Rozdział 4 - Finansowanie wspólnych przedsięwzięć gospodarczych i własnej działalności gospodarczej zjednoczeń. - Gospodarka finansowa zjednoczeń przedsiębiorstw państwowych objętych planowaniem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1961.79.329

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1966 r.

Rozdział  IV.

Finansowanie wspólnych przedsięwzięć gospodarczych i własnej działalności gospodarczej zjednoczeń.

§  19.
1.
Koszty wspólnych przedsięwzięć gospodarczych podejmowanych i prowadzonych przez zjednoczenie, na podstawie uchwał kolegium zjednoczenia, w imieniu przedsiębiorstw - pokrywa zjednoczenie ze środków gromadzonych na rachunku akcji specjalnych. Wspólne przedsięwzięcia gospodarcze prowadzi się zgodnie z przepisami uchwały nr 128 Rady Ministrów z dnia 18 kwietnia 1958 r. w sprawie zmian struktury organizacyjnej państwowego przemysłu kluczowego.
2.
Na rachunki akcji specjalnych zjednoczenia wpływają środki od przedsiębiorstw przewidziane w odpowiednich pozycjach ich planów techniczno-ekonomicznych.
3.
Pobierania przez zjednoczenie wpłat od przedsiębiorstw na pokrycie kosztów wspólnych przedsięwzięć gospodarczych dokonuje się na podstawie odpowiednich uchwał kolegium zjednoczenia, które ustala wysokość wydatków na tę działalność.
4.
Osobowy i bezosobowy fundusz płac, wchodzący w skład kosztów wspólnych przedsięwzięć gospodarczych, może być planowany jedynie w ramach zatwierdzonego funduszu płac zjednoczenia i zgrupowanych w nim przedsiębiorstw łącznie. Zasada powyższa nie dotyczy specjalnych zadań gospodarczych podejmowanych na podstawie uchwał Rady Ministrów, o ile na podstawie tych uchwał przewidziane jest odpowiednie zwiększenie limitu funduszu płac.
5.
W uzasadnionych gospodarczo przypadkach właściwy minister może wyrazić zgodę na podwyższenie zatwierdzonego dla zjednoczenia i zgrupowanych w nim przedsiębiorstw funduszu płac, w ramach obowiązujących w tym zakresie przepisów.
6.
Wspólne przedsięwzięcia gospodarcze zjednoczenia prowadzone są na podstawie preliminarzy, o których mowa w § 23 ust. 2 pkt 3. Preliminarze te zatwierdza dyrektor zjednoczenia w trybie obowiązujących przepisów, po zasięgnięciu opinii kolegium zjednoczenia.
7.
W razie nie zakończenia w danym roku działalności, o której mowa w ust. 1, środki pozostałe na rachunku akcji specjalnych przechodzą na rok następny.
8.
W razie zakończenia działalności, o której mowa w ust. 1, środki pozostałe na rachunku akcji specjalnych podlegają przekazaniu w całości na rzecz funduszu rezerwowego Zjednoczenia.
9.
W razie zaniechania działalności, o której mowa w ust. 1, przed jej rozpoczęciem, środki zgromadzone na rachunku akcji specjalnych podlegają w całości zwrotowi właściwym przedsiębiorstwom.
§  20.
1.
Zjednoczenie prowadzi własną działalność gospodarczą i usługową w ramach aparatu (komórek organizacyjnych) zjednoczenia albo przez powołane w trybie obowiązujących przepisów - odrębne jednostki organizacyjne działające na zasadach rozrachunku gospodarczego.
2.
Jednostki (komórki) organizacyjne, o których mowa w ust. 1, mogą być wyposażone przez zjednoczenie w fundusze własne, w wysokości niezbędnej do prowadzenia działalności gospodarczej, z funduszu rezerwowego i innych źródeł określonych odrębnymi przepisami.
3.
Na pokrycie potrzeb jednostek (komórek) organizacyjnych wymienionych w ust. 1 zjednoczenie może zaciągać kredyty w banku na warunkach obowiązujących dla przedsiębiorstw.
4.
Dla prowadzenia poszczególnych rodzajów działalności gospodarczych powinny być sporządzone oddzielne plany, o których mowa w § 23 ust. 2 pkt 2, i tworzone są odrębne rachunki bankowe. Podział zysku i wpłat z zysku oraz podział amortyzacji dokonywany jest według zasad obowiązujących przedsiębiorstwa zgrupowane w danym zjednoczeniu, z tym że zjednoczenie może centralizować część zysku pozostałego do dyspozycji jednostek organizacyjnych, o których mowa w ust. 1.
5.
Plany, o których mowa w ust. 4, zatwierdza dyrektor zjednoczenia w trybie obowiązujących przepisów, po zasięgnięciu opinii kolegium zjednoczenia.
6.
W razie zaprzestania działalności jednostki wymienionej w ust. 1 środki uzyskane z likwidacji przydzielonego jej majątku podlegają przekazaniu w całości na rzecz funduszu rezerwowego zjednoczenia.