Książeczka wojskowa.

Monitor Polski

M.P.1995.32.374

Akt utracił moc
Wersja od: 6 lipca 1995 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 26 czerwca 1995 r.
w sprawie książeczki wojskowej.

Na podstawie art. 54 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 1992 r. Nr 4, poz. 16, Nr 40, poz. 174 i Nr 54, poz. 254 oraz z 1994 r. Nr 43, poz. 165) zarządza się, co następuje:
1.
Książeczka wojskowa jest wojskowym dokumentem osobistym stwierdzającym stosunek jej posiadacza do obowiązku służby wojskowej.
2.
Wzór książeczki wojskowej określa załącznik do zarządzenia.
Książeczka wojskowa jest wojskowym dokumentem osobistym:
1)
poborowego,
2)
ochotnika wcielonego do odbycia zasadniczej służby wojskowej albo do służby wojskowej w charakterze kandydata na żołnierza zawodowego,
3)
studenta przeznaczonego do odbycia zajęć wojskowych w czasie trwania studiów,
4)
poborowego odbywającego zasadniczą służbę lub szkolenie poborowych w oddziałach obrony cywilnej albo służbę zastępczą,
5)
żołnierza odbywającego czynną służbę wojskową (z wyjątkiem żołnierza zawodowego),
6)
żołnierza rezerwy (mężczyzny i kobiety),
7)
mężczyzny nie podlegającego obowiązkowi służby wojskowej,
8)
kobiety nie podlegającej obowiązkowi służby wojskowej, która była uprzednio żołnierzem rezerwy bądź żołnierzem zawodowym.
1.
Książeczki wojskowe wydają wojskowi komendanci uzupełnień.
2.
Wręczenia książeczki wojskowej żołnierzom zwolnionym z zawodowej służby wojskowej i przeniesionym do rezerwy dokonują: oficerom w stopniu wojskowym generała (admirała) oraz oficerom, którzy zajmowali stanowiska o stopniu etatowym generała (admirała) - szefowie wojewódzkich sztabów wojskowych, oficerom starszym - wojskowi komendanci uzupełnień, natomiast pozostałym żołnierzom - osoby upoważnione przez tych komendantów. O terminie wręczenia książeczki wojskowej w wojewódzkim sztabie wojskowym lub wojskowej komendzie uzupełnień należy powiadomić byłego żołnierza zawodowego pisemnie.
3.
W razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny książeczki wojskowe wydają również dowódcy jednostek wojskowych.
Sposób wypełniania książeczek wojskowych określa Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w porozumieniu z Szefem Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej.
Zachowują ważność wojskowe dokumenty osobiste wydane przed dniem wejścia w życie niniejszego zarządzenia, a także dokumenty dotychczasowego wzoru do czasu wyczerpania ich zapasów.
Traci moc zarządzenie nr 19/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 marca 1981 r. w sprawie książeczki wojskowej (Dziennik Rozkazów Ministerstwa Obrony Narodowej z 1981 r. poz. 25 i z 1988 r. poz. 19).
Zarządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR KSIĄŻECZKI WOJSKOWEJ

Książeczka wojskowa posiada format 95 x 65 mm. Składa się z okładki z kartonu i 19 stron wykonanych z papieru specjalnego ze znakami wodnymi w kolorze jasnozielonym (seledyn). Seria i numer książeczki wojskowej występują na stronach nieparzystych.

(pominięty)