzbogacenia jej asortymentu, a także przez rozszerzenie i usprawnienie działalności zakładów usługowych i gastronomicznych. W związku z tym należy dokonać w resortach produkujących dla potrzeb rynku wewnętrznego analizy możliwości uzyskania ponadplanowej produkcji poszukiwanych artykułów rynkowych i zapewnić wykorzystanie tych możliwości w trakcie realizacji planu.
4.
Należy utrzymać i w miarę pojawiających się możliwości umacniać równowagę w stosunkach gospodarczych z zagranicą. Wymaga to dalszego wysiłku zmierzającego do rozszerzenia produkcji eksportowej oraz eksportu towarów, zwłaszcza gotowych wyrobów przemysłowych. W szczególności należy rozwijać stosunki z krajami socjalistycznymi, zapewniając pełną realizację porozumień o specjalizacji i kooperacji.
5.
W rolnictwie należy kontynuować w 1968 r. dotychczasową politykę mającą na celu dalszy rozwój i intensyfikację produkcji, kładąc szczególny nacisk na dalszy rozwój produkcji zbóż i pasz oraz hodowlę bydła. Należy to uzyskać przez wzrost nakładów inwestycyjnych na rolnictwo, poważne rozszerzenie dostaw nawozów mineralnych, maszyn i narzędzi rolniczych, pasz przemysłowych, środków ochronny roślin, jak również przez usprawnienie metod oddziaływania na kierunki i rozwój produkcji w gospodarstwach indywidualnych. W 1968 r. należy nadal dążyć do usprawnienia skupu artykułów rolnych, zarówno przez odpowiedni rozwój i wyposażenie punktów skupu, jak i niezbędne usprawnienia organizacyjne.
6.
W polityce inwestycyjnej należy w 1968 r. koncentrować uwagę na przyspieszeniu realizacji podstawowych obiektów oddawanych w tym roku do użytku oraz przyspieszeniu osiągania projektowanej zdolności produkcyjnej w obiektach oddawanych do użytku. Należy w szczególności zapewnić pełną i prawidłową realizację inwestycji, służących zwiększeniu lub doskonaleniu produkcji rynkowej i eksportowej. Należy dążyć do skrócenia frontu inwestycyjnego przez dostosowanie robót związanych z obiektami nowo rozpoczynanymi do możliwości realizacyjnych przedsiębiorstw budowlano-montażowych oraz możliwości zaopatrzenia w materiały budowlane, maszyny i urządzenia.
7.
Należy zapewnić uzyskanie założonego na 1968 r. wzrostu wydajności pracy w oparciu o szerokie wprowadzenie postępu technicznego oraz poprawę organizacji pracy. Realizując politykę pełnego zatrudnienia i wszechstronnego wykorzystania zasobów siły roboczej, należy przestrzegać w przedsiębiorstwach i instytucjach zasady utrzymywania zatrudnienia jedynie na poziomie niezbędnym do wykonania postawionych zadań.
8.
Szczególnie ważnym zadaniem w realizacji planu jest racjonalne i efektywne gospodarowanie środkami oraz polepszenie założonych proporcji ekonomicznych. W tym celu niezbędne jest umocnienie dyscypliny w gospodarowaniu środkami w toku realizacji planu, a także dyscypliny pracy.