Rozdział 2 - Gospodarstwa pomocnicze działające na zasadach uproszczonych. - Gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych.

Monitor Polski

M.P.1984.30.205

Akt utracił moc
Wersja od: 30 grudnia 1984 r.

Rozdział  2

Gospodarstwa pomocnicze działające na zasadach uproszczonych.

§  14.
Przepisy § 15-30 stosuje się do gospodarstw pomocniczych działających na zasadach uproszczonych, chyba że przepisy § 31-40 stanowią inaczej.
§  15.
1.
Podstawę gospodarki finansowej gospodarstwa pomocniczego stanowi plan finansowy, opracowany na okres roku kalendarzowego, obejmujący przychody i rozchody gospodarstwa, rachunek wyników, plan funduszu obrotowego, podział amortyzacji i rozliczenie z budżetem. Planowany stan funduszu obrotowego na koniec roku nie może przekraczać normatywu zapasów materiałów, zwiększonego nie więcej niż o 1/12 planowanych kosztów.
2.
Do planu finansowego załącza się:
1)
kalkulację przychodów,
2)
kalkulację rozchodów, z uwzględnieniem szczegółowej kalkulacji zatrudnienia i funduszu wynagrodzeń.
3.
Zasady opracowywania planów finansowych gospodarstw pomocniczych oraz wzory tych planów ustalają przepisy dotyczące opracowywania projektu budżetu centralnego i projektów budżetów terenowych.
§  16.
1.
Po uchwaleniu budżetu państwa przez Sejm i po ustaleniu szczegółowego podziału dochodów i wydatków budżetu centralnego ministrowie ustalają kwoty wpłat do budżetu, dotacji z budżetu oraz fundusz wynagrodzeń mający charakter wiążący:
1)
dla jednostek prowadzących gospodarstwa pomocnicze, podległych bezpośrednio ministrowi,
2)
zbiorczo dla jednostek prowadzących gospodarstwa pomocnicze, podporządkowanych jednostkom organizacyjnym podległym ministrowi.
2.
Jednostki, o których mowa w ust. 1 pkt 2, w granicach kwot ustalonych zbiorczo dla podporządkowanych jednostek prowadzących gospodarstwa ustalają dla poszczególnych jednostek kwoty wpłat do budżetu, dotacji z budżetu oraz fundusz wynagrodzeń mający charakter wiążący.
3.
Kierownicy jednostek prowadzących gospodarstwa pomocnicze zatwierdzają plany finansowe gospodarstw zgodnie z ustaleniami, o których mowa w ust. 1 i 2.
4.
Jednostka nadrzędna może sobie zastrzec prawo zatwierdzania planów finansowych gospodarstw pomocniczych jednostek podległych.
§  17.
1.
Po uchwaleniu budżetu terenowego przez radę narodową i po ustaleniu szczegółowego podziału dochodów i wydatków tego budżetu terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej ustalają kwoty wpłat do budżetu, dotacji z budżetu oraz fundusz wynagrodzeń mający charakter wiążący dla jednostek prowadzących gospodarstwa pomocnicze.
2.
W zakresie zatwierdzania planów finansowych gospodarstw pomocniczych stosuje się odpowiednio przepisy § 16 ust. 3 i 4.
§  18.
1.
Zmiany planów finansowych gospodarstw pomocniczych powodujące zwiększenie dotacji budżetowych ponad ustalenia, o których mowa w § 16 ust. 1 i § 17 ust. 1, mogą być dokonywane wyłącznie po wprowadzeniu odpowiednich zmian w budżecie.
2.
Zmiany planów finansowych gospodarstw pomocniczych, powodujące zmniejszenie wpłat do budżetu w stosunku do ustaleń, o których mowa w § 16 ust. 1 i § 17 ust. 1, mogą być dokonywane za zgodą:
1)
Ministra Finansów - w zakresie gospodarstw budżetu centralnego,
2)
terenowego organu administracji państwowej o właściwości ogólnej - w zakresie gospodarstw budżetu terenowego.
3.
Rozchody ustalone w poszczególnych paragrafach planu finansowego gospodarstwa pomocniczego mogą być przekraczane, jeżeli znajdują pokrycie w ponadplanowych przychodach, pod warunkiem że nie spowoduje to:
1)
zwiększenia funduszu wynagrodzeń mającego charakter wiążący,
2)
zmniejszenia wpłaty do budżetu.
4.
W razie przyjęcia przez gospodarstwo pomocnicze ponadplanowych zadań (za zgodą jednostki nadrzędnej), może być dokonana odpowiednia zmiana planu funduszu obrotowego na koniec roku.
