Rozdział 9 - Księgowość, sprawozdawczość i kontrola rozliczeń z budżetem. - Gospodarstwa pomocnicze prowadzone na zasadach rozrachunku gospodarczego przez jednostki budżetowe.

Monitor Polski

M.P.1967.25.117

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1969 r.

Rozdział  9

Księgowość, sprawozdawczość i kontrola rozliczeń z budżetem.

§  42.
1.
Gospodarstwa prowadzą księgowość według branżowego planu kont, zatwierdzonego przez właściwego ministra, na podstawie przepisów w sprawie planów kont dla jednostek gospodarki uspołecznionej.
2.
Gospodarstwa sporządzają sprawozdawczość rzeczową według instrukcji wydanych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego oraz sprawozdawczość finansową według instrukcji wydanych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Ministrem Finansów dla jednostek działających na zasadach rozrachunku gospodarczego.
3.
W zakresie rewizji finansowo-księgowej oraz badania i zatwierdzania sprawozdań finansowych gospodarstw stosuje się przepisy obowiązujące przedsiębiorstwa państwowe.
§  43.
Gospodarstwa sporządzają rozliczenia z budżetem według wzorów ustalonych przez Ministerstwo Finansów.
§  44.
1.
W razie dokonania przez gospodarstwo wpłat do budżetu z naruszeniem przepisów § 24, § 31 i § 37 ust. 2, bank finansujący na podstawie zlecenia pokrycia należności budżetowej, wystawionego przez jednostkę budżetową lub wydział finansowy prezydium właściwej rady narodowej - dokona przelewu odpowiedniej kwoty na rachunek dochodów budżetowych.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się do wpłat na rachunek środków specjalnych, o których mowa w cz. II "Przepisy szczególne".
§  45.
Gospodarstwa, które nie uiszczą w terminach ustalonych zarządzeniem należnych wpłat przypadających na rzecz budżetu, przekazują na rachunek dochodów budżetowych odsetki za zwłokę w wysokości i na zasadach obliczania odsetek za zwłokę od zaległości budżetowych należnych od jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  46.
Wydziały finansowe prezydiów rad narodowych sprawują nadzór nad przebiegiem rozliczeń gospodarstw z budżetem na podstawie składanych rozliczeń oraz zatwierdzonych planów finansowych i sprawozdań finansowych tych gospodarstw.

II. PRZEPISY SZCZEGÓLNE

§  47.
1.
Przepisy §§ 48-64 dotyczą gospodarstw rolnych i leśnych wykonujących działalność dydaktyczną oraz naukowo-badawczą, zwanych w tych przepisach "gospodarstwami doświadczalnymi", prowadzonych przez szkoły wyższe i placówki Polskiej Akademii Nauk oraz przez instytuty naukowo-badawcze finansowane w formie jednostek budżetowych, z wyjątkiem instytutów podległych Ministrowi Rolnictwa.
2.
Ilekroć w przepisach §§ 48-64 jest mowa:
1)
o szkołach wyższych, należy przez to rozumieć również placówki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty naukowo-badawcze,
2)
o ministerstwie, należy przez to rozumieć również Polską Akademię Nauk,
3)
o rektorze, należy przez to rozumieć również dyrektora placówki naukowej PAN oraz dyrektora instytutu naukowo-badawczego.
§  48.
1.
Gospodarstwa doświadczalne dysponują następującymi funduszami:
1)
funduszem statutowym,
2)
funduszem remontowym,
3)
funduszem badań naukowych.
2.
Oprócz funduszów wymienionych w ust. 1 rolne gospodarstwa doświadczalne dysponują funduszem premiowym, a leśne gospodarstwa doświadczalne funduszem nagród za osiągnięcia ekonomiczne załóg.
§  49.
Ministerstwo Oświaty i Szkolnictwa Wyższego może na wniosek rektora szkoły wyższej zezwolić w uzasadnionych wypadkach na redystrybucję zbędnych środków funduszu remontowego pomiędzy gospodarstwami doświadczalnymi szkoły wyższej w granicach do 40% planów z rocznych wpływów z tytułu odpisów amortyzacyjnych na ten fundusz gospodarstwa przekazującego środki.
§  50.
1.
Fundusz badań naukowych tworzy się z części zysku prawidłowego w wysokości określonej w § 55 lub w § 56 oraz w § 59.
2.
Fundusz badań naukowych przeznacza się na prowadzenie prac naukowo-badawczych i dydaktycznych w gospodarstwie doświadczalnym na zasadach ustalonych przez ministra.
