Oddział 3 - Fundusze przedsiębiorstw i zakładów. - Gospodarka finansowa zarządów budynków mieszkalnych rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1969.6.58

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1969 r.

3.

Fundusze przedsiębiorstw i zakładów.

§  14.
1.
Marża przedsiębiorstw podlega podziałowi na fundusz akcji socjalnej oraz na fundusz rozwoju.
2.
Marżę zakładów przeznacza się na fundusz inwestycji własnych.
3.
Marża podlega rozliczeniu w okresach miesięcznych, kwartalnych i rocznych.
§  15.
1.
Przedsiębiorstwa dokonują odpisu z marży na fundusz akcji socjalnej do wysokości 10% marży, jednak w kwocie nie większej niż 1,5% planowanego na dany rok osobowego funduszu płac przedsiębiorstwa.
2.
Środki funduszu akcji socjalnej przeznacza się na dofinansowanie urządzeń socjalnych i kulturalnych służących do zaspokojenia potrzeb pracowników przedsiębiorstwa (żłobki, przedszkola, kolonie, wczasy itp.).
§  16.
1.
Fundusz rozwoju przedsiębiorstwa tworzy się:
1)
z części marży pozostałej po odliczeniu odpisu na fundusz akcji socjalnej,
2)
z nadwyżek środków obrotowych.
2.
Fundusz rozwoju przeznacza się:
1)
na pokrycie niedoboru i wzrostu środków obrotowych w granicach ich pokrycia funduszami własnymi w obrocie,
2)
w pozostałej części na zwiększenie funduszu inwestycji własnych.
3.
Środki funduszu rozwoju są gromadzone na rachunku rozliczeniowym przedsiębiorstwa.
§  17.
1.
Fundusz inwestycji własnych tworzy się:
1)
w przedsiębiorstwach - z części funduszu rozwoju,
2)
w zakładach - z marży,

a ponadto z innych wpływów określonych odrębnymi przepisami.