5.
Zwiększenie lub zmniejszenie środków finansowych na wynagrodzenia mające charakter wiążący, dokonane z mocy odrębnych przepisów przez jednostki nadrzędne, wymaga wprowadzenia odpowiednich zmian w planie gospodarstwa pomocniczego.
§  19.
1.
Środki obrotowe gospodarstwa pomocniczego są finansowane z funduszu obrotowego.
2.
Fundusz obrotowy gospodarstwa pomocniczego powinien równać się normatywowi środków obrotowych.
3.
Gospodarstwo pomocnicze otrzymuje pierwsze wyposażenie w fundusz obrotowy ze środków jednostki budżetowej.
4.
Nadwyżka funduszu obrotowego według stanu na początek roku podlega wpłacie do budżetu.
5.
Niedobór funduszu obrotowego według stanu na początek roku, w części nie pokrytej z zysku, może być sfinansowany z budżetu.
§  20.
1.
Normatyw środków obrotowych gospodarstwa pomocniczego ustala kierownik jednostki budżetowej na podstawie wytycznych właściwego ministra.
2.
Normowaniu podlegają następujące środki obrotowe:
1)
środki finansowe,
2)
materiały,
3)
produkcja w toku,
4)
wyroby gotowe,
5)
rozliczenia międzyokresowe czynne.
§  21.
1.
Zysk gospodarstwa pomocniczego przeznaczony jest przede wszystkim na uzupełnienie funduszu obrotowego, a w pozostałej części - na wpłatę do budżetu.
2.
Jeżeli przepisy zarządzenia przewidują przekazanie całości lub części zysku na rachunek środków specjalnych jednostki budżetowej, kwota zysku podlegająca przekazaniu do budżetu ulega odpowiedniemu zmniejszeniu.
§  22.
Gospodarstwo pomocnicze może otrzymywać z budżetu dotacje na pokrycie planowanych strat.
§  23.
1.
Gospodarstwo pomocnicze dokonuje odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz od wartości niematerialnych i prawnych według zasad określonych w przepisach w sprawie amortyzacji majątku trwałego jednostek gospodarki uspołecznionej, z zastrzeżeniem przepisów § 36.
2.
Całość odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz od wartości niematerialnych i prawnych gospodarstw pomocniczych:
1)
jednostek budżetowych budżetu centralnego - podlega przekazaniu na dochody budżetu centralnego,
2)
jednostek budżetowych budżetu terenowego - podlega przekazaniu na scentralizowany rachunek amortyzacji, tworzony przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego.
3.
Gospodarstwa pomocnicze przekazują odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz od wartości niematerialnych i prawnych, odprowadzanych do budżetu centralnego lub na scentralizowany rachunek amortyzacji tworzony przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej stopnia wojewódzkiego, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca za miesiąc bieżący.
§  24.
Dochody z tytułu likwidacji i zbycia środków trwałych gospodarstwa pomocniczego stanowią zyski nadzwyczajne, a koszty tej likwidacji lub zbycia - straty nadzwyczajne gospodarstwa.
§  25.
1.
W zakresie finansowania inwestycji gospodarstw pomocniczych stosuje się przepisy w sprawie zasad finansowania inwestycji jednostek i zakładów budżetowych.
2.
Remonty kapitalne środków trwałych gospodarstw pomocniczych prowadzonych przez jednostki budżetowe obciążają koszty działalności eksploatacyjnej tych gospodarstw, z wyjątkiem gospodarstw pomocniczych typu 05 resortu zdrowia i opieki społecznej; remonty kapitalne tych gospodarstw są finansowane ze środków budżetowych.
§  26.
1.
Gospodarstwo pomocnicze, którego plan finansowy przewiduje wpłatę z zysku do budżetu, dokonuje wpłaty zaliczkowo za I, II i III kwartał w ciągu 15 dni po zakończeniu kwartału, a za IV kwartał zaliczkowo do dnia 31 grudnia i ostatecznie w ciągu 5 dni po przyjęciu rocznego sprawozdania finansowego przez jednostkę nadrzędną.
2.
Zaliczkowe wpłaty do budżetu ustala się w wysokości 1/4 planowanej wpłaty rocznej.
3.
Ostateczną wpłatę do budżetu ustala się w takim stosunku do faktycznie osiągniętego zysku, w jakim pozostaje roczna planowana wpłata do rocznej planowanej kwoty zysku.
4.
