Rozdział 1 - Przepisy wspólne. - Gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych.

Monitor Polski

M.P.1978.9.32

Akt utracił moc
Wersja od: 16 marca 1978 r.

Rozdział  1

Przepisy wspólne.

§  1.
1.
Jednostki budżetowe mogą prowadzić gospodarkę finansową w zakresie działalności ubocznej lub części działalności podstawowej, wyodrębnionej w gospodarstwo pomocnicze, na określonych w zarządzeniu zasadach rozrachunku gospodarczego.
2.
Rodzaje działalności prowadzonej w formie gospodarstwa pomocniczego działającego na zasadach uproszczonych (typy gospodarstw), jednostki budżetowe, przy których takie gospodarstwa mogą być tworzone, oraz dolną granicę rozmiarów działalności tych gospodarstw określa załącznik do zarządzenia.
3.
Gospodarstwo pomocnicze prowadzone na zasadach rozrachunku gospodarczego tworzy się, gdy ze względu na rozmiary działalności nie jest uzasadnione utworzenie przedsiębiorstwa, a równocześnie działalność ta nie powinna być finansowana w formie gospodarstwa pomocniczego prowadzonego na zasadach uproszczonych.
4.
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o jednostkach nadrzędnych, należy przez to rozumieć:
1)
w stosunku do jednostek budżetowych budżetu centralnego prowadzących gospodarstwa pomocnicze - właściwego ministra lub podległą mu jednostkę organizacyjną, której są podporządkowane jednostki budżetowe prowadzące gospodarstwa,
2)
w stosunku do jednostek budżetowych budżetu terenowego prowadzących gospodarstwa pomocnicze - właściwy terenowy organ administracji państwowej.
§  2.
1.
Utworzenie gospodarstwa pomocniczego następuje na podstawie decyzji właściwej jednostki nadrzędnej, z wyjątkiem gospodarstwa działającego na zasadach rozrachunku gospodarczego przy jednostce budżetu centralnego, które jest tworzone na podstawie decyzji właściwego ministra.
2.
Podjęcie decyzji o utworzeniu gospodarstwa pomocniczego typu 11 "Różne rodzaje produkcji i usług" wymaga zgody Ministra Finansów.
§  3.
1.
Gospodarstwo pomocnicze może być utworzone z dniem 1 stycznia na podstawie wniosku zgłoszonego przez jednostkę budżetową w terminie do dnia 1 lipca roku poprzedniego. Utworzenie gospodarstwa w innym terminie wymaga:
1)
zgody Ministra Finansów - co do gospodarstwa budżetu centralnego,
2)
zgody właściwego terenowego organu administracji państwowej stopnia wojewódzkiego - co do gospodarstwa budżetu terenowego stopnia podstawowego.
2.
Wniosek o utworzenie gospodarstwa pomocniczego powinien zawierać:
1)
nazwę i siedzibę jednostki budżetowej,
2)
określenie wyodrębnionej działalności, a jeżeli chodzi o gospodarstwo działające na zasadach uproszczonych, również wskazanie typu,
3)
określenie źródeł i kalkulacji przychodów oraz przeznaczenia i kalkulacji rozchodów,
4)
uzasadnienie celowości utworzenia gospodarstwa,
5)
określenie składników majątkowych jednostki budżetowej przydzielanych gospodarstwu z podziałem na:
a)
środki pieniężne,
b)
środki trwałe,
c)
zapasy materiałowe,
d)
przedmioty nietrwałe.
3.
Decyzja o utworzeniu gospodarstwa pomocniczego powinna zawierać dane wymienione w ust. 2 pkt 1, 2 i 5.
§  4.
Bank otwiera rachunek dla gospodarstwa pomocniczego na podstawie wniosku jednostki budżetowej i przedstawionej przez nią decyzji o utworzeniu gospodarstwa.
§  5.
Przekazanie gospodarstwu pomocniczemu przydzielonych mu składników majątkowych następuje protokolarnie.
§  6.
1.
Jeżeli gospodarstwo pomocnicze działające na zasadach uproszczonych nie spełnia warunków określonych w załączniku do zarządzenia, jednostka nadrzędna, która podjęła decyzję o utworzeniu gospodarstwa, wydaje decyzję o jego likwidacji.
2.
Decyzja o likwidacji gospodarstwa stanowi dla banku podstawę do zamknięcia rachunku gospodarstwa.
3.
Środki pieniężne pozostałe na rachunku po dokonaniu rozliczeń likwidacyjnych podlegają przekazaniu na dochody jednostki budżetowej, która prowadziła gospodarstwo, a niedobory są pokrywane ze środków tej jednostki.
4.
Środki majątkowe zlikwidowanego gospodarstwa przejmuje jednostka budżetowa.
§  7.
1.
Kierownika gospodarstwa pomocniczego powołuje oraz odwołuje kierownik jednostki budżetowej, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
2.
Dokumenty obrotu pieniężnego, obrotu materiałami i towarami, jak również dokumenty o charakterze rozliczeniowym podpisują kierownik i główny księgowy gospodarstwa.
3.
Umowy związane z działalnością gospodarstwa zawiera w imieniu jednostki budżetowej kierownik gospodarstwa, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej.
4.
Jeżeli rozmiar działalności gospodarstwa na zasadach uproszczonych nie uzasadnia zatrudnienia kierownika oraz głównego księgowego, funkcje te mogą być powierzone za zgodą jednostki nadrzędnej pracownikom jednostki budżetowej.
§  8.
Z rachunku gospodarstwa pomocniczego można dokonywać wypłat do wysokości sum zgromadzonych na rachunku.
§  9.
Zasady opodatkowania gospodarstw pomocniczych oraz rozliczania różnic budżetowych określają odrębne przepisy.
§  10.
Gospodarstwo pomocnicze planuje swoją produkcję oraz sprzedaje towary i świadczy usługi po obowiązujących cenach.
§  11.
1.
W razie niedokonania przez gospodarstwo pomocnicze w terminie wpłat do budżetu (ostatecznych wpłat z zysku, wpłat z tytułu nadwyżki funduszu obrotowego oraz wpłat odpisów amortyzacyjnych) bank dokona przelewu odpowiedniej kwoty na dochody budżetowe na podstawie zlecenia pokrycia należności budżetowych, wystawionego przez jednostkę budżetową lub jednostkę nadrzędną.
2.
Gospodarstwo pomocnicze, które nie dokonuje w terminie wpłat do budżetu lub na rachunek środków specjalnych, przekazuje na rachunek dochodów budżetowych odsetki za zwłokę w wysokości i na zasadach obowiązujących jednostki gospodarki uspołecznionej.
§  12.
Kontrolę prawidłowości rozliczeń gospodarstw pomocniczych z budżetem przeprowadzają:
1)
okręgowe zarządy dochodów państwa i kontroli finansowej (wydziały zamiejscowe) - w zakresie gospodarstw budżetu centralnego,
2)
terenowe organy administracji państwowej - w zakresie gospodarstw budżetów terenowych.