Instrukcja do zarządzenia z dnia 20.II.1948 r. o hurtowym obrocie zbożem siewnym.

Monitor Polski

M.P.1948.A-67.521

Akt utracił moc
Wersja od: 20 sierpnia 1948 r.

INSTRUKCJA
MINISTRA ROLNICTWA I REFORM ROLNYCH
z dnia 12 lipca 1948 r.
wydana w porozumieniu z Ministrem Przemysłu i Handlu do zarządzenia z dnia 20.II. 1948 r. o hurtowym obrocie zbożem siewnym.

A.
Dla producenta.

1) cena podstawowa:

a) za każde 100 kg pszenicy ozimej, pszenicy jarej, żyta ozimego, jęczmienia ozimego, jęczmienia jarego i owsa w stopniu superelity, elity oryginału i pierwszego odsiewu kwotę, jaką płacą Polskie Zakłady Zbożowe za zboże konsumcyjne tego samego gatunku producentowi przez przedsiębiorstwa posiadające zezwolenie "B" lub "C",

2) dodatki kwalifikacyjne:

a) za każde 100 kg pszenicy ozimej, pszenicy jarej, żyta ozimego, jęczmienia ozimego, jęczmienia jarego, owsa w stopniu superelity, elity i oryginału 15% ceny,

b) za każde 100 kg pszenicy ozimej, pszenicy jarej, żyta ozimego, jęczmienia ozimego, jęczmienia jarego, owsa w stopniu I odsiewu 10% ceny.

B.
Dla hodowcy.

1) Przedsiębiorstwo uprawnione do prowadzenia handlu zbożem siewnym kwalifikowanym pobiera od nabywcy na rzecz hodowcy opłatę licencyjną,

2) opłata licencyjna za zboże siewne kwalifikowane wynosi: za każde 100 kg pszenicy ozimej, pszenicy jarej, żyta ozimego, jęczmienia ozimego, jęczmienia jarego i owsa w stopniu superelity, elity 10% ceny za taką samą ilość pszenicy ozimej, pszenicy jarej, żyta ozimego, jęczmienia ozimego, jęczmienia jarego i owsa w stopniu oryginału 5% ceny.

C. Marża zarobkowa dla firm rozprowadzających.

Dopuszczalna wysokość marży zarobkowej dla przedsiębiorstw uprawnionych do prowadzenia handlu zbożem siewnym kwalifikowanym ustalona zostaje: od 100 kg pszenicy ozimej, pszenicy jarej, żyta ozimego, jęczmienia jarego, jęczmienia ozimego i owsa w stopniu superelity, elity, oryginału i I odsiewu 10% ceny.

D. Podstawą obliczania dodatków kwalifikacyjnych dla producenta, opłat licencyjnych na rzecz hodowcy, marży zarobkowej dla przedsiębiorstw rozprowadzających, stanowi cena, jaką płacą Polskie Zakłady Zbożowe za 100 kg odpowiedniego gatunku zboża konsumcyjnego w gotówce producentowi za pośrednictwem przedsiębiorstwa, posiadającego zezwolenia "B" lub "C" danego rejonu, gdzie zawierana jest umowa kupna-sprzedaży za zboże siewne. Dodatki kwalifikacyjne na rzecz producenta i opłaty licencyjne na rzecz hodowcy wypłaca przedsiębiorstwo uprawnione do prowadzenia handlu przy przejęcia materiału siewnego do rozprowadzenia.