W uzasadnionych wypadkach można stosować inny tryb wpłat z zysku do budżetu niż określony w ust. 1-3 za zgodą:
1)
właściwego ministra - co do gospodarstw pomocniczych budżetu centralnego,
2)
terenowego organu administracji państwowej o właściwości ogólnej - co do gospodarstw pomocniczych budżetu terenowego.
5.
Nadpłacona kwota wpłat z zysku do budżetu podlega zaliczeniu na poczet wpłat roku następnego lub zwrotowi w terminie 5 dni od daty złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.
6.
Zasady i terminy ustalone w ust. 1-5 stosuje się również przy dokonywaniu wpłat na rachunek środków specjalnych.
§  27.
Wpłaty do budżetu z tytułu nadwyżki funduszu obrotowego na początek roku oraz wpłaty odpisów amortyzacyjnych dokonywane są jednorazowo w terminie przewidzianym na dokonanie ostatecznej wpłaty z zysku do budżetu (§ 26 ust. 1).
§  28.
1.
Dotację budżetową na pokrycie planowanych strat przekazuje się gospodarstwu pomocniczemu raz na kwartał w wysokości 1/4 planowanej dotacji rocznej.
2.
W zależności od przebiegu wykonania planu finansowego dotacja może być odpowiednio zmniejszona lub zwiększona w granicach kredytów budżetowych ustalonych na ten cel.
3.
Jeżeli strata wykazana w rocznym sprawozdaniu finansowym jest niższa od planowanej, kwota nadmiernie udzielonej dotacji podlega wpłacie na dochody budżetowe w terminie 5 dni od dnia sporządzenia sprawozdania.
§  29.
Dotacja budżetowa na pokrycie niedoboru funduszu obrotowego na początek roku przekazywana jest jednorazowo w ciągu 5 dni po przyjęciu rocznego sprawozdania finansowego.
§  30.
Gospodarstwo pomocnicze prowadzi księgowość zgodnie z typowym planem kont dla jednostek i zakładów budżetowych oraz sporządza sprawozdania zgodnie z przepisami o sprawozdawczości budżetowej.
§  31.
1.
Nie podlegają normowaniu środki obrotowe gospodarstw pomocniczych:
1)
typu 01, 02 i 03 szkół resortu oświaty i wychowania oraz szkół rolniczych i typu 05, a także typu 10,
2)
innych gospodarstw, które ze względu na charakter działalności zostaną zwolnione przez właściwego ministra w porozumieniu z Ministrem Finansów od normowania środków obrotowych.
2.
Gospodarstwa wymienione w ust. 1 pkt 1 powinny być wyposażone w fundusz obrotowy w następującej wysokości:
1)
gospodarstwa rolne i ogrodnicze typu 01 oraz gospodarstwa typu 02 - do wysokości 100% wartości inwentarza żywego, zwiększonej o wartość zapasów nie przekraczającą 50% wartości rocznej sprzedaży produkcji, a w gospodarstwach produkcji roślinnej, szczególnie szklarniowej, do wysokości obrotów,
2)
gospodarstwa leśne typu 01 - do wysokości wartości zapasów nie przekraczającej 60% wartości rocznej sprzedaży produkcji,
3)
gospodarstwa typu 05 - do wysokości miesięcznych kosztów eksploatacji budynku.
3.
Wysokość funduszu obrotowego gospodarstw pomocniczych zwolnionych od normowania środków obrotowych określa właściwy minister w porozumieniu z Ministrem Finansów.
4.
Do gospodarstw wymienionych w ust. 1 stosuje się odpowiednio przepisy § 19 ust. 3-5.
§  32.
1.
Nadwyżka i niedobór funduszu obrotowego gospodarstw pomocniczych typu 03 szkół zawodowych nadzorowanych przez Ministra Oświaty i Wychowania i Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz szkół zawodowych podległych Ministrom: Górnictwa i Energetyki oraz Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego podlega rozliczeniu ze środkami specjalnymi typu 03 "Środki dla warsztatów szkolnych".
2.
Nadwyżka i niedobór funduszu obrotowego gospodarstw pomocniczych jednostek więziennictwa i zakładów dla nieletnich podlega rozliczeniu ze środkami specjalnymi typu 04 "Środki dla gospodarstw pomocniczych jednostek więziennictwa i zakładów dla nieletnich", z których gospodarstwa te otrzymują także pierwsze wyposażenie w fundusz obrotowy.
§  33.
1.
