Rozdział 1 - Kierowanie na badania lekarskie. - Kierowanie kandydatów na kierowców i kierowców pojazdów samochodowych na badania lekarskie i psychologiczne.

Monitor Polski

M.P.1973.56.322

Akt utracił moc
Wersja od: 29 grudnia 1973 r.

Rozdział  1

Kierowanie na badania lekarskie.

§  1.
1.
Skierowania na badania lekarskie wydają:
1)
kierowcom - jeżeli stan ich zdrowia nasuwa zastrzeżenia - zakłady pracy lub organy Milicji Obywatelskiej; organy te wydają również skierowania kierowcom, którzy uczestniczyli w wypadku drogowym z ofiarami w ludziach,
2)
kandydatom na kierowców i kierowcom:
a)
w czynnej służbie wojskowej lub zatrudnionym w jednostkach wojskowych - właściwe organy wojskowe,
b)
pełniącym służbę lub zatrudnionym w jednostkach podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych z wyjątkiem przedsiębiorstw - właściwe organy tych jednostek.
2.
Kandydaci na kierowców i kierowcy ubiegający się o prawo jazdy wyższej kategorii oraz kierowcy, którym zwraca się prawo jazdy cofnięte na okres dłuższy niż rok, zgłaszają się na badania lekarskie bez skierowania.
§  2.
1.
Skierowania na badania okresowe kierowcom zawodowym wydają zakłady pracy, z wyjątkiem kierowców zatrudnionych w przedsiębiorstwach nie uspołecznionych transportu publicznego, którym skierowania wydają wojewódzkie związki zrzeszeń prywatnego handlu i usług właściwe ze względu na miejsce pracy kierowcy.
2.
Kierowcom wymienionym w § 1 ust. 1 pkt 2 skierowania na badania okresowe wydają właściwe organy wojskowe lub organy podległe Ministrowi Spraw Wewnętrznych.
§  3.
1.
Właściwy zakład służby zdrowia przeprowadza badanie i wydaje badanemu świadectwo lekarskie, pozostawiając jego kopię u siebie.
2.
Jeżeli zakład służby zdrowia stwierdzi niezadowalający stan zdrowia kandydata na kierowcę lub kierowcy, przesyła niezwłocznie kopię świadectwa lekarskiego do urzędu powiatowego.
3.
Świadectwa lekarskiego nie wydaje się w wyniku badania kandydatów na kierowców poborowych i przedpoborowych, przewidzianych do szkolenia na potrzeby wojska; wpisy w książeczkach wojskowych o uznaniu badanej osoby przez właściwą powiatową (miejską, dzielnicową) komisję poborową za zdolną do służby wojskowej (kategoria "A") należy traktować jako odpowiadające orzeczeniom lekarskim, wystawianym przez zakłady społeczne służby zdrowia.
§  4.
Na podstawie świadectwa lekarskiego zakład pracy i inne jednostki (§ 2) wpisują wyniki badań okresowych do karty kontrolnej badań okresowych; świadectwo wydane w wyniku badania okresowego jest ważne do następnego badania okresowego, chyba że lekarz wyznaczy termin wcześniejszy.
§  5.
Zakład pracy i inne jednostki (§ 2) przechowują karty kontrolne badań okresowych w aktach kierowcy.
§  6.
1.
W razie przejścia kierowcy zawodowego do innego zakładu pracy, zakład ten zawiadamia o tym poprzedni zakład, który z kolei przekazuje nowemu zakładowi kartę kontrolną badań okresowych kierowcy.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do wojewódzkiego związku zrzeszeń prywatnego handlu i usług w razie przejścia kierowcy zatrudnionego w nie uspołecznionym przedsiębiorstwie transportu publicznego do innego przedsiębiorstwa oraz w razie przeniesienia siedziby takiego przedsiębiorstwa.