Kompleksowa ochrona lasów i racjonalna gospodarka leśna.

Monitor Polski

M.P.1996.18.220

Akt nienormatywny
Wersja od: 19 marca 1996 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 1 marca 1996 r.
w sprawie kompleksowej ochrony lasów i racjonalnej gospodarki leśnej.

Lasy zajmujące około 28% powierzchni Polski odgrywają olbrzymią rolę w procesach ochrony powietrza, wód, gleb oraz klimatu i dlatego powinny być traktowane jako szczególne dziedzictwo i wartość ogólnonarodowa bez względu na formę własności.

Polskie lasy tworzą główną część osłony ekologicznej kraju i stanowią najwartościowsze składniki obszarów chronionych, w tym parków narodowych i krajobrazowych.

Na tym tle Sejm z niepokojem stwierdza obniżanie kondycji zdrowotnej lasów w wyniku kumulowania się w nich zanieczyszczeń powietrza, stałego obniżania poziomu wód gruntowych oraz pojawiania się gradacji szkodników. Do negatywnych zjawisk zaliczyć można również przedwczesne wycinanie lasów oraz opóźnianie dostosowania gospodarki w lasach nie stanowiących własności państwa do standardów obowiązujących w lasach państwowych.

Biorąc powyższe pod uwagę Sejm wzywa Rząd do wdrożenia długofalowego programu ochrony polskich lasów oraz racjonalnej gospodarki leśnej. Niezbędnym elementem tego programu powinno być osiągnięcie przez Polskę 30-procentowego wskaźnika lesistości do roku 2010 oraz znaczne zwiększenie udziału powierzchni leśnej na obszarach wododziałowych, a także na terenach objętych obniżaniem się poziomu wód gruntowych.

Sejm oczekuje również od Rządu:

1.
Przedłożenia kompleksowych regulacji prawnych obejmujących całokształt gospodarki leśnej, szczególnie umożliwiających skuteczne eliminowanie występujących zagrożeń, a także prawidłowe funkcjonowanie wspólnot leśnych.
2.
Stworzenia warunków prawnych i finansowych do aktywnego uczestnictwa samorządów, organizacji pozarządowych oraz indywidualnych właścicieli w procesie zwiększenia lesistości.
3.
Przedstawienia wieloletniego harmonogramu finansowania gospodarki leśnej, ze szczególnym uwzględnieniem programu zwiększania lesistości kraju, obejmującego wszystkie źródła zasilania, w tym środki budżetowe, pozabudżetowe oraz międzynarodowe środki pomocowe.
4.
Przedłożenia harmonogramu powoływania nowych i powiększania istniejących parków narodowych.

Sejm zwraca się do władz samorządowych wszystkich szczebli, a także do stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, o włączenie do swych programów działań na rzecz kompleksowej ochrony lasów i zwiększania lesistości kraju. Sejm apeluje do wszystkich właścicieli lasów, aby prowadzili gospodarkę racjonalną, pozwalającą zachować zdolności produkcyjne i ekologiczne lasów dla przyszłych pokoleń.

Sejm zwraca się do Rządu o przedkładanie, przy corocznej informacji o stanie lasów, sprawozdania z realizacji niniejszej uchwały.