§ 4. - Gospodarka opakowaniami stosowanymi w branży chemicznej.

Monitor Polski

M.P.1951.A-23.294

Akt utracił moc
Wersja od: 29 sierpnia 1953 r.
§  4. 1
W stosunku do opakowań zwrotnych obowiązują następujące przepisy:
1)
Za opakowania zwrotne uważa się w artykułach branży chemicznej następujące opakowania:
a)
beczki żelazne typu benzynowego,
b)
beczki ciśnieniowe do tlenku etylenu i metylenu,
c)
opakowania aluminiowe do stężonego kwasu azotowego,
d)
butle stalowe do gazów technicznych,
e)
wszelkie opakowania dla kwasu fluorowodorowego,
f)
kosze stalowe do balonów szklanych,
g)
cysterny,
h)
kontenery,
i)
skrzynie drewniane wybite blachą,
j)
beczki do octu.
2)
Opakowania zwrotne należy oznaczyć w sposób trwały i widoczny napisem: "Opakowania Zwrotne" lub skrótem "Op. Zw.".
3)
Niezależnie od powyższego na opakowaniach zwrotnych należy oznaczyć pojemność opakowania, adres właściciela, miejsce lub sposób otwierania opakowania, tarę oraz nazwę towaru, do którego dane opakowanie służy.
4)
Dostawca obowiązany jest do prowadzenia ewidencji opakowań zwrotnych.
5)
W specyfikacji towarowej wysłanej odbiorcy należy zaznaczyć rodzaj wysyłanego opakowania, podając cechy wysłanych opakowań oraz obowiązujący termin zwrotu.
6)
W fakturze wystawionej w związku z dokonaną dostawą towaru należy również notować fakty wysłania opakowania oraz podać obowiązujący termin zwrotu.
7)
Opakowania muszą być zwracane pod adresem podanym na opakowaniu wskazującym właściciela opakowania, o ile ten nie poda innego adresu zwrotu.
8)
Opakowania zwrotne powinny być zwracane najpóźniej w terminach niżej podanych, licząc od dnia wysyłki towaru. Dniem wysyłki jest data stempla przewoźnika na liście przewozowym.
OpakowanieTermin zwrotu
dla odbiorców bezpośrednich (przemysł)dla odbiorców pośrednich (CHP. Chem.)
butle stalowe do gazów technicznychregulują przepisy wydane przez Centralę Handlową Przemysłu Chemicznego - Biuro Sprzedaży Gazów Technicznych (cennik Nr 22/51)
cysterny, konteneryregulują przepisy kolejowe
skrzynie drewniane do transportu materiałów wybuchowych45 dni-
beczki stalowe typu benzynowego, beczki ciśnieniowe do tlenku etylenu i metylenu, opakowania aluminiowe do stężonego kwasu azotowego, wszelkie opakowania dla kwasu fluorowodorowego, kosze stalowe do balonów szklanych, skrzynie drewniane wybite blachą, beczki do octu, skrzynie drewniane typu Państwowego Monopolu Spirytusowego45 dni70 dni
9)
W razie nie zwrócenia w terminie opakowań odbiorca zobowiązany jest zapłacić dostawcy tytułem kary umownej za każdy dzień zwłoki 1% wartości nie zwróconego opakowania.
10)
Zapłata kary umownej nie zwalnia odbiorcy od obowiązku zwrotu opakowania w dodatkowym terminie, który winien wyznaczyć mu dostawca.
11)
W razie nie zwrócenia opakowania w terminie dodatkowym odbiorca obowiązany jest uiścić dostawcy trzykrotną wartość nie zwróconego opakowania.
12)
Kary umowne dokonywane będą z kredytów przeterminowanych (kredyt B).
13)
Koszty transportu opakowań zwrotnych ponosi dostawca towaru. Opakowania zwrotne należy przesłać najtańszym środkiem lokomocji.
14)
Odbiorca towaru zobowiązany jest do należytego zabezpieczenia i właściwego obchodzenia się z opakowaniem, nie używania go do celów niezgodnych z przeznaczeniem i zwrócenia go dostawcy w stanie nadającym się do ponownego użycia. Wszelkie koszty, związane z doprowadzeniem opakowania do stanu używalności w przypadku zaniedbań odbiorcy, ponosi odbiorca.
15)
Odbiorca i dostawca obowiązani są do zabezpieczenia opakowania przy transporcie zgodnie z wymaganiami odpowiednich przepisów przewoźnika.
16)
W przypadku zniszczenia opakowania z przyczyn od odbiorcy niezależnych zawiadamia on niezwłocznie o tym dostawcę i przesyła dowody zniszczenia.
17)
Na liście przewozowym należy zaznaczyć, że przesyłka stanowi zwrot opakowania używanego (taryfa towarowa Polskich Kolei Państwowych, poz. 1867).
1 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 zarządzenia z dnia 20 lutego 1952 r. (M.P.52.A-41.588) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 10 lutego 1951 r.