§ 5. - Kosztorysy i rozliczenia za roboty budowlano-montażowe wykonywane w drugim półroczu 1960 r.

Monitor Polski

M.P.1960.59.281

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1960 r.
§  5.
1.
Różnice cen, o których mowa w § 3 ust. 1 i ust. 3, oblicza się:
1)
w zakresie robót budowlanych i inżynieryjnych, objętych katalogami scalonych norm kosztorysowych – na podstawie wykazów normatywnych ilości materiałów niezbędnych do wykonania robót objętych danym kosztorysem, kosztorysem częściowym, rozdziałem kosztorysu lub pozycją kosztorysu, wyliczonych na podstawie I wydania katalogów scalonych norm kosztorysowych (KSNK) – przy zastosowaniu różnic cen i taryf ogłoszonych przez Biuro Norm Budowlano-Montażowych w Biuletynie Informacyjnym nr 2/60;
2)
w zakresie montażu maszyn i urządzeń oraz w zakresie robót elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych – na podstawie ustalonych przez Biuro Norm Budowlano-Montażowych i ogłoszonych w Biuletynie Informacyjnym nr 3/60 i nr 4/60 mnożników do cen jednostkowych materiałów lub różnic cen jednostkowych materiałów;
3)
w zakresie cen materiałów, prefabrykatów, aparatury, maszyn i urządzeń nie ujętych w cennikach kosztorysowych, a wycenionych bezpośrednio w kosztorysach – na podstawie cenników zaopatrzeniowych, obowiązujących po i przed 1 lipca 1960 r. lub innych obowiązujących podstawach, podanych w Biuletynach Informacyjnych nr 2/60, nr 3/60 i nr 4/60.
2.
Do różnicy cen, określonej w sposób podany w ust. 1, dodaje się różnicę cen pracy sprzętu, obliczoną:
1)
w zakresie robót ziemnych, nawierzchniowych, kolejowych, drogowych, lotniskowych, inżynieryjnych wodnych, mostowych i montażu konstrukcji stalowych – na podstawie normatywnych ilości maszynogodzin pracy sprzętu według I wydania odpowiedniego katalogu scalonych norm kosztorysowych oraz różnic cen pracy sprzętu, ustalonych przez Biuro Norm Budowlano-Montażowych i ogłoszonych w Biuletynie Informacyjnym nr 3/60;
2)
w zakresie montażu maszyn i urządzeń oraz w zakresie robót elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych – na podstawie ustalonych przez Biuro Norm Budowlano-Montażowych i ogłoszonych w Biuletynie Informacyjnym nr 3/60 i nr 4/60 mnożników do kosztorysowej wartości pracy sprzętu lub różnic cen jednostkowych pracy sprzętu.
3.
Różnice cen pracy sprzętu dla robót nie wymienionych w ust. 2 pkt 1 oraz dla robót, dla których nie ustalono mnożników lub różnic cen, o których mowa w ust. 2 pkt 2, zostały ujęte w mnożnikach określonych w załączniku do zarządzenia i nie podlegają dodatkowemu uwzględnieniu.
4.
Różnice cen, dotyczące robót przewidzianych do wykonania w II półroczu 1960 r., obliczone według zasad podanych w ust. 1 i 2, powinny być ujęte albo w kosztorysach dodatkowych, albo w formie uzgodnionych pomiędzy zamawiającym a wykonawcą mnożników procentowych (współczynników), ustalonych indywidualnie na podstawie kosztorysów dodatkowych dla danego obiektu lub robót bądź zastosowanych przez analogię do obiektów lub robót podobnych.
5.
Do różnic cen, o których mowa w ust. 1, 2 i 4, nie dolicza się narzutów na normatywne koszty bezpośrednie, ani nie stosuje się mnożników z tytułu zmienionej rentowności.