2.
Środki funduszu inwestycji własnych przeznacza się na finansowanie inwestycji:
1)
w administrowanych nieruchomościach,
2)
związanych z działalnością przedsiębiorstw i zakładów.
3.
Zasady realizacji i finansowania budownictwa mieszkaniowego rad narodowych regulują odrębne przepisy.
4.
Za zgodą wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium miejskiej rady narodowej środki funduszu inwestycji własnych mogą być również wykorzystane na drobne inwestycje i remonty kapitalne urządzeń socjalnych i kulturalnych przedsiębiorstw (zakładów).
5.
Jeżeli po odliczeniu zgromadzonych środków funduszu inwestycji własnych, przeznaczonych na rozbudowę własnego zaplecza magazynowo-warsztatowego, stan pozostałych wolnych środków funduszu przekracza dwuletnią marżę (6% dochodów podstawowych w przedsiębiorstwach lub 4% w zakładach), wówczas wydział gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium miejskiej rady narodowej może zezwolić na przeniesienie tej nadwyżki na fundusz remontów bieżących.
6.
Środki funduszu inwestycji własnych są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Nie wykorzystane środki przechodzą na rok następny.
§  18.
1.
Fundusz statutowy przedsiębiorstwa powinien równać się:
1)
nie umorzonej wartości środków trwałych oraz
2)
wartości środków obrotowych, o których mowa w ust. 2.
2.
Na środki obrotowe podlegające pokryciu częścią funduszu statutowego (ust. 1 pkt 2), zwaną dalej "funduszami własnymi w obrocie", składają się zapasy i nakłady przyszłych okresów, z wyłączeniem zapasów i nakładów sezonowych oraz rezerwy z zapasów - z uwzględnieniem przepisów § 19.
§  19.
1.
Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Komunalnej może ustalić, że środki obrotowe z wyjątkiem środków, o których mowa w ust. 2 i 4, pokrywane są w określonej części funduszami własnymi w obrocie, a w pozostałej części kredytem bankowym. Przedsiębiorstwo może zwiększać w ciągu roku ustalony udział funduszów własnych w obrocie w pokrywaniu środków obrotowych, przeznaczając na ten cel nadwyżkę funduszu statutowego.
2.
Zapasy zbędne i nadmierne oraz nieprawidłowe nakłady przyszłych okresów finansowane są w całości funduszami własnymi w obrocie.
3.
Bank może w uzasadnionych gospodarczo wypadkach wyrazić zgodę na przejściowe w ciągu roku finansowanie kredytem bankowym części środków obrotowych przedsiębiorstwa nie pokrytych funduszami własnymi w obrocie.
4.
Zapasy sezonowe, rezerwy zapasów oraz sezonowe nakłady przyszłych okresów finansowane są w całości kredytem bankowym.
§  20.
1.
Jeżeli rzeczywisty stan funduszu statutowego różni się od wielkości ustalonej według zasad określonych w § 18, wówczas:
1)
nadwyżka funduszów własnych w obrocie, występująca na początek roku po pokryciu środków obrotowych zgodnie z §§ 18 i 19, zwiększa fundusz rozwoju przedsiębiorstwa,
2)
niedobór pokrycia środków obrotowych funduszami własnymi w obrocie, występujący na początek roku, finansowany jest ze środków funduszu rozwoju.
2.
Planowany wzrost środków obrotowych w ciągu roku finansowany jest w części podlegającej pokryciu funduszami własnymi w obrocie zgodnie z zasadami określonymi w §§ 18 i 19 ze środków funduszu rozwoju gromadzonych w ciągu roku.
3.
Wyposażenie w środki obrotowe nowo zorganizowanego przedsiębiorstwa będzie finansowane z dotacji budżetowej. W przedsiębiorstwie istniejącym wzrost środków obrotowych, związany z organizowaniem i uruchamianiem nowych zakładów, finansowany jest z funduszu rozwoju przedsiębiorstwa, a w razie niewystarczających środków tego funduszu - z dotacji budżetowej.
§  21.
1.
Kredyty bankowe, o których mowa w § 19, udzielane są na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
2.
Bank finansujący zmniejsza wysokość udzielanych kredytów o występujące w przedsiębiorstwie zobowiązania prawidłowe.
§  22.
1.
Fundusz remontów bieżących tworzy się:
1)
z odpisów, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 2,
2)
z nadwyżek określonych w § 12 ust. 1;
3)
z przeniesienia wolnych środków funduszu inwestycji własnych (§ 17 ust. 5);
4)
z przelewów otrzymanych z funduszów remontów bieżących innych przedsiębiorstw i zakładów (§ 23);
5)
z przelewów otrzymanych z funduszu remontów kapitalnych (§ 26 ust. 3);
6)
z innych wpływów określonych odrębnymi przepisami.
2.
Środki funduszu remontów bieżących przeznacza się na finansowanie remontów bieżących i konserwację administrowanych budynków, do których przeprowadzenia zobowiązane jest przedsiębiorstwo lub zakład.
3.
Nie wykorzystane w latach 1966-1970 pozostałości środków funduszów remontów bieżących, powstałe po zaspokojeniu potrzeb, o których mowa w §§ 9 i 23, mogą być przeznaczane na finansowanie budowy zaplecza magazynowo-warsztatowego ekip (grup) remontowych przedsiębiorstw i zakładów. Wysokość tych środków nie może przekraczać 10% rocznego planu nakładów na remonty bieżące budynków mieszkalnych.
