Rozdział 2 - WPROWADZENIE W ŻYCIE NOWYCH ZASAD WYKONYWANIA BUDŻETU PAŃSTWA. - Likwidacja dotychczasowego systemu wykonywania budżetu państwowego i budżetów b. związków samorządu terytorialnego oraz wprowadzenie nowych zasad wykonywania budżetu Państwa.

Monitor Polski

M.P.1950.A-131.1635

Akt utracił moc
Wersja od: 19 grudnia 1950 r.

II.

WPROWADZENIE W ŻYCIE NOWYCH ZASAD WYKONYWANIA BUDŻETU PAŃSTWA.

§  11.
1.
Formalności, związane z otwarciem rachunków w oddziałach Narodowego Banku Polskiego i złożeniem wzorów podpisów osób upoważnionych do podpisywania poleceń przelewów i czeków, powinny być załatwione przez wszystkie jednostki budżetowe przed dniem 24 grudnia 1950 r. W związku z tym, zgodnie z § 5 przepisów o wykonywaniu budżetu Państwa oraz o rachunkowości budżetowej, właściwe władze powinny bezzwłocznie ustalić, które jednostki budżetowe będą wykonywały samodzielnie swoje budżety, oraz które będą wykonywały budżety jednostek budżetowych podporządkowanych nie posiadających warunków do samodzielnego wykonywania budżetu.
2.
W terminie, wymienionym w ust. 1, jednostki budżetowe powinny złożyć właściwym oddziałom Narodowego Banku Polskiego wnioski w sprawie ustalenia pogotowia kasowego na rok 1951.
3.
Płace na miesiąc styczeń 1951 r., podlegające przekazaniu za pośrednictwem poczty, powinny być przekazane zgodnie z postanowieniem § 95 przepisów o wykonywaniu budżetu Państwa i rachunkowości budżetowej, najpóźniej do dnia 27 grudnia 1950 r., aby mogły być doręczone przez placówki pocztowe w terminie płatności. Wydatkami z tego tytułu należy obciążyć kredyty w roku 1951. W związku z tym otwarcie kredytu na I kwartał 1951 r. powinno nastąpić przed dniem 27 grudnia 1950 r.
4.
Listy płatnicze na uposażenia za miesiąc styczeń 1951 r. mogą być sporządzone przez dotychczasowe komórki, jednakże wypłatę zarządza jednostka budżetowa, której otwarto kredyt na płace.
§  12.
1.
Prezydia rad narodowych określą, jakie materiały i środki podstawowe mają być wprowadzane na rachunki bilansowe poszczególnych jednostek budżetowych samodzielnie wykonywujących budżet.
2.
Wszystkie jednostki budżetowe ustalą, komisyjnie po dzień 31 grudnia 1950 r. z natury remanenty i wartość posiadanych materiałów i po uzgodnieniu z zapisami w księgach materiałowych wprowadzą wartość materiałów na rachunek bilansowy materiałów.
3.
Środki podstawowe, których wartość jest ustalona w dotychczasowych księgach inwentarzowych, należy wprowadzić na rachunek bilansowy środków podstawowych. Odnośnie środków podstawowych o nieustalonej wartości zostanie wydane odrębne zarządzenie.
4.
Do czasu wydania przepisów o prowadzeniu szczegółowej księgowości środków materialnych (księgi inwentarzowe i materiałowe) należy księgowość tę prowadzić na zasadach dotychczasowych.
§  13.
Nieuregulowane zobowiązania jednostek, o których mowa w § 1, należy wprowadzić na rachunek bilansowy zobowiązań (wierzycieli) według stanu na dzień 1 stycznia 1951 r., natomiast nierozliczone zaliczki podlegają przeniesieniu na właściwą kartę dochodów, stosownie do § 54 dotychczasowych przepisów rachunkowo-kasowych dla władz i urzędów państwowych, utrzymanych w mocy w odniesieniu do prac, związanych z zamknięciem rachunkowym za rok 1950. W odniesieniu do innych jednostek mają zastosowanie postanowienia § 7 ust. 3.
§  14.
Dotychczas używane druki rachunkowo-kasowe nadające się do zużytkowania w roku 1951 powinny być zużyte do wyczerpania.
§  15.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.