3.
Odpisów na fundusz badań naukowych dokonuje się raz w roku na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego.
§  51.
Ustala się górną granicę wyposażenia rolnych gospodarstw doświadczalnych w fundusze własne na poziomie 50% wartości inwentarza żywego oraz 50% zapasów na początek roku gospodarczego.
§  52.
Rolne gospodarstwa doświadczalne nie dokonują rozliczeń z budżetem z tytułu zmniejszenia środków obrotowych w ciągu roku.
§  53.
Leśne gospodarstwa doświadczalne powinny być wyposażone w fundusze własne w obrocie w wysokości równej normatywowi środków obrotowych, zmniejszonemu o wartość zobowiązań prawidłowych.
§  54.
W zakresie udzielania gospodarstwom doświadczalnym kredytów bankowych stosuje się odpowiednie przepisy dotyczące przedsiębiorstw rolnych i leśnych, z tym że gospodarstwa te nie korzystają z kredytu na inwestycje.
§  55.
Zysk prawidłowy rolnego gospodarstwa doświadczalnego, po potrąceniu odpisów na fundusz premiowy, dzieli się, jak następuje:
1)
co najmniej 40% na wpłatę do budżetu,
2)
do 60% na finansowanie środków obrotowych oraz na fundusz badań naukowych.
§  56.
Zysk prawidłowy leśnego gospodarstwa doświadczalnego, po pokryciu dodatkowego odpisu na fundusz nagród za osiągnięcia ekonomiczne załóg, dzieli się, jak następuje:
1)
co najmniej 70% na wpłatę do budżetu,
2)
do 30% na finansowanie środków obrotowych oraz na fundusz badań naukowych.
§  57.
Rolne gospodarstwa doświadczalne dokonują zaliczkowych wpłat z zysku do budżetu w wysokości 60% planowanej rocznej wpłaty w terminie do dnia 31 stycznia. Ostateczne rozliczenie z budżetem z tytułu zysku przeprowadzane jest na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia tego sprawozdania.
§  58.
Rolne gospodarstwo doświadczalne planowo deficytowe otrzymuje zaliczkowo w terminie do końca lutego 60% dotacji na pokrycie strat, przewidzianej w zatwierdzonym planie finansowym.
§  59.
1.
Rolne gospodarstwo doświadczalne planowo deficytowe, wykazujące w rocznym sprawozdaniu finansowym zmniejszenie planowanej straty, otrzymuje dotację na straty do wysokości wynikającej z zatwierdzonego planu finansowego. Kwota dotacji równa zmniejszeniu planowanej straty może być przeznaczona:
1)
w 20% - na fundusz badań naukowych,
2)
w 80% - na sfinansowanie niedoboru lub zwiększenie funduszów własnych w obrocie.
2.
Jeżeli wyposażenie w fundusze własne w obrocie rolnego gospodarstwa doświadczalnego planowo deficytowego wykazującego poprawę wyniku (ust. 1) uzasadnia pozostawienie w gospodarstwie mniejszej części dotacji aniżeli określona w ust. 1 pkt 2, pozostała część dotacji podlega zwrotowi do budżetu jako nadwyżka funduszów własnych w obrocie na początek roku.
3.
Rolne gospodarstwo doświadczalne planowo deficytowe, wykazujące w rocznym sprawozdaniu finansowym zysk, otrzymuje i wykorzystuje dotację zgodnie z zasadami ustalonymi w ust. 1 i 2. Osiągnięty zysk, zmniejszony o zysk nienależny, podlega podziałowi zgodnie z § 55.
4.
Jeżeli poprawa wyniku rolnego gospodarstwa doświadczalnego planowo deficytowego została osiągnięta wskutek czynników, które powodują powstawanie zysków nienależnych, nadmiernie udzielona dotacja na straty podlega zwrotowi do budżetu.
§  60.
Przewidziane w budżecie dotacje na pokrycie niedoboru funduszów własnych w obrocie gospodarstw doświadczalnych przekazywane są na podstawie zatwierdzonych rocznych sprawozdań finansowych w terminie do dnia 25 grudnia.
§  61.
Rolne gospodarstwa doświadczalne rentowne, których zysk nie wystarcza na pełne pokrycie funduszu premiowego, oraz gospodarstwa deficytowe otrzymują dotacje na ten cel z budżetu w terminie 5 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.
§  62.
1.
