Rozdział 3 - Kwalifikowanie obiektów do wymiany lub remontu kapitalnego. - Łączenie środków na remonty kapitalne ze środkami przeznaczonymi na modernizację obiektów produkcyjnych oraz gospodarowanie odszkodowaniami ubezpieczeniowymi za wypadki losowe.

Monitor Polski

M.P.1967.23.109

Akt utracił moc
Wersja od: 24 kwietnia 1967 r.

III.

Kwalifikowanie obiektów do wymiany lub remontu kapitalnego.

1.
Zgodnie z obowiązującymi zasadami kwalifikowanie środków trwałych do remontu kapitalnego należy do zakresu działania przedsiębiorstw. Przy kwalifikowaniu poszczególnych obiektów do remontu kapitalnego przedsiębiorstwa powinny kierować się wytycznymi, zawartymi w instrukcjach branżowych, wydanych na podstawie przepisów instrukcji ramowej w sprawie systemu planowo-zapobiegawczych remontów, powołanej w części I ust. 4.
2.
Przedsiębiorstwa mogą planować i realizować nakłady na remonty kapitalne w granicach środków, akumulowanych na rachunkach funduszów inwestycyjno-remontowych lub funduszów remontowych, oraz przyznanych kredytów bankowych. Przedsiębiorstwa mogą w toku realizacji i w miarę istniejącej potrzeby przekraczać roczne plany remontów kapitalnych w razie:
a)
zwiększonej w porównaniu z rocznym planem akumulacji środków na remonty kapitalne (zwiększone wpływy z likwidacji środków trwałych, uzyskane odszkodowania za szkody losowe itp.);
b)
ograniczenia planowej działalności inwestycyjnej na rzecz rozszerzenia programu remontów kapitalnych (dotyczy to wyłącznie przedsiębiorstw prowadzących fundusz inwestycyjno-remontowy);
c)
uzyskania kredytu bankowego.
3.
W razie gdyby planowany koszt robót remontowych przewyższał 70% wartości inwentarzowej obiektu lub wartości obiektu w stanie nowym (wartość odtworzenia), jeżeli inne przepisy nie ustalają innej granicy, należy w zasadzie zaniechać przeprowadzenia remontu kapitalnego, a obiekt taki - w okresie sporządzania planów techniczno-ekonomicznych - zaplanować do wymiany w ramach inwestycji przedsiębiorstw. Jeżeli z uzasadnionych przyczyn (np. brak możliwości nabycia nowego obiektu) zajdzie konieczność przeprowadzenia kapitalnego remontu, pomimo że koszt tego remontu przekracza określone granice, wówczas remont taki może być przeprowadzony, jeżeli:
a)
zostaną zbadane przyczyny kształtowania się kosztu na tak wysokim poziomie i koszty te zostaną uznane za obiektywnie uzasadnione,
b)
zostanie powzięta decyzja o celowości i konieczności dokonania remontu kapitalnego o tak wysokich kosztach; decyzja ta może być powzięta przez dyrektora przedsiębiorstwa, jeśli przepisy resortowe lub branżowe nie ustalają innych zasad w tym zakresie.