Rozdział 5 - Normowanie i finansowanie środków obrotowych. - Gospodarstwa pomocnicze prowadzone na zasadach rozrachunku gospodarczego przez jednostki budżetowe.

Monitor Polski

M.P.1967.25.117

Akt utracił moc
Wersja od: 1 września 1969 r.

Rozdział  5

Normowanie i finansowanie środków obrotowych.

§  19.
1.
Normowaniu podlegają następujące składniki środków obrotowych gospodarstwa:
1)
materiały (materiały podstawowe i pomocnicze, paliwo, opakowanie, części zapasowe maszyn i urządzeń, przedmioty nietrwałe),
2)
półfabrykaty i produkcja w toku,
3)
wyroby gotowe,
4)
towary,
5)
nakłady przyszłych okresów.
2.
Wytyczne w sprawie normowania środków obrotowych ustalają właściwe ministerstwa lub jednostki nadrzędne.
§  20.
Gospodarstwo ustala wysokość normatywu środków obrotowych w porozumieniu z oddziałem banku finansującego.
§  21.
1.
Środki obrotowe gospodarstwa w granicach ustalonego normatywu pokrywane są w 60% funduszami własnymi w obrocie, w pozostałej zaś części kredytem bankowym.
2.
Udzielając kredytu bank zmniejsza jego wysokość o występujące w gospodarstwie zobowiązania prawidłowe.
3.
Do zobowiązań prawidłowych zalicza się nie przeterminowane zobowiązania gospodarstwa z tytułu:
1)
płac,
2)
ubezpieczeń społecznych,
3)
rozliczeń międzyokresowych biernych,
4)
dostaw, robót i usług,
5)
wpłat z zysku do budżetu lub na rachunek środków specjalnych.
§  22.
Wyposażenie gospodarstw w fundusze własne w obrocie oraz zasady normowania środków obrotowych ze względu na rozmiar i rodzaj działalności lub warunki branżowe gospodarstw mogą być za zgodą Ministra Finansów ustalone przez właściwych ministrów w sposób odmienny od zasad określonych w §§ 19 i 21.
§  23.
1.
Planowanym wzrostem lub planowanym zmniejszeniem środków obrotowych w ciągu roku jest różnica wartości normatywu w części podlegającej sfinansowaniu funduszami własnymi w obrocie na początek i koniec okresu, którego rozliczenie dotyczy, zmniejszona lub zwiększona o kwotę pierwszego wyposażenia w przedmioty nietrwałe ze środków planu inwestycyjnego.
2.
Nadwyżką lub niedoborem funduszów własnych w obrocie na początek roku jest różnica między sumą tych funduszów a normatywem na początek roku w części podlegającej sfinansowaniu funduszami własnymi w obrocie.
§  24.
1.
Nadwyżki funduszów własnych w obrocie gospodarstwa z tytułu planowanego zmniejszenia normatywu w ciągu roku oraz nadwyżki funduszów własnych w obrocie na początek roku, wynikające z zatwierdzonego planu i sprawozdania finansowego, podlegają wpłacie do budżetu.
2.
Nadwyżki funduszów własnych w obrocie z tytułu zmniejszenia środków obrotowych w ciągu roku wpłacane są na rachunek dochodów budżetowych w ostatniej dekadzie każdego kwartału.
3.
Planowane nadwyżki funduszów własnych w obrocie na początek roku wpłacane są do budżetu w ciągu miesiąca po upływie roku sprawozdawczego.
4.
Jeżeli ustalona na podstawie zatwierdzonego sprawozdania finansowego nadwyżka funduszów własnych w obrocie na początek roku jest wyższa od planowanej, różnica podlega dodatkowej wpłacie w ciągu 10 dni po zatwierdzeniu sprawozdania, nadpłacone zaś kwoty podlegają zwrotowi.
5.
Nadwyżka funduszów własnych w obrocie na początek roku, powstała wskutek polepszenia wyników, może być w odpowiedniej części - za zgodą Ministerstwa Finansów co do gospodarstw budżetu centralnego, a wydziału finansowego prezydium wojewódzkiej rady narodowej co do gospodarstw budżetu terenowego - przeznaczona na inwestycje drobne, dopuszczone do realizacji poza planem inwestycyjnym na podstawie odrębnych przepisów. Nadwyżka ta podlega przekazaniu na fundusz remontowy gospodarstwa.
§  25.
1.
Niedobór funduszów własnych w obrocie na początek roku, który nie może być pokryty z zysku, pokrywany jest dotacją z budżetu.
2.
Dotacje na finansowanie planowanych niedoborów (ust. 1) przelewane są w kwotach przewidzianych w rocznych planach finansowych.
3.
Jeżeli ustalony na podstawie rozliczenia rocznego niedobór funduszów własnych w obrocie na początek roku jest wyższy od otrzymanej dotacji, dotacja może być zwiększona na zasadach określonych w § 32 ust. 2, a gdy niedobór jest niższy od otrzymanej dotacji - różnica podlega zwrotowi.
§  26.
1.
Planowany wzrost środków obrotowych w ciągu roku finansowany jest z odpisów z zysku.
2.
Jeżeli wynik finansowy gospodarstwa nie pozwala na sfinansowanie planowanego wzrostu środków obrotowych, może być przyznana na ten cel dotacja z budżetu.
3.
Dotacja planowana na sfinansowanie wzrostu środków obrotowych w ciągu roku jest przekazywana miesięcznie w wysokości 1/12 dotacji przewidzianej w rocznym planie finansowym. Udzielenie dotacji w kwotach wyższych lub niższych może nastąpić, jeżeli uzasadnia to sezonowość produkcji.