Prace naukowo-badawcze wykonywane przez gospodarstwa doświadczalne są wstępnie finansowane ze środków obrotowych tych gospodarstw w granicach kredytów budżetowych przewidzianych na ten cel dla szkoły wyższej. Poniesione wydatki, z wyjątkiem wydatków z funduszu badań naukowych, refundowane są z kredytów budżetowych szkoły wyższej w ustalonych przez nią terminach, co najmniej jednak dwa razy w roku: po raz pierwszy do dnia 31 grudnia i po raz drugi do końca roku gospodarczego.
2.
Podstawą refundacji, o której mowa w ust. 1, są rozliczenia sporządzane przez gospodarstwa doświadczalne według wzorów ustalonych przez właściwe ministerstwo.
§  63.
Dochody i wydatki związane z działalnością naukowo-badawczą i dydaktyczną, finansowaną z kredytów budżetowych szkoły wyższej, powinny być wyodrębnione w księgowości gospodarstw doświadczalnych.
§  64.
1.
Szkoła wyższa i właściwe ministerstwo sporządzają zbiorcze zestawienie rozliczeń z budżetem według wzoru ustalonego przez Ministerstwo Finansów. Zbiorcze rozliczenia należy przesyłać Ministerstwu Finansów w terminie do dnia 15 listopada w zakresie rolnych gospodarstw doświadczalnych oraz w terminie do dnia 15 grudnia w zakresie leśnych gospodarstw doświadczalnych. Rozliczenia sporządza się odrębnie dla gospodarstw rentownych i odrębnie dla gospodarstw deficytowych.
2.
Opracowane zgodnie z odrębnymi przepisami zbiorcze sprawozdanie opisowo-analityczne działalności gospodarstw doświadczalnych powinno być przesyłane Ministerstwu Finansów w terminie 3 miesięcy po zakończeniu roku gospodarczego.
§  65.
1.
Zyski gospodarstw szkół wyższych i placówek naukowych Polskiej Akademii Nauk, zwane nadwyżkami w § 13 ust. 1 uchwały nr 108 Rady Ministrów z dnia 16 marca 1963 r. w sprawie zasad współpracy pomiędzy szkołami wyższymi a jednostkami organizacyjnymi gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 32, poz. 163) oraz w § 8 ust. 1 uchwały nr 109 Rady Ministrów z dnia 16 marca 1963 r. w sprawie zasad współpracy pomiędzy placówkami naukowymi Polskiej Akademii Nauk a jednostkami organizacyjnymi gospodarki uspołecznionej (Monitor Polski Nr 32, poz. 164), są przekazywane raz w roku na rachunek środków specjalnych typu 9 "Nadwyżki pozostałe po wykonaniu zamówień" właściwych jednostek budżetowych.
2.
Dochody i wydatki związane z pracami pozaplanowymi, o których mowa w uchwałach wymienionych w ust. 1, powinny być wyodrębnione w księgowości gospodarstw.
3.
W szkołach wyższych oraz placówkach naukowych Polskiej Akademii Nauk posiadających rachunki środków specjalnych typu 3 "Zlecone zamówienia w szkołach wyższych i placówkach naukowych PAN" lub gospodarstwa pomocnicze typu D "Zakłady doświadczalne" mogą być tworzone gospodarstwa działające na zasadach rozrachunku gospodarczego dla wykonywania zadań określonych w uchwałach wymienionych w ust. 1 pod warunkiem zlikwidowania dotychczasowych form działalności i włączenia ich do tworzonego gospodarstwa.
§  66.
1.
Zyski gospodarstw rolnych, leśnych, ogrodniczych i tuczarni oraz gospodarstw remontowo-budowlanych i warsztatów zakładów służby zdrowia i opieki społecznej podległych oraz nadzorowanych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej przeznacza się w pierwszej kolejności na pokrycie potrzeb w zakresie środków obrotowych, na fundusz remontowy, a następnie - na rachunek środków specjalnych typu 5 "Polepszenie wyżywienia chorych i podopiecznych" właściwego zakładu.
2.
Zasady podziału zysku ustalone w ust. 1 mogą być za zgodą Ministerstwa Finansów stosowane w innych gospodarstwach zakładów służby zdrowia i opieki społecznej.
§  66a. 1
1.
Zysk gospodarstw będących warsztatami szkolnymi zakładów i ośrodków szkolenia inwalidów podległych Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej przeznacza się:
1)
co najmniej w 70% - na zwiększenie środków obrotowych, na fundusz remontowy, a następnie na wyposażenie zakładów w urządzenia ułatwiające inwalidom pracę i naukę,
2)
w pozostałej kwocie - na nagrody dla nauczycieli, uczniów i pracowników warsztatu szkolnego oraz na cele socjalne i kulturalne.
