§ 7. - Należyte zagospodarowanie zbędnych obrabiarek do metali i drewna.

Monitor Polski

M.P.1955.27.263

Akt utracił moc
Wersja od: 29 marca 1955 r.
§  7.
1.
Posiadacz w terminie czternastodniowym od dnia otrzymania zawiadomienia o ostatecznym zakwalifikowaniu obrabiarki do kategorii C obowiązany jest zaofiarować tę obrabiarkę do skupu Centralnemu Zarządowi Gospodarki Złomem lub przedsiębiorstwu uprawnionemu do skupu złomu. Powinien on jednak wymontować z zaofiarowanej obrabiarki kategorii C odpowiednie części użytkowe, potrzebne do remontu lub wyposażenia innych posiadanych przez niego maszyn.
2.
W tarninie określonym w ust. 1 posiadacz obowiązany jest zakonserwować i zabezpieczyć obrabiarki zaliczone do kategorii A i B w takim stanie, w jakim zostały opisane w certyfikacie, wydzielić je w sposób widoczny od innych maszyn eksploatowanych przez posiadacza i wyznaczyć osobę odpowiedzialną za stan tych obrabiarek do chwili przejęcia ich przez jednostkę wskazaną przez przydzielającego.
3.
Koszty zakonserwowania i zabezpieczenia należy pokrywać ze środków obrotowych lub z budżetu posiadacza. W przypadku natomiast, gdy czynności zabezpieczające lub konserwatorskie w stosunku do obrabiarek zakwalifikowanych do kategorii A i B połączone być muszą z nakładami inwestycyjnymi (np. przystosowania odpowiedniego zamkniętego pomieszczenia, naprawa dachu itp.), posiadacz powinien wystąpić z odpowiednim wnioskiem inwestycyjnym. Jednostki nadrzędne i jednostki naczelne powinny takie wnioski rozpatrzyć w trybie przyspieszonym. Wnioski te mogą być oparte na uproszczonej dokumentacji technicznej.
4.
W terminie określonym w ust. 1 posiadacz powinien zbędne obrabiarki wyodrębnić w księgowości analitycznej środków trwałych w grupie "środki nieczynne". Obrabiarki te nie podlegają umorzeniu.
5.
Zabronione jest użytkowanie lub dekompletowanie obrabiarki zbędnej zakwalifikowanej do kategorii A i B oraz przekazanie jej innej jednostce bez przydziału.
6.
Posiadacze obowiązani są w terminie wyznaczonym przez przydzielającego przesłać obrabiarki wraz z przynależnymi silnikami i wyposażeniem do odbierających pod wskazane przez nich adresy w takim stanie, w jakim zostały opisane przez komisje kwalifikacyjne na certyfikatach.
7.
Przyjęcie obrabiarki następuje w zakładzie odbierającego.
8.
Koszty demontażu, opakowania i transportu przydzielonych obrabiarek obciążają odbierającego.