Koordynacja akcji społecznej i inwestycji związanych z rozwojem radiofonii i telewizji.

Monitor Polski

M.P.1959.73.391

Akt utracił moc
Wersja od: 31 sierpnia 1959 r.

UCHWAŁA NR 366
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 sierpnia 1959 r.
w sprawie koordynacji akcji społecznej i inwestycji związanych z rozwojem radiofonii i telewizji.

W związku z przewidywanym poważnym wzrostem liczby abonentów telewizyjnych i radiofonicznych w latach 1959-1965 oraz wynikającą z tego koniecznością zapewnienia warunków dla dobrego opracowywania i odbioru programów telewizyjnych i radiofonicznych na terenie poszczególnych województw, jak również w celu skoordynowania z założeniami rozwojowymi szeroko występującej inicjatywy społecznej w zakresie przyspieszenia rozbudowy ośrodków telewizyjnych i radiofonicznych - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Inwestycje w zakresie radiofonii i telewizji mogą być realizowane ze środków:
1)
objętych planem centralnym na sfinansowanie inwestycji scentralizowanych w ramach planów inwestycyjnych Ministerstwa Łączności i Komitetu do Spraw Radiofonii "Polskie Radio",
2)
gromadzonych przez społeczne komitety budowy telewizji i radiofonii w drodze dobrowolnych ofiar oraz z dotacji rad narodowych.
Ze środków objętych planem centralnym w ramach inwestycji scentralizowanych mogą być finansowane:
1)
inwestycje radiofoniczne i telewizyjne o znaczeniu ogólnopaństwowym, jak rozgłośnia centralna i centrum telewizyjne w Warszawie oraz magistralna sieć linii radiowych i kablowych, służąca do wymiany programów radiowych i telewizyjnych w zasięgu krajowym i zagranicznym,
2)
budowy terenowych ośrodków radiofonicznych i telewizyjnych, w szczególności w zakresie zakupu i montażu odpowiednich urządzeń radiowych i telewizyjnych.
Inwestycje radiofonii i telewizji realizowane w części objętej planem centralnym, a finansowane w sposób wskazany w § 1 pkt 2 mogą obejmować roboty budowlano-montażowe terenowych ośrodków nadawczych telewizyjnych i radiowych, lokalnych telewizyjnych stacji retransmisyjnych małej mocy, rozgłośni radiowych i studiów telewizyjnych wraz z liniami zasilającymi, masztami i systemami antenowymi oraz podbudową dosyłowych linii radiowych.
1.
Inwestycje określone w § 3 zlecają do wykonania społeczne komitety po uprzednim zgromadzeniu odpowiednich środków finansowych i zapewnieniu co najmniej 50% nakładów wartości kosztorysowej całej projektowanej inwestycji oraz po zatwierdzeniu dokumentacji projektowo-kosztorysowej przez Ministerstwo Łączności i Komitet do Spraw Radiofonii "Polskie Radio".
2.
Uruchamianie inwestycyjnych środków planu centralnego na wyposażenie terenowych obiektów radiowych i telewizyjnych zgodnie z § 2 następować będzie w terminach wynikających z uzgodnionych z zainteresowanymi społecznymi komitetami harmonogramów robót.
Minister Łączności w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu do Spraw Radiofonii "Polskie Radio" zapewni właściwy nadzór i koordynację inwestycji objętych niniejszą uchwałą.
Zobowiązuje się prezydia wojewódzkich rad narodowych do udzielenia jak najdalej idącej pomocy istniejącym oraz nowo tworzonym społecznym komitetom budowy telewizji i radiofonii na terenie poszczególnych województw. W szczególności prezydia wojewódzkich rad narodowych powinny przyjść z pomocą społecznym komitetom budowy telewizji i radiofonii w zakresie organizacyjnym i koordynacji ich działalności na terenie województwa.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrowi Łączności, Przewodniczącemu Komitetu do Spraw Radiofonii "Polskie Radio" i przewodniczącym prezydiów wojewódzkich rad narodowych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.