2.
Zasady wykorzystania kwoty określonej w ust. 1 pkt 2 ustali regulamin wydany przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Finansów.
§  67.
Zyski gospodarstw: rolnych, leśnych i ogrodniczych oraz warsztatów szkolnych prowadzonych przez domy dziecka, ośrodki wychowawcze, specjalne zakłady wychowawcze, pogotowia opiekuńcze i szkoły specjalne przeznacza się w pierwszej kolejności na pokrycie potrzeb w zakresie środków obrotowych, na fundusz remontowy, a następnie - na rachunek środków specjalnych typu 20 "Poprawa warunków kulturalno-oświatowych i materialnych w instytucjach wychowawczych" właściwych jednostek budżetowych.
§  68. 2
Zasady gospodarki finansowej gospodarstw rolnych podległych i nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa oraz gospodarstw podległych Ministrowi Obrony Narodowej regulują odrębne przepisy. W sprawach nie uregulowanych w tych przepisach obowiązują przepisy części I niniejszego zarządzenia.
§  69.
1.
Zyski gospodarstw będących warsztatami szkolnymi szkół zawodowych podległych Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministrowi Przemysłu Ciężkiego, z wyjątkiem warsztatów szkół zawodowych specjalnych, o których mowa w § 67, przeznacza się:
1)
co najmniej w 40% - na rachunek środków specjalnych typu 6 "Rozbudowa działalności warsztatów szkolnych wyodrębnionych w gospodarstwa pomocnicze" właściwego kuratorium okręgu szkolnego lub Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego,
2)
co najmniej w 30% - na zwiększenie środków obrotowych oraz na fundusz remontowy,
3) 3
w pozostałej kwocie - na nagrody dla nauczycieli, uczniów i pracowników warsztatu szkolnego oraz na cele socjalne i kulturalne z tym że kwota przeznaczona na te cele i nagrody nie może być wyższa od 16% funduszu płac ustalonego w narodowym planie gospodarczym dla pracowników warsztatów szkolnych szkół zawodowych właściwego resortu.
2.
Zasady wykorzystania kwoty określonej w ust. 1 pkt 3 ustalają regulaminy wydane przez Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministra Przemysłu Ciężkiego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3.
Jeżeli część zysku określona w ust. 1 pkt 3 przewyższa kwotę nagród, które mogą być przyznane zgodnie z regulaminem wymienionym w ust. 2, różnicę przeznacza się na cele określone w ust. 1 pkt 2.
4.
Warsztat może dysponować częścią zysku przeznaczoną na nagrody oraz na cele socjalne i kulturalne po przyjęciu rocznego sprawozdania finansowego.
5. 4
Przepisy ust. 1-4 mają odpowiednie zastosowanie do warsztatów szkół zawodowych podległych Ministrowi Przemysłu Maszynowego oraz Ministrowi Górnictwa i Energetyki.
§  70.
1.
Jeżeli osiągnięty zysk nie wystarcza na pokrycie potrzeb określonych w § 69 ust. 1 pkt 2 i 3, warsztat szkoły zawodowej podległej Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego może być częściowo lub całkowicie zwolniony przez kuratorium okręgu szkolnego od wpłaty na rachunek środków specjalnych typu 6 oraz może otrzymać dotację z tego rachunku.
2. 5
Przepis ust. 1 ma odpowiednie zastosowanie do warsztatów szkół zawodowych podległych Ministrowi Przemysłu Ciężkiego, Ministrowi Przemysłu Maszynowego oraz Ministrowi Górnictwa i Energetyki.
§  71. 6
Część zysku określona w § 69 ust. 1 pkt 1, część amortyzacji nie przeznaczona na fundusz remontowy oraz nadwyżka funduszów własnych w obrocie warsztatu podlega przekazaniu na rachunek środków specjalnych typu 6 kuratorium okręgu szkolnego lub Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego albo Ministerstwa Przemysłu Maszynowego bądź Ministerstwa Górnictwa i Energetyki.
§  72. 7
Pozostałość środków pieniężnych z likwidacji warsztatów, o których mowa w § 69 ust. 1, podlega przekazaniu na rachunek środków specjalnych typu 6 kuratorium okręgu szkolnego lub Ministerstwa Przemysłu Ciężkiego albo Ministerstwa Przemysłu Maszynowego bądź Ministerstwa Górnictwa i Energetyki.
