Gospodarowanie papierem przeznaczonym na wykonywanie druków akcydensowych.

Monitor Polski

M.P.1953.A-66.804

Akt utracił moc
Wersja od: 15 lipca 1953 r.

ZARZĄDZENIE
PREZESA CENTRALNEGO URZĘDU GOSPODARKI MATERIAŁOWEJ
z dnia 8 lipca 1953 r.
w sprawie gospodarowania papierem przeznaczonym na wykonywanie druków akcydensowych.

Na podstawie art. 1 oraz 3 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. Nr 44, poz. 301) oraz § 1 ust. 1 zarządzenia Przewodniczącego Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego z dnia 6 lipca 1953 r. w sprawie przekazania Prezesowi Centralnego Urzędu Gospodarki Materiałowej uprawnień do wydawania przepisów o gospodarowaniu papierem i drukami akcydensowymi (Monitor Polski Nr A-66, poz. 792) zarządza się, co następuje:
Gospodarowanie papierem przeznaczonym na wykonywanie druków akcydensowych odbywa się w ramach narodowych planów gospodarczych na podstawie centralnych bilansów materiałowych.
1.
Centralny Urząd Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) sporządza bilans całej ilości papieru przeznaczonego na druki akcydensowe z uwzględnieniem ilościowego podziału - stosownie do przeznaczenia - na druki:
1)
manipulacyjne i pomocnicze (formularze, instrukcje, cenniki, katalogi itp.), z wyjątkiem druków ścisłego zarachowania, na które przydział papieru odbywa się

w ramach zaopatrzenia;

2)
do opakowań papierowych z nadrukiem;
3)
do opakowań kartonowych z nadrukiem.
2.
Centralny Urząd Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) ustala ilości (limity) papieru przeznaczonego na cele wymienione w ust. 1 dla poszczególnych resortów stosownie do ich potrzeb.
Całą ilość papieru przeznaczonego na druki manipulacyjne i pomocnicze oraz na opakowania papierowe z nadrukiem, wynikającą z bilansu sporządzonego zgodnie z § 2, przydziela się Centralnemu Urzędowi Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa.
Centralny Urząd Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa dzieli otrzymaną ilość papieru - przeznaczonego na druki manipulacyjne i pomocnicze oraz na opakowania papierowe z nadrukiem - pomiędzy następujące jednostki:
1)
Centralę Wydawniczą Druków - na druki manipulacyjne i pomocnicze objęte zamówieniami planowanymi;
2)
Centralny Zarząd Przemysłu Graficznego i Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła dla podległych mu jednostek - na druki manipulacyjne i pomocnicze wykonywane w celu zaspokajania drobnych, doraźnych potrzeb lokalnych;
3)
Centralny Zarząd Przemysłu Graficznego - na opakowania papierowe z nadrukiem.
Centrala Wydawnicza Druków prowadzić będzie statystykę zużycia przydzielonej ilości papieru przeznaczonego na druki manipulacyjne i pomocnicze według następujących grup:
1)
druki sprawozdawczo-statystyczne, zatwierdzone przez Główny Urząd Statystyczny;
2)
druki manipulacyjne powszechnego użytku, objęte katalogiem Centrali Wydawniczej Druków;
3)
druki manipulacyjne specjalne resortów (na indywidualne potrzeby resortu);
4)
druki pomocnicze.
Ilość papieru (kartonu) przeznaczonego na opakowania kartonowe z nadrukiem, wynikającą z bilansu sporządzonego zgodnie z § 2, Centralny Urząd Gospodarki Materiałowej (Zarząd do Spraw Papieru) przydziela jako wykonawcom zamówień poszczególnych resortów:
1)
Centralnemu Urzędowi Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa - na wykonywanie opakowań przez jednostki podległe Centralnemu Zarządowi Przemysłu Graficznego;
2)
Ministerstwu Przemysłu Drzewnego i Papierniczego - na wykonywanie opakowań przez jednostki podległe Centralnemu Zarządowi Przemysłu Przetworów Papierowych i Materiałów Biurowych;
3)
Ministerstwu Przemysłu Drobnego i Rzemiosła - na wykonywanie opakowań przez jednostki podległe temu ministerstwu.
Centralny Zarząd Przemysłu Graficznego, Centralny Zarząd Przemysłu Przetworów Papierowych i Materiałów Biurowych oraz Ministerstwo Przemysłu Drobnego i Rzemiosła prowadzić będą statystykę zużycia ilości papieru, otrzymanego na zaspokajanie potrzeb poszczególnych resortów (odbiorców) w granicach limitów ustalonych dla nich zgodnie z § 2 ust. 2.
1.
Z dniem 1 stycznia 1954 r. zakazuje się wszystkim jednostkom organizacyjnym, poza jednostkami wymienionymi w §§ 4 i 6, jakiejkolwiek działalności w zakresie wydawania druków akcydensowych w celach handlowych z papieru własnego lub powierzonego.
2.
Znosi się działalność poszczególnych ministerstw, centralnych urzędów, prezydiów rad narodowych, organizacji społecznych oraz central spółdzielczych w zakresie wykonywania na własne potrzeby druków akcydensowych w podległych im drukarniach z wyjątkiem druków ścisłego zarachowania.
3.
Zaopatrywanie jednostek wymienionych w ust. 2 w druki wykonywane dotychczas przez podległe im drukarnie przejmą wyznaczone przez Prezesa Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa do wykonywania tych zadań jednostki podległe Centralnemu Urzędowi Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa.
4.
Termin i tryb przejęcia zaopatrywania, o którym mowa w ust. 3, ustali każdorazowo Prezes Centralnego Urzędu Wydawnictw, Przemysłu Graficznego i Księgarstwa w porozumieniu z zainteresowanym ministrem lub prezesem centralnego urzędu.
Tryb zaopatrywania w druki akcydensowe i ich dystrybucji zostanie określony odrębnym zarządzeniem.
Zarządzenie nie dotyczy gospodarki papierem przeznaczonym na wykonywanie druków akcydensowych na potrzeby Ministerstw Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego oraz podległych im jednostek.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.