Księgowanie nakładów na kapitalne remonty w obcych obiektach.

Monitor Polski

M.P.1950.A-113.1424

Akt nienormatywny
Wersja od: 26 października 1950 r.

OKÓLNIK
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 20 października 1950 r.
w sprawie księgowania nakładów na kapitalne remonty w obcych obiektach.

Wobec wątpliwości co do sposobu księgowania nakładów na kapitalne remonty w obcych obiektach wyjaśnia się, co następuje:
1)
Nakłady na kapitalne remonty w obcych obiektach finansowane być winny ze środków obrotowych przedsiębiorstwa i księgowane ostatecznie w dt konta 1908 "Remonty kapitalne w obcych obiektach".
2)
Nakłady na kapitalne remonty w obiektach obcych, wykonywane sposobem gospodarczym, ujmowane być winny w rozliczeniu kosztów w gr. 70 lub 71 i realizowane wewnętrznie na dt konta 1908.
3)
Nakłady na kapitalne remonty w obcych obiektach, figurujące na koncie 1908, podlegają umorzeniu przez okres cyklu remontowego. W przypadkach, gdy okres użytkowania jest krótszy, aniżeli ustalony cykl remontowy, należy umorzyć nakłady na remonty kapitalne w obcych obiektach w okresie przewidzianym umową dzierżawną. Jeżeli jednak przedsiębiorstwo stara się równocześnie o przewłaszczenie odnośnego obiektu, Centralny Zarząd lub jednostka równorzędna może zezwolić mu na umarzanie powyższych nakładów w okresie przewidzianym cyklem remontowym.
4)
Umorzenie nakładów na kapitalne remonty w obiektach obcych podlega księgowaniu na dt konta 479 "Remonty kapitalne w obcych obiektach".
5)
W przypadku, gdy nakłady na kapitalne remonty w obiektach obcych finansowane były ze środków na roboty kapitalne, a wartość remontów kapitalnych w obcych obiektach wykonanych w roku 1950 lub latach poprzednich wprowadzona została do klasy "0" Jednolitego Planu Kont, należy dokonać odpowiednich zapisów stornujących w trybie niżej podanym:
a)
Wszelkie nakłady na remonty kapitalne w obcych obiektach figurujące w środkach trwałych (podgr. 000,001) podlegają przeniesieniu na konto 1908 w drodze zapisów:

dt 082 ct 000 lub 001

dt 1908 ct 081 za wartość początkową remontów kapitalnych w obcych obiektach oraz:

dt 070 lub 071 ct 081

dt 082 ct 1908 za dotychczasowe umorzenie remontów kapitalnych w obcych obiektach.

b)
Nakłady na rozpoczęte remonty kapitalne w obcych obiektach (gr. 03) bez względu na stan robót i ich finansowanie podlegają przeniesieniu na gr. 04 "Roboty kapitalne zakończone" oraz włączeniu w normalnym trybie do środków trwałych przedsiębiorstwa (dt 00-ct 081), skąd przekazane być mają na konto 1908 zgodnie ze wskazaniami pkt 5) lit. a).
c)
Saldo konta 1908 po dokonaniu księgowań, wymienionych w pkt. 5) lit. a) i b), pomniejszone o wartość netto kapitalnych remontów w obcych obiektach figurujących w bilansie otwarcia na rok 1950, wyznacza sumę, jaka podlega refundacji ze środków obrotowych przedsiębiorstwa na rzecz funduszu na kapitalne remonty.
d)
Księgowanie refundacji, o której mowa w pkt. 5) lit. c) posiadać winno następujący przebieg: dt 1122 ct 1100

dt 082 ct 1882.

e)
Księgowania, o których mowa w pkt. 5) lit. a), b), c), d) dokonane być mają pod datą 31.X. 1950 r.
f)
Nakłady na kapitalne remonty w obiektach obcych, przeniesione zgodnie z pkt. 5) lit. b) do gr. 04, sfinansowane powinny być w całości ze środków "funduszu na kapitalne remonty ze środków limitowanych", t. zn., że powinny mieć całkowite pokrycie w gr. 02.
g)
Zamknięcie kont gr. 04 i 02 dokonane powinno być w normalnym trybie po wstępnym zatwierdzeniu bilansu.
h)
Odpisy z tytułu nakładów na remonty kapitalne w obcych obiektach przeniesione na konto 1908 w trybie przewidzianym w pkt. 5) lit. a), dokonywane być mają w dotychczasowej wysokości.
6)
Do konta 1908 należy prowadzić kartotekę analityczną według poszczególnych remontów kapitalnych, dokonanych w obcych obiektach.
7)
Wyjaśnienia niniejszego okólnika dotyczą wszystkich przedsiębiorstw uspołecznionych, prowadzących księgowość w oparciu o jednolity plan kont dla przedsiębiorstw przemysłowych i handlowych (Instrukcja 1/P i 6/F b. Departamentu Finansowego PKPG).

Pozostałe przedsiębiorstwa uspołecznione zastosują odpowiednio przepisy niniejszego okólnika do swych planów kont w porozumieniu z właściwymi jednostkami nadrzędnymi.

8)
Z dniem ogłoszenia niniejszego okólnika tracą ważność wszelkie dotychczas udzielone wyjaśnienia sprzeczne z jego postanowieniami.