§  73.
1.
Zysk gospodarstw będących warsztatami szkolnymi szkół zawodowych nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa przeznacza się:
1)
co najmniej w 40% na rzecz budżetu,
2)
do wysokości 60% na zaspokojenie potrzeb w zakresie środków obrotowych oraz na fundusz remontowy.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach podział nadwyżki może być ustalony odmiennie przez Ministerstwo Rolnictwa za zgodą Ministerstwa Finansów.
§  74.
Gospodarstwa zakładów karnych podległych Ministrowi Sprawiedliwości przekazują 10% zysku na dochód budżetu. Pozostała część zysku przeznaczona jest:
1)
w 65% na rachunek środków specjalnych typu 28 "Rozbudowa działalności gospodarstw pomocniczych oraz urządzeń kulturalno-oświatowych i socjalnych zakładów dla nieletnich oraz zakładów karnych" Centralnego Zarządu Więziennictwa na cele określone w przepisach o środkach specjalnych,
2)
w 20% na rachunek środków specjalnych typu 27 "Poprawa warunków w urządzeniach kulturalno-oświatowych i socjalnych zakładów karnych" zakładu karnego na wynagrodzenia za pracę więźniów i uczniów oraz na nagrody dla więźniów wyróżniających się w pracy i nauce,
3)
w 10% na rachunek środków specjalnych typu 27 zakładu karnego na wydatki związane ze szkoleniem kursowym więźniów oraz na zakupy prasy, sprzętu i gier świetlicowych dla więźniów,
4)
w 5% na rachunek środków specjalnych typu 28 Centralnego Zarządu Więziennictwa na nagrody dla pracowników więziennictwa.
§  75.
Gospodarstwa zakładów karnych przekazują część amortyzacji nie przeznaczoną na fundusz remontowy oraz nadwyżki funduszów własnych w obrocie na rachunek środków specjalnych typu 28 Centralnego Zarządu Więziennictwa.
§  76.
Pozostałości środków pieniężnych z likwidacji gospodarstw zakładów karnych podlegają przekazaniu na rachunek środków specjalnych typu 28 Centralnego Zarządu Więziennictwa.
§  77.
1. 8
Zysk gospodarstw rolnych, leśnych, ogrodniczych oraz warsztatów szkolnych zakładów poprawczych, schronisk dla nieletnich i zakładów wychowawczych, zwanych dalej zakładami dla nieletnich, podległych Ministrowi Sprawiedliwości, przeznacza się:
1)
w 65% - na rachunek środków specjalnych i jednostek budżetowych typu 28 «Rozbudowa działalności gospodarstw pomocniczych oraz urządzeń kulturalno-oświatowych i socjalnych zakładów dla nieletnich oraz zakładów karnych» Ministerstwa Sprawiedliwości z przeznaczeniem na cele określone odrębnymi przepisami lub w przepisach o środkach specjalnych,
2)
w 35% - na rachunek środków specjalnych jednostek budżetowych typu 20 «Poprawa warunków kulturalno-oświatowych i materialnych w instytucjach wychowawczych» zakładów dla nieletnich z przeznaczeniem:
a)
30% na bieżące wydatki zakładów dla nieletnich, związane ze szkoleniem kursowym wychowanków, na ich potrzeby kulturalne, oświatowe i na nagrody dla wychowanków,
b)
5% na nagrody dla pracowników zakładów dla nieletnich, którzy przyczynili się do zwiększenia nadwyżek.
2. 9
Zasady wykorzystania kwoty określonej w ust 1 pkt 2 lit. b) ustala regulamin wydany na podstawie odrębnych przepisów.
3. 10
Jeżeli część zysku określona w ust. 1 pkt 2 lit. b) przewyższa kwotę nagród, które mogą być przyznane zgodnie z regulaminem, o którym mowa w ust. 2, różnicę przeznacza się na cele określone w ust. 1 pkt 2 lit. a).
4. 11
Zakład dla nieletnich może dysponować zyskiem przeznaczonym na nagrody oraz na cele socjalne i kulturalne po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego.
5. 12
W szczególnie uzasadnionych wypadkach podział zysku poszczególnych gospodarstw może być ustalony odmiennie przez Ministerstwo Sprawiedliwości za zgodą Ministerstwa Finansów.