Zysk - w części pozostałej po uzupełnieniu funduszu obrotowego:
1)
w gospodarstwach pomocniczych typu 01, 02 i 04 zakładów służby zdrowia i pomocy społecznej podległych lub nadzorowanych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej - podlega przekazaniu na rachunek środków specjalnych typu 07 "Zakup żywności i poprawa warunków w urządzeniach oświatowych i socjalnych" oraz na inwestycje,
2)
w gospodarstwach pomocniczych typu 01 i 03 zakładów opiekuńczo-wychowawczych oraz w gospodarstwach typu 01 szkół specjalnych - podlega przekazaniu na rachunek środków specjalnych typu 07 "Zakup żywności i poprawa warunków w urządzeniach oświatowych i socjalnych",
3)
w gospodarstwach pomocniczych typu 03 zakładów rehabilitacji inwalidów, podległych Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej, oraz w gospodarstwach pomocniczych typu 01 szkół rolniczych nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - przeznaczony jest w kwocie stanowiącej nie więcej niż 30% zysku na nagrody dla nauczycieli, uczniów i pracowników gospodarstw i warsztatów szkolnych oraz na cele socjalne i kulturalne dla uczniów; pozostała część zysku podlega przekazaniu na rachunek środków specjalnych typu 07 "Zakup żywności i poprawa warunków w urządzeniach oświatowych i socjalnych",
4)
w gospodarstwach pomocniczych typu 03 szkół specjalnych - przeznaczony jest w kwocie stanowiącej nie więcej niż 30% zysku na nagrody dla nauczycieli, uczniów i pracowników warsztatów szkolnych oraz na cele socjalne i kulturalne dla uczniów, a w pozostałej części podlega przekazaniu na rachunek środków specjalnych typu 07 "Zakup żywności i poprawa warunków w urządzeniach oświatowych i socjalnych",
5)
w gospodarstwach pomocniczych typu 03 szkół zawodowych nadzorowanych przez Ministra Oświaty i Wychowania oraz Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, a także szkół zawodowych podległych Ministrom: Górnictwa i Energetyki oraz Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego:
a)
w kwocie stanowiącej co najmniej 40% zysku - podlega przekazaniu na rachunek środków specjalnych typu 03 "Środki dla warsztatów szkolnych",
b)
w kwocie stanowiącej nie więcej niż 30% zysku - przeznaczony jest na nagrody dla nauczycieli, uczniów i pracowników warsztatów szkolnych oraz na cele socjalne i kulturalne dla uczniów,
c)
w pozostałej kwocie - przeznaczony jest na inwestycje,
6)
w gospodarstwach pomocniczych typu 11 stacji kontroli pojazdów samochodowych oraz w gospodarstwach pomocniczych typu 04 zakładów służby zdrowia i opieki społecznej podległych lub nadzorowanych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej - przeznaczany jest na nagrody dla pracowników w kwocie nie wyższej niż 20% zysku i 8,5% funduszu wynagrodzeń osobowych,
7)
gospodarstw pomocniczych typu 11 działających przy jednostkach budżetowych planu centralnego Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej - przeznaczany jest na zakupy inwestycyjne.
2.
Zasady wykorzystywania kwoty określonej w ust. 1 pkt 3, 4, 5 lit. b) i pkt 6 ustalają regulaminy wydane przez właściwych ministrów.
3.
Jeżeli zysk warsztatów szkolnych określonych w ust. 1 pkt 5 nie wystarczy na uzupełnienie funduszu obrotowego oraz na pokrycie wydatków, o których mowa w ust. 1 pkt 5 lit. b), terenowy organ administracji państwowej o właściwości ogólnej lub właściwy minister może zwolnić warsztat częściowo lub całkowicie od wpłaty na rzecz środków specjalnych typu 03 lub przekazać odpowiednią kwotę z rachunku tych środków.
§  34.
1.
Zysk gospodarstw pomocniczych typu 01 i 03 zakładów dla nieletnich podległych Ministrowi Sprawiedliwości podlega przekazaniu na rachunek środków specjalnych typu 04 "Środki dla gospodarstw pomocniczych jednostek więziennictwa i zakładów dla nieletnich", z przeznaczeniem:
1)
w 65% - na zwiększenie funduszu obrotowego oraz na inwestycje,
2)
w pozostałej kwocie - na finansowanie szkolenia kursowego, potrzeb kulturalno-oświatowych wychowanków, akcji socjalnej dla wychowanków oraz nagród dla wychowanków (30% zysku) i nagród dla pracowników gospodarstw, którzy przyczynili się do wypracowania zysku (5% zysku).
2.
Zasady wykorzystania kwoty przeznaczonej na nagrody dla pracowników ustala regulamin wydany przez Ministra Sprawiedliwości.
