§ 16. - Należyte zagospodarowanie zbędnych maszyn, urządzeń i sprzętu mechanicznego do robót ziemnych, budowlanych i montażowych.

Monitor Polski

M.P.1952.A-73.1166

Akt utracił moc
Wersja od: 19 maja 1955 r.
§  16.
1.
Zabronione jest użytkowanie lub dekompletowanie maszyn zbędnych pozostających w przechowaniu u posiadacza do dyspozycji departamentu i CBOM oraz przydzielonych innym jednostkom, jak również zabronione jest przekazywanie ich innym jednostkom bez zgody departamentu lub CBOM.
2.
Koszty zabezpieczenia i konserwowania maszyn należy pokrywać ze środków obrotowych lub z budżetu posiadacza. Koszty remontu bieżącego i średniego maszyny dobrej, niezbędnego do jej eksploatacji przez przyszłego użytkownika, ponosi posiadacz.
4.
Koszty remontu kapitalnego ponosi strona przejmująca maszynę. Strona przekazująca maszynę powinna wraz z maszyną przekazać stronie przejmującej kwoty przewidziane na remont danej maszyny w planie kapitalnych remontów.
5.
Koszty demontażu, opakowania i transportu przydzielonych maszyn obciążają stronę przejmującą maszynę. W przypadku przesyłania zbędnej maszyny do zakładów remontowych dotychczasowy posiadacz obciąża tymi kosztami te zakłady, które następnie koszty te zaliczają do kosztów remontu oraz do wartości części zamiennych uzyskanych przy rozbiórce maszyny.
6.
Przekazywania i przejmowania zbędnych maszyn należy dokonywać zgodnie z obowiązującymi przepisami w ciągu 30 dni od daty otrzymania zawiadomienia o przydziale.
7.
W przypadku nieodebrania maszyny przydzielonej po upływie 1 miesiąca od dnia otrzymania zawiadomienia o przydziale jednostka nadrzędna posiadacza powinna wezwać do niezwłocznego przejęcia maszyny jednostkę, która otrzymała przydział, i przesłać kopię wezwania do władzy naczelnej tej jednostki.
8.
W przypadku nieotrzymania dyspozycji co do przekazania maszyny po upływie 3 miesięcy od dnia otrzymania decyzji o jej przechowaniu jednostka nadrzędna posiadacza powinna zgłosić ten stan rzeczy do departamentu i do CBOM.