Inwestycje podejmowane w celu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, uprawniające inwestorów do zwolnienia od obowiązku wpłacania kaucji.

Monitor Polski

M.P.1985.7.56

Akt utracił moc
Wersja od: 23 kwietnia 1985 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 26 marca 1985 r.
w sprawie inwestycji podejmowanych w celu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, uprawniających inwestorów do zwolnienia od obowiązku wpłacania kaucji.

Na podstawie art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. c) ustawy budżetowej na rok 1985 z dnia 28 grudnia 1984 r. (Dz. U. Nr 59, poz. 303) zarządza się, co następuje:
1.
Za inwestycje podejmowane w celu poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, uprawniające inwestorów do zwolnienia od obowiązku wpłacania kaucji, uważa się budowę budynków, których celem jest dostosowanie warunków pracy do stanu odpowiadającego przepisom o bezpieczeństwie i higienie pracy, a zwłaszcza do wymagań określonych w decyzjach Państwowej Inspekcji Pracy, Państwowej Inspekcji Sanitarnej lub innych organów nadzoru i kontroli warunków pracy, dotyczących:
1)
likwidacji zagrożeń wypadkami przy pracy, powodowanych zagrożeniami wybuchowymi, pożarowymi, budowlanymi,
2)
likwidacji zagrożeń czynnikami szkodliwymi w środowisku pracy do wartości określonych rozporządzeniem Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych z dnia 22 grudnia 1982 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz. U. Nr 43, poz. 287),
3)
zapewnienia w pomieszczeniach pracy temperatury zgodnej z przepisami o bezpieczeństwie i higienie pracy lub Polskimi Normami przez budowę kotłowni centralnego ogrzewania,
4)
przeniesienia działalności zakładu lub jego części do nowego obiektu ze względu na decyzję Państwowej Inspekcji Pracy.
2.
Za inwestycje, o których mowa w ust. 1, uważa się również budowę budynków przeznaczonych na szatnie, łaźnie, umywalnie, pomieszczenia do spożywania posiłków, pomieszczenia do przygotowywania posiłków profilaktycznych i regeneracyjno-wzmacniających, pomieszczenia do odkażania, oczyszczania i suszenia odzieży ochronnej i roboczej, pomieszczenia do ogrzewania się pracowników zatrudnionych przy pracach na otwartej przestrzeni lub w nie ogrzanych pomieszczeniach, oraz pralnie odzieży roboczej i ochronnej pracowników zakładu.
W wypadkach spornych opinię o podejmowanej inwestycji wydaje organ założycielski.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do inwestycji podjętych po dniu 1 stycznia 1985 r.