§  35.
1.
Gospodarstwa pomocnicze jednostek więziennictwa przekazują 10% zysku na dochody budżetowe. Pozostały zysk podlega przekazaniu na środki specjalne, o których mowa w § 34 ust. 1, z przeznaczeniem:
1)
w 75% - na zwiększenie funduszu obrotowego, na inwestycje gospodarstw oraz na budownictwo socjalne i mieszkaniowe,
2)
w pozostałej kwocie - na finansowanie: nagród dla skazanych (osadzonych) wyróżniających się w pracy i nauce - 5% zysku, potrzeb socjalnych funkcjonariuszy kulturalno-oświatowych i szkolenia kursowego skazanych (osadzonych) - 15% zysku oraz nagród dla pracowników gospodarstw, którzy przyczynili się do zwiększenia zysku - 5% zysku.
2.
Przepis § 34 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
§  36.
Obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych (§ 23) nie dotyczy:
1)
gospodarstw pomocniczych typu 01, 02 i 04 zakładów służby zdrowia i pomocy społecznej podległych lub nadzorowanych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej,
2)
gospodarstw pomocniczych typu 01 zakładów opiekuńczo-wychowawczych i szkół specjalnych,
3)
gospodarstw pomocniczych typu 05, 06, 07 i 10,
4)
gospodarstw pomocniczych typu 11 działających przy jednostkach budżetowych planu centralnego Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  37.
1.
Gospodarstwo pomocnicze typu 01 miasta i gminy Piwniczna nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych oraz przekazuje zysk tego gospodarstwa, po uzupełnieniu funduszu obrotowego, na rachunek środków specjalnych typu 11 "Mienie gminne".
2.
Gospodarstwa pomocnicze typu 03 szkół zawodowych nadzorowanych przez Ministra Oświaty i Wychowania i Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz szkół zawodowych podległych Ministrom: Górnictwa i Energetyki oraz Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego przekazują odpisy amortyzacyjne na rzecz środków specjalnych typu 03 "Środki dla warsztatów szkolnych".
3.
Gospodarstwa pomocnicze zakładów dla nieletnich i jednostek więziennictwa przekazują odpisy amortyzacyjne na rzecz środków specjalnych typu 04 "Środki dla gospodarstw pomocniczych jednostek więziennictwa i zakładów dla nieletnich".
4.
Gospodarstwa pomocnicze typu 03 szkół specjalnych przekazują odpisy amortyzacyjne na rzecz środków specjalnych typu 07 "Zakup żywności i poprawa warunków w urządzeniach oświatowych i socjalnych" z przeznaczeniem na finansowanie zadań inwestycyjnych.
§  38.
1.
Pozostałość środków pieniężnych z likwidacji gospodarstw pomocniczych typu 03 szkół zawodowych nadzorowanych przez Ministra Oświaty i Wychowania i Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej oraz szkół zawodowych podległych Ministrom: Górnictwa i Energetyki oraz Hutnictwa i Przemysłu Maszynowego, jak również dochody z tytułu likwidacji i zbycia środków trwałych tych gospodarstw, zmniejszone o koszty likwidacji lub zbycia, podlegają przekazaniu na rzecz środków specjalnych typu 03 "Środki dla warsztatów szkolnych".
2.
Pozostałość środków pieniężnych z likwidacji gospodarstw pomocniczych zakładów dla nieletnich i jednostek więziennictwa oraz dochody z tytułu likwidacji i zbycia środków trwałych tych gospodarstw, zmniejszone o koszty likwidacji lub zbycia, podlegają przekazaniu na rzecz środków specjalnych typu 04 "Środki dla gospodarstw pomocniczych jednostek więziennictwa i zakładów dla nieletnich".
§  39.
Koszty działalności eksploatacyjnej gospodarstw pomocniczych typu 03 nie obejmują wynagrodzeń kierowników warsztatów i nauczycieli zawodu, płatnych ze środków jednostki budżetowej.
§  40.
Rolnym gospodarstwom pomocniczym jednostek budżetowych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej przysługują również, w wysokości i w trybie określonym w odrębnych przepisach, dotacje budżetowe na:
1)
częściowe zrefundowanie kosztów ubezpieczenia społecznego gospodarstwom pomocniczym, według zasad obowiązujących w państwowych gospodarstwach rolnych,
2)
wypłatę premii w wysokości 8,5% rocznego wynagrodzenia pracownikom gospodarstw niskorentownych, jeśli fundusz premiowy i rezerwowy okażą się nie wystarczające.