§ 6. - Gospodarka opakowaniami stosowanymi w branży chemicznej.

Monitor Polski

M.P.1951.A-23.294

Akt utracił moc
Wersja od: 29 sierpnia 1953 r.
§  6.
W stosunku do opakowań wysyłkowych obowiązują następujące przepisy:
1) 2
Za opakowania wysyłkowe uważa się w artykułach branży chemicznej następujące opakowania:
a)
beczki drewniane,
b)
skrzynki drewniane,
c)
klatki drewniane,
d)
kosze wiklinowe,
e)
bębny z blachy stalowej,
f)
bańki z blachy stalowej,
g)
balony i gąsiory szklane,
h)
korki do balonów szklanych,
i)
słoje kamionkowe,
j)
słoje porcelanowe,
k)
słoje szklane z korkiem szlifowanym,
l)
słoje szklane z nakrętką na gwint,
ł)
worki papierowe wielokrotne,
m)
kartony i pudełka tekturowe,
n)
opakowania z tektury falistej,
o)
worki jutowe,
p)
worki pakulane,
r)
worki wiskozowe,
s)
płachty (wańtuchy),
t)
skrzynie drewniane do transportu materiałów wybuchowych.
2)
Opakowania wysyłkowe powinny być zwracane dostawcy przez odbiorcę w stanie nadającym się do ponownego użytku w ilościach nie mniejszych niż:

worki tkane w 100%

balony szklane w 80%

bańki blaszane w 80%

beczki z twardego drzewa w 75%

wszystkie inne w 50%

ilości otrzymanej.

3)
Nie uszkodzone opakowania wysyłkowe powinny być zwracane dostawcy towaru. W tym celu opakowanie powinno posiadać w formie nalepki uwidocznioną nazwę i adres dostawcy, który (producent lub centrala handlowa) powinien w swych rachunkach uwidaczniać, komu opakowanie ma być zwrócone.
4)
Zwrot opakowania wysyłkowego do dostawcy następuje po tych samych cenach, po jakich fakturowane było przez dostawcę. Koszty transportu opakowań wysyłkowych ponosi dostawca towaru. Opakowania wysyłkowe należy przesyłać najtańszym środkiem lokomocji. Na liście przewozowym należy zaznaczyć, że przesyłka stanowi zwrot opakowania używanego (taryfa towarowa Polskich Kolei Państwowych, poz. 1867).
5)
Sposób prowadzenia uproszczonej kontroli przychodu i rozchodu opakowań wysyłkowych ustalą zainteresowani w opracowanych przez siebie instrukcjach szczegółowych.
6)
Zwrot opakowań wysyłkowych powinien nastąpić najpóźniej w terminach podanych poniżej, licząc od dnia wysyłki towaru. Dniem wysyłki jest data stempla przewoźnika na liście przewozowym. Kontrola wykonania dokonywana będzie przez organy kontroli wewnętrznej odbiorców.
OpakowanieTermin zwrotu
dla odbiorców bezpośrednich (przemysł)dla odbiorców pośrednich (CHP. Chem.)
bębny z blachy stalowej, bańki z blachy stalowej, worki jutowe, worki pakulane, worki wiskozowe, płachty (wańtuchy)30 dni60 dni
beczki drewniane, skrzynie drewniane, klatki drewniane, kosze wiklinowe, balony i gąsiory szklane, korki do balonów szklanych45 dni70 dni
stoję kamionkowe, słoje porcelanowe, słoje szklane z korkiem szlifowanym, słoje szklane z nakrętką na gwint, worki papierowe wielokrotne, kartony i pudełka tekturowe, opakowania z tektury falistej60 dni90 dni
7)
W przypadkach masowych obrotów dopuszczalne jest porozumienie zainteresowanych stron, na mocy którego odbiorca zwracać będzie dostawcy opakowania wysyłkowe w stanie rozebranym (częściowo lub całkowicie) w ładunkach pełnowagonowych.
8)
Odbiorca towaru obowiązany jest do należytego zabezpieczenia i właściwego obchodzenia się z opakowaniem, nie używania go do celów niezgodnych z przeznaczeniem i zwrócenia go dostawcy w stanie nadającym się do ponownego użycia. Wszelkie koszty, związane z doprowadzeniem opakowania do stanu używalności w przypadku zaniedbań odbiorcy, ponosi odbiorca.
9)
Odbiorca i dostawca obowiązani są do zabezpieczenia opakowania przy transporcie zgodnie z wymaganiami odpowiednich przepisów przewoźnika.
10)
W przypadku zniszczenia opakowania z przyczyn od odbiorcy niezależnych zawiadamia on o tym niezwłocznie dostawcę i przedkłada mu dowody zniszczenia.
11)
W przypadku nie odsprzedania przez odbiorcę w terminie określonym w pkt 6 opakowań w ilości ustalonej zgodnie z pkt 2, odbiorca obowiązany jest zapłacić sprzedawcy tytułem kary umownej za każdy dzień zwłoki 1% wartości nie zwróconego opakowania.
12)
Zapłata kary umownej nie zwalnia odbiorcy od obowiązku odsprzedania opakowania w dodatkowym terminie, który powinien wyznaczyć mu dostawca.
13)
W razie nie odsprzedania opakowania w terminie dodatkowym odbiorca obowiązany jest uiścić dostawcy trzykrotną wartość nie zwróconego opakowania i w tym przypadku wolny jest od obowiązku odsprzedaży tego opakowania.
14)
Kary umowne dokonywane będą z kredytów przeterminowanych (kredyt B).
2 § 6 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 zarządzenia z dnia 20 lutego 1952 r. (M.P.52.A-41.588) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 lutego 1951 r.