Rozdział 6 - Rozliczenia z tytułu zysków i strat. - Gospodarstwa pomocnicze prowadzone na zasadach rozrachunku gospodarczego przez jednostki budżetowe.

Monitor Polski

M.P.1967.25.117

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1969 r.

Rozdział  6

Rozliczenia z tytułu zysków i strat.

§  27.
1.
Zysk gospodarstwa przeznacza się na wpłatę do budżetu oraz na uzupełnienie środków obrotowych.
2.
Podział zysku na cele wymienione w ust. 1 określa zatwierdzony przez jednostkę budżetową plan finansowy gospodarstwa.
§  28.
Gospodarstwa dokonują wpłat z zysku do budżetu zaliczkowo na podstawie okresowych (kwartalnych) sprawozdań finansowych oraz po zakończeniu roku:
1)
wstępnie - na podstawie sporządzonego rocznego sprawozdania finansowego,
2)
ostatecznie - na podstawie zatwierdzonego rocznego sprawozdania finansowego.
§  29.
1.
Przed dokonaniem ostatecznego rozliczenia zysku podlega on weryfikacji w celu wyeliminowania zysku niezależnego od działalności gospodarstwa oraz zysku nieprawidłowego, zwanych dalej "zyskiem nienależnym", i ustalenia zysku prawidłowego.
2.
W zakresie weryfikacji zysku gospodarstw stosuje się przepisy dotyczące przedsiębiorstw państwowych.
3.
Zysk nienależny podlega wpłacie do budżetu w terminie określonym w § 31 ust. 2.
4.
Jeżeli zysk nienależny gospodarstwa jest wyższy od zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym, przekazaniu do budżetu podlega zysk nienależny do wysokości zysku wykazanego w sprawozdaniu, zmniejszonego o odpisy, o których mowa w § 34 ust. 1.
§  30.
1.
Przy rozliczeniach okresowych (kwartalnych) wpłatę z zysku stanowi część zysku wykazanego w sprawozdaniu finansowym, wynikająca z zastosowania do zysku osiągniętego planowanej normy procentowej wpłaty z zysku.
2.
Przy rozliczeniach rocznych należną wpłatę z zysku ustala się przez zastosowanie planowanej normy procentowej wpłaty z zysku do zysku wykazanego w rocznym sprawozdaniu finansowym, zmniejszonego o zysk nienależny, tzn. do zysku prawidłowego.
§  31.
1.
Gospodarstwa dokonują zaliczkowych wpłat z zysku za okresy kwartalne oraz wpłaty wstępnej za okres roczny (§ 28 pkt 1) w ciągu 5 dni od terminu ustalonego do składania sprawozdań finansowych jednostce budżetowej.
2.
Ostateczne wpłaty z zysku dokonywane są w ciągu 10 dni po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego.
§  32.
1.
Jeżeli gospodarstwo zamiast planowanego zysku wykaże w sprawozdaniu finansowym stratę, nie dokonuje ono wpłat do budżetu, a wpłacone kwoty podlegają zwrotowi; przy ostatecznym rozliczeniu rocznym mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 33 ust. 5.
2.
Nie planowane straty mogą być pokryte dotacją z budżetu na zasadach prawa budżetowego po uprzednim przeprowadzeniu przez jednostkę budżetową szczegółowej analizy przyczyn powstania strat i ustaleniu środków zmierzających do ich usunięcia w przyszłości.
§  33.
1.
Dotacji na finansowanie strat udziela się w okresach miesięcznych w zasadzie w wysokości 1/12 planowanej rocznej dotacji. Udzielenie dotacji w kwotach wyższych albo niższych lub wstrzymanie dotacji może nastąpić, jeżeli uzasadnia to stan finansowy bądź wymaga tego sezonowość produkcji.
2.
Jeżeli strata wykazana w kwartalnym sprawozdaniu finansowym jest niższa od dotacji udzielonej od początku roku do końca okresu sprawozdawczego, należną dotację ustala się w wysokości faktycznie poniesionej straty, a nadpłacone kwoty dotacji podlegają zwrotowi w terminie 5 dni po sporządzeniu kwartalnego sprawozdania finansowego lub zaliczeniu na poczet dotacji okresu następnego za zgodą jednostki budżetowej, wyrażoną w formie adnotacji na rozliczeniu.
3.
Jeżeli strata wykazana w kwartalnym sprawozdaniu finansowym jest wyższa od udzielonej dotacji, należną dotację ustala się w wysokości planowanej na dany okres sprawozdawczy, dodatkowa dotacja zaś może być przyznana w ciągu roku na zasadach określonych w § 32 ust. 2.
4.
Jeżeli zamiast straty w kwartalnym sprawozdaniu finansowym wykazany zostanie zysk, osiągnięty zysk nie planowany podlega wpłacie do budżetu, a udzielona dotacja na sfinansowanie strat podlega zwrotowi w terminie określonym w ust. 2.
5.
Po upływie roku sprawozdawczego różnica między faktycznie poniesioną w ciągu roku stratą a otrzymaną w tym okresie dotacją nie podlega rozliczeniu. Różnica ta powinna być wykazywana w rozliczeniu z tytułu nadwyżek lub niedoborów funduszów własnych w obrocie na początek następnego roku.
§  34.
1.
Jeżeli na podstawie odrębnych przepisów gospodarstwo uprawnione jest do tworzenia funduszu zakładowego bądź funduszu nagród za osiągnięcia ekonomiczne załóg lub premiowego, to w gospodarstwie rentownym przez zysk podlegający rozliczeniu (§ 27 ust. 1) rozumie się zysk zmniejszony o odpisy na fundusz, a gospodarstwo planowo deficytowe otrzymuje odrębną dotację na fundusz.
2.
Zasady i tryb tworzenia funduszów, o których mowa w ust. 1, regulują odrębne przepisy.