Rozdział 5 - Finansowanie przez zjednoczenia wiodące wydatków związanych z realizacją porozumień branżowych. - Gospodarka finansowa zjednoczeń przedsiębiorstw państwowych objętych planowaniem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1961.79.329

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1966 r.

Rozdział  V.

Finansowanie przez zjednoczenia wiodące wydatków związanych z realizacją porozumień branżowych.

§  21.
1.
Wydatki związane z realizacją porozumienia branżowego pokrywane są z powstałego z wpłat uczestników porozumienia funduszu własnego branży, przeznaczonego na pokrycie wspólnych wydatków branży (np. utrzymanie stałego sekretariatu porozumienia branżowego, wspólne szkolenie kadr, wspólne prace nad postępem technicznym, organizację wspólnych przedsięwzięć gospodarczych itp.).
2.
Zasady gromadzenia środków, wysokość wpłat, zasady rozchodowania i obliczania kosztów przedsięwzięć, o których mowa w ust. 1, ustalają odrębne przepisy.
3.
Gospodarka funduszem własnym branży prowadzona jest na podstawie uchwalonego przez komisję branżową preliminarza, o którym mowa w § 23 ust. 2 pkt 4.
4.
Zatrudnienie i fundusz płac stałego sekretariatu porozumienia branżowego objęte są odrębną pozycją preliminarza i nie mogą być wykorzystane na inne cele.
5.
Zatrudnienie i fundusz płac, o którym mowa w ust. 4, powinny mieścić się w ramach etatów i funduszu płac ustalonych dla zjednoczenia, z uwzględnieniem przepisów § 16 ust. 3.
6.
Wpłaty uczestników porozumienia branżowego na fundusz własny branży obciążają ich koszty własne lub specjalne fundusze uczestników na określony rodzaj działalności.
7.
Pozostałość nie wykorzystanych na koniec roku środków pieniężnych na rachunku funduszu własnego branży przechodzi na rok następny.
§  22.
1.
Właściwy minister może zwiększyć przysługujący na dany kwartał na zasadzie uchwały nr 192 Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 1956 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników zatrudnionych w centralnych zarządach i zarządach (Monitor Polski Nr 33, poz. 412) fundusz nagród zjednoczenia wiodącego do 20% sumy funduszu płac, w zależności od zakresu zadań koordynacyjnych zjednoczenia.
2.
Zwiększenie funduszu nagród następuje w razie pozytywnej oceny przez ministerstwo działalności koordynacyjnej zjednoczenia wiodącego, jeśli równocześnie zostały spełnione inne warunki ogólne, uzależniające przyznanie funduszu nagród.
3.
Dodatkowa suma funduszu nagród przeznaczona jest dla pracowników zjednoczenia wiodącego, wykonujących dodatkowo, niezależnie od swych normalnych obowiązków, funkcje związane z koordynacją branżową.