Kredyty dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę.

Monitor Polski

M.P.1981.28.258

Akt utracił moc
Wersja od: 11 listopada 1981 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 30 października 1981 r.
w sprawie kredytów dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę.

Na podstawie § 8 ust. 13 i § 9 ust. 9 uchwały nr 169 Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 1981 r. w sprawie dodatkowych świadczeń dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę (Monitor Polski Nr 21, poz. 195) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie reguluje zasady i tryb przyznawania oraz spłaty kredytów udzielanych pracownikom uspołecznionych zakładów pracy zmieniającym pracę, o których mowa w § 1 uchwały nr 169 Rady Ministrów z dnia 17 sierpnia 1981 r. w sprawie dodatkowych świadczeń dla pracowników uspołecznionych zakładów pracy zmieniających pracę (Monitor Polski Nr 21, poz. 195), zwanej dalej "uchwałą".
1.
Banki spółdzielcze udzielają kredytów osobom określonym w § 8 ust. 1, 2 i 4 oraz § 9 ust. 1 uchwały w ramach środków kredytowych przewidzianych dla ludności wiejskiej i pozarolniczej gospodarki nie uspołecznionej.
2.
Osobie bliskiej, o której mowa w § 8 ust. 2 i 3 uchwały, może być udzielony kredyt jako współkredytobiorcy.
1.
Podstawą udzielenia kredytu jest wniosek osoby ubiegającej się o kredyt.
2.
Wnioskodawca jest obowiązany dołączyć do wniosku świadectwo pracy stwierdzające przyczynę rozwiązania stosunku pracy, o której mowa w § 1 uchwały, oraz zaświadczenie o posiadaniu uprawnień wymaganych do wykonywania zawodu rolnika albo rzemieślnika bądź do prowadzenia na własny rachunek działalności handlowej, gastronomicznej, usługowej lub transportowej.
3.
Właściciel lub posiadacz gospodarstwa rolnego jest obowiązany przedstawić bankowi do wglądu dokument stwierdzający własność lub posiadanie gospodarstwa albo zawarcie długoletniej umowy dzierżawy na okres nie krótszy niż 10 lat.
1.
Osoba ubiegająca się o kredyt jest obowiązana udokumentować posiadanie własnych środków w wysokości określonej w uchwale.
2.
Przez środki własne rozumie się środki pieniężne na rachunkach bankowych, zgromadzone materiały i urządzenia techniczne, wartość robocizny, transportu własnego oraz szacunkową wartość robót budowlanych, wykonanych i opłaconych ze środków własnych przed otrzymaniem kredytu.
Osobom, o których mowa w § 9 ust. 1 uchwały, może być udzielony:
1)
kredyt inwestycyjny:
a)
na budowę wraz z wyposażeniem w maszyny i urządzenia, a także rozbudowę, kapitalne remonty, adaptację i modernizację oraz zakup lokali - na okres spłaty do 15 lat, z uwzględnieniem okresu karencji do 3 lat,
b)
na zakup maszyn i urządzeń - na okres spłaty do 8 lat, z uwzględnieniem okresu karencji do 2 lat,
c)
na inne cele inwestycyjne - na okres spłaty do 5 lat, z uwzględnieniem okresu karencji do 1 roku,
2)
kredyt obrotowy na okres spłaty do 3 lat, z uwzględnieniem okresu karencji do 1 roku; warunki te dotyczą kredytu udzielanego po raz pierwszy; dalszych kredytów obrotowych banki spółdzielcze udzielają na zasadach ogólnych.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.