Dział 1 - Przepisy ogólne. - Inwentaryzacja oraz sporządzanie i zatwierdzanie sprawozdań finansowych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-29.359

Akt utracił moc
Wersja od: 13 września 1957 r.

DZIAŁ  I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Przepisy niniejszego zarządzenia dotyczą działających według zasad rozrachunku gospodarczego przedsiębiorstw państwowych, przedsiębiorstw będących pod zarządem państwowym, central spółdzielczo-państwowych oraz innych jednostek organizacyjnych spółdzielczości.
§  2.
Ilekroć w zarządzeniu niniejszym użyto określenia:
1)
"sprawozdanie finansowe" - oznacza ono bilans, rachunek strat i zysków wraz ze wszystkimi sprawozdaniami finansowymi odcinkowymi na wzorach, ustalonych dla poszczególnych działów gospodarki narodowej instrukcjami Prezesa Rady Ministrów w sprawie sprawozdawczości statystycznej z wykonania planu finansowo-gospodarczego, a także sprawozdanie opisowe, charakteryzujące działalność gospodarczą przedsiębiorstwa za okres sprawozdawczy; sprawozdanie opisowe sporządza się za okres roczny;
2)
"dyrektor przedsiębiorstwa" - oznacza ono w odniesieniu do jednostek organizacyjnych spółdzielczości zarząd spółdzielni.
§  3.
1.
Podstawą sporządzenia bilansu i rachunku strat i zysków oraz pozostałych sprawozdań są prawidłowo prowadzone księgi rachunkowe.
2.
Bezpośrednio przed sporządzeniem bilansu i rachunku strat i zysków przedsiębiorstwa obowiązane są uzgodnić obroty i salda wszystkich kont księgowości syntetycznej z obrotami i saldami księgowości analitycznej na podstawie zestawienia obrotów i sald (bilanse brutto).
3.
W bilansach miesięcznych i kwartalnych wykazuje się aktywa i pasywa według stanu w ostatnim dniu miesiąca lub kwartału sprawozdawczego, a w bilansie rocznym - według stanu w dniu 31 grudnia roku sprawozdawczego.
4.
Ilekroć zgodnie z przepisami niniejszego zarządzenia i zatwierdzonym przez jednostkę nadrzędną terminarzem na dzień bilansowy przypada obowiązek dokonania inwentaryzacji dla określonej grupy składników majątkowych, dane pozycji bilansowych, odpowiadających tym składnikom, muszą być uzasadnione inwentaryzacją przeprowadzoną stosownie do przepisów niniejszego zarządzenia.
5.
Przez inwentaryzację rozumieć należy zarówno spis z natury składników środków trwałych i obrotowych, pozostających w dyspozycji przedsiębiorstwa, jak też wyjaśnienie różnic inwentaryzacyjnych oraz ustalenie wszelkich rozrachunków finansowych.