Rozdział 2 - Gospodarowanie odszkodowaniami ubezpieczeniowymi za wypadki losowe. - Łączenie środków na remonty kapitalne ze środkami przeznaczonymi na modernizację obiektów produkcyjnych oraz gospodarowanie odszkodowaniami ubezpieczeniowymi za wypadki losowe.

Monitor Polski

M.P.1967.23.109

Akt utracił moc
Wersja od: 24 kwietnia 1967 r.

II.

Gospodarowanie odszkodowaniami ubezpieczeniowymi za wypadki losowe.

W związku z rozszerzaniem się zakresu ubezpieczeń środków trwałych przedsiębiorstw od wypadków losowych wyjaśnia się tryb zarachowywania przez przedsiębiorstwa otrzymanych z Państwowego Zakładu Ubezpieczeń odszkodowań za szkody losowe, poniesione w ubezpieczonych środkach trwałych:
1)
Odszkodowania losowe wpływają na rachunek rozliczeniowy przedsiębiorstw.
2)
Usuwanie szkód losowych w drodze remontów bieżących i konserwacji środków trwałych przedsiębiorstwa finansują z rachunków rozliczeniowych.
3)
Jeżeli usunięcie szkody wymaga nakładów kwalifikujących się jako nakłady na remonty kapitalne, przedsiębiorstwo przelewa sumę odszkodowania na bankowy rachunek funduszu inwestycyjno-remontowego lub funduszu remontowego.
4)
Jeśli w wyniku szkody losowej dokonuje się likwidacji środka trwałego, uzyskane z tego tytułu odszkodowanie traktuje się jako dochody z likwidacji, podlegające odprowadzeniu na fundusz remontowy czy inwestycyjno-remontowy z zastrzeżeniem wynikającym z pkt 6.
5)
Nabycie i zainstalowanie nowego środka trwałego zamiast środka zlikwidowanego w wyniku wypadku losowego stanowi nakład inwestycyjny. W przedsiębiorstwach objętych przepisami uchwały nr 276 Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. nakłady te mogą być sfinansowane jako inwestycja substytucyjna z funduszu remontowego, zwiększonego o dochody uzyskane z likwidacji środka trwałego, w tym o dochody uzyskane z tytułu odszkodowania ubezpieczeniowego.
6)
Jeśli w wyniku szkody losowej uległo zniszczeniu całe przedsiębiorstwo lub cały wydział, którego odbudowa kwalifikuje się do inwestycji centralnych lub inwestycji zjednoczeń, zjednoczenie ma prawo żądać od Państwowego Zakładu Ubezpieczeń przekazania pełnej sumy ubezpieczenia do swej dyspozycji. Podjęcie realizacji tego rodzaju inwestycji (centralnej lub zjednoczeń) odbywa się w trybie ustalonym w instrukcjach dotyczących opracowania projektu narodowego planu gospodarczego.