§  77a. 13
Gospodarstwa zakładów dla nieletnich przekazują odpisy amortyzacyjne na rachunek środków specjalnych typu 28 Ministerstwa Sprawiedliwości, które przeznaczone są na zakupy inwestycyjne i kapitalne remonty w tych gospodarstwach.
§  78.
Pozostałości środków pieniężnych z likwidacji gospodarstw, o których mowa w § 77, podlegają przekazaniu na rachunek środków specjalnych typu 28 Ministerstwa Sprawiedliwości.
§  79.
Gospodarstwa, z wyjątkiem określonych w § 65 ust. 1, których plany, zgodnie z obowiązującymi przepisami, przewidują wpłaty na rachunki środków specjalnych, dokonują tych wpłat na zasadach i w terminach określonych dla poszczególnych rodzajów wpłat.
§  80.
1.
Do gospodarstw rolnych oraz leśnych, nie będących gospodarstwami doświadczalnymi w rozumieniu § 47 oraz nie wymienionych w §§ 66, 67, 68 i 77, mają odpowiednie zastosowanie przepisy §§ 51-60, z tym że gospodarstwa te nie dokonują odpisów z zysku na fundusz badań naukowych, a określona na ten cel część zysku zwiększa wpłatę do budżetu.
2.
Do gospodarstw wymienionych w §§ 66, 67 i 77 mają odpowiednie zastosowanie przepisy §§ 51-54.
§  81.
W stosunku do gospodarstw prowadzących działalność w zakresie administracji budynków mogą być wprowadzone za zgodą Ministerstwa Finansów niektóre zasady gospodarki finansowej określone przepisami w sprawie gospodarki finansowej zarządów budynków mieszkalnych rad narodowych.
§  82.
Właściwi ministrowie za zgodą Ministra Finansów mogą zwolnić określone gospodarstwa od stosowania przepisów szczególnych zarządzenia.

III. PRZEPISY KOŃCOWE

§  83.
Odpisy decyzji o utworzeniu gospodarstw przed wejściem w życie zarządzenia należy, po dostosowaniu tych decyzji do przepisu § 4 ust. 1, przesłać jednostkom wymienionym w § 4 ust. 2 w terminie do dnia 31 lipca 1967 r.
§  84.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa:
1)
o ministrach lub ministerstwach, należy przez to rozumieć również kierowników urzędów centralnych lub urzędy centralne,
2)
o prezydiach wojewódzkich rad narodowych, należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw.
§  85.
Tracą moc:
1)
zarządzenie Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 1952 r. w sprawie zasad organizacji i systemu finansowego gospodarstw pomocniczych, prowadzonych przez jednostki budżetowe według zasad rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr A-37, poz. 545),
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 31 lipca 1965 r. w sprawie zasad gospodarski finansowej rolnych i leśnych gospodarstw pomocniczych wykonujących działalność dydaktyczną oraz naukowo-badawczą, prowadzonych na zasadach rozrachunku gospodarczego (Monitor Polski Nr 44, poz. 252),
3)
inne przepisy w sprawie gospodarstw pomocniczych prowadzonych na zasadach rozrachunku gospodarczego przez jednostki budżetowe.
§  86.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, z tym że w zakresie rozliczeń za rok 1966 stosuje się przepisy wymienione w § 85.
1 § 66a dodany przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1969 r. (M.P.69.38.315) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1969 r.
2 § 68 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1969 r. (M.P.69.38.315) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1969 r.
3 § 69 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1969 r. (M.P.69.38.315) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1969 r.
4 § 69 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1969 r. (M.P.69.38.315) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1969 r.
5 § 70 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1969 r. (M.P.69.38.315) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1969 r.
6 § 71 zmieniony przez § 1 pkt 5 zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1969 r. (M.P.69.38.315) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1969 r.
7 § 72 zmieniony przez § 1 pkt 6 zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1969 r. (M.P.69.38.315) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1969 r.
8 § 77 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. a) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1969 r. (M.P.69.38.315) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1969 r.
9 § 77 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 7 lit. b) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1969 r. (M.P.69.38.315) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1969 r.
10 § 77 ust. 3 dodany przez § 1 pkt 7 lit. b) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1969 r. (M.P.69.38.315) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1969 r.
11 § 77 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 7 lit. b) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1969 r. (M.P.69.38.315) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1969 r.
12 § 77 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 7 lit. b) zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1969 r. (M.P.69.38.315) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1969 r.
13 § 77a dodany przez § 1 pkt 8 zarządzenia z dnia 15 sierpnia 1969 r. (M.P.69.38.315) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 1 września 1969 r.