Część 5 - POSTANOWIENIA KOŃCOWE Bieżące meldunki o postępie prac organizacyjnych dot. Spisu w powiatach, miastach i gminach. - Instrukcja dla władz spisowych w sprawie Narodowego Spisu Powszechnego 1950 r.

Monitor Polski

M.P.1950.A-90.1125

Akt utracił moc
Wersja od: 19 sierpnia 1950 r.

CZĘŚĆ  V.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Bieżące meldunki o postępie prac organizacyjnych dot. Spisu w powiatach, miastach i gminach.
§  67.
1.
Powiatowi komisarze spisowi - niezależnie od innych sprawozdań i przesyłek przewidzianych w części III niniejszej instrukcji - są obowiązani składać Generalnemu Komisarzowi Spisowemu bieżące krótkie meldunki o postępie prac organizacyjnych dot. Spisu na ich terenie działania, oraz na obszarze miast i gmin powiatu, a mianowicie:

meldunek Nr 1 - o wyznaczeniu powiatowego komisarza spisowego i powołaniu powiatowego referatu spisowego (§ 22);

meldunek Nr 2 - o wyznaczeniu miejskich i gminnych komisarzy spisowych (§ 47);

meldunek Nr 3 - o powołaniu powiatowej komisji spisowej (§ 25);

meldunek Nr 4 - o odbyciu 1-szej odprawy instrukcyjnej z miejskimi i gminnymi komisarzami spisowymi (§ 29);

meldunek Nr 5 - o zatwierdzeniu podziału miast i gmin powiatu na obwody i rejony spisowe (§ 33);

meldunek Nr 6 - o odbyciu 2-giej odprawy instrukcyjnej z miejskimi i gminnymi komisarzami spisowymi (§ 29);

meldunek Nr 7 - o mianowaniu obwodowych, rejonowych i dzielnicowych komisarzy spisowych (§ 34).

2.
Meldunki Nr 1, 2, 3, 5 i 7 należy również składać wojewódzkiemu komisarzowi spisowemu.
3.
Meldunki, o których mowa w ust. 1 i 2, powinny być wysłane w dniu upływu terminu przewidzianego w niniejszej instrukcji dla danej czynności.
4.
Meldunki będą sporządzane na drukach dostarczonych przez Główny Urząd Statystyczny, w postaci kart pocztowych według wzorów - załączniki nr 9 do nr 15.

Likwidacja czynności władz spisowych po Spisie.

§  68.
Po wykonaniu wszystkich czynności, określonych w §§ 8 do 67, wszystkie akta i materiały nie podlegające przesłaniu do Głównego Urzędu Statystycznego (Generalnego Komisarza Spisowego) przekażą:
1)
wojewódzkie władze i komisje spisowe - działom statystyki w wojewódzkich komisjach planowania gospodarczego;
2)
powiatowe władze i komisje spisowe - referatom statystycznym w powiatowych komisjach planowania gospodarczego, a o ile komisje te nie będą jeszcze utworzone - podległym Głównemu Urzędowi Statystycznemu referatom statystycznym przy prezydiach powiatowych rad narodowych lub wydziałom ogólnym tych prezydiów;
3)
miejskie i gminne władze i komisje spisowe - podległym Głównemu Urzędowi Statystycznemu jednostkom służby statystycznej przy prezydiach miejskich i gminnych rad narodowych (miejskim biurom, wydziałom, oddziałom lub referatom statystycznym; gminnym referatom statystycznym).

Zachowanie tajemnicy statystycznej. Zakaz publikowania wyników Spisu bez zgody Głównego Urzędu Statystycznego.

§  69.
1.
Zgodnie z art. 12 dekretu z dnia 31 lipca 1946 r. o organizacji statystyki państwowej i o Głównym Urzędzie Statystycznym (Dz. U. R. P. Nr 41, poz. 239) komisarze spisowi oraz wszystkie osoby biorące udział w pracach spisowych, są obowiązane do zachowania w ścisłej tajemnicy uzyskanych w czasie Spisu danych i informacji. Za niezachowanie tej tajemnicy ponoszą oni odpowiedzialność, przewidzianą w art. 13 wymienionego wyżej dekretu.
2.
Ani władze spisowe (wyznaczeni przez nie komisarze spisowi), ani organy, które przejmą od władz spisowych akta i materiały spisowe (§ 68), ani inne urzędy i Instytucje nie są uprawnione do publikowania jakichkolwiek danych uzyskanych w wyniku Spisu. Prawo to przysługuje wyłącznie Głównemu Urzędowi Statystycznemu. Jedynie za jego zgodą i tylko ściśle określone dane mogą być publikowane przez inne urzędy i instytucje.

Ogłoszenie i wejście w życie Instrukcji.

§  70.
Instrukcja niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Monitorze Polskim.