4.
Ze środków funduszu nie można finansować remontów zleconych przez osoby trzecie oraz przez najemców, jeżeli zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby trzecie lub najemcy zobowiązani są do pokrycia tych kosztów.
5.
Środki funduszu są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Nie wykorzystane środki przechodzą na rok następny.
§  23.
1.
Wydział gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium powiatowej rady narodowej (miasta stanowiącego powiat) w uzgodnieniu z wydziałem finansowym tego prezydium może wykorzystywać pozostałości funduszów remontów bieżących, powstałe w przedsiębiorstwach i zakładach własnych lub podległych prezydiom rad narodowych niższego stopnia po zaspokojeniu planowych potrzeb, o których mowa w § 9, na uzupełnienie funduszu remontów bieżących innych przedsiębiorstw i zakładów działających na terenie powiatu (miasta stanowiącego powiat), których dochody z najmu lokali mieszkalnych nie zaspokajają potrzeb w zakresie pokrycia kosztów eksploatacji i remontów bieżących.
2.
Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje również zjednoczeniu (zrzeszeniu) lub jednostce równorzędnej w uzgodnieniu z wydziałem finansowym prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w stosunku do przedsiębiorstw i zakładów działających na terenie województwa (miasta wyłączonego z województwa).
§  24.
1.
Fundusz remontów kapitalnych tworzy się:
1)
z odpisów, o których mowa w § 6 ust. 1 pkt 3,
2)
z odpisów amortyzacyjnych środków trwałych (§ 6 ust. 2),
3)
z wpływów zakładów pracy, przeznaczonych na remonty kapitalne budynków mieszkalnych, przejętych w administrację,
4)
ze środków uzyskanych z funduszów szkód górniczych,
5)
z nadwyżek działalności pomocniczej (§ 13),
6)
z przelewów otrzymanych z funduszów remontów kapitalnych innych przedsiębiorstw i zakładów (§ 26 ust. 1 i 2),
7)
z dochodów z likwidacji środków trwałych,
8)
z innych wpływów określonych odrębnymi przepisami,
9)
z dotacji budżetowych.
2.
Przedsiębiorstwa (zakłady) mogą przejściowo uzupełniać środki funduszu remontów kapitalnych pożyczkami z rachunku kaucji mieszkaniowych oraz kredytem bankowym, udzielanymi na zasadach określonych odrębnymi przepisami.
3.
Środki funduszu remontów kapitalnych przeznacza się na:
1)
finansowanie nakładów na remonty kapitalne budynków oraz innych środków trwałych pozostających w zarządzie i administracji przedsiębiorstwa (zakładu),
2)
finansowanie nakładów na remonty kapitalne budynków, przejętych w administrację, jeśli jednostka zlecająca przekaże na ten cel środki,
3)
pokrycie kosztów rozbiórek budynków pozostających w zarządzie i administracji przedsiębiorstwa (zakładu), a wycofanych z eksploatacji wskutek ich naturalnego zużycia, oraz kosztów likwidacji innych środków trwałych,
4)
spłaty pożyczek udzielonych z rachunku kaucji mieszkaniowych oraz kredytów bankowych - wraz z odsetkami,
5)
fundusze remontów kapitalnych innych przedsiębiorstw i zakładów (§ 26 ust. 1 i 2),
6)
fundusz remontów bieżących (§ 26 ust. 3),
7)
pokrycie innych wydatków przewidzianych odrębnymi przepisami.
4.
W latach 1966-1970 środki funduszu remontów kapitalnych mogą być wykorzystywane na finansowanie budowy zaplecza magazynowo-warsztatowego miejskich (powiatowych) przedsiębiorstw remontowo-budowlanych na warunkach określonych odrębnymi przepisami.
5.
Środki funduszu remontów kapitalnych są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Nie wykorzystane środki, nie wyłączając dotacji budżetowej, przechodzą na rok następny z przeznaczeniem na pokrycie planowanych nakładów.
§  25.
1.
Ze środków funduszu remontów kapitalnych mogą być finansowane nakłady inwestycyjne, w celu zastąpienia środków trwałych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych (§ 6 ust. 2), jeżeli wymiana tych środków jest bardziej opłacalna od remontu kapitalnego.
2.
Oddział wojewódzki banku w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może cofnąć uprawnienie przedsiębiorstwa (zakładu) wynikające z ust. 1, jeżeli stwierdzi, że przedsiębiorstwo (zakład) finansuje z funduszu remontów kapitalnych nieuzasadnione inwestycje albo gdy finansowanie inwestycji z tego funduszu powoduje nadmierne uszczuplenie środków na remonty kapitalne.
3.
Nakłady na inwestycje dokonane na podstawie ust. 1 mogą być realizowane poza nakładami określonymi w narodowym planie gospodarczym.
§  26.
1.
Wydział gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium powiatowej rady narodowej (miasta stanowiącego powiat) w uzgodnieniu z wydziałem finansowym tego prezydium może dokonywać przeniesień części środków funduszu remontów kapitalnych pomiędzy przedsiębiorstwami i zakładami działającymi na terenie powiatu (miasta):
1)
gdy środki te przekraczają potrzeby w zakresie sfinansowania planowanych nakładów na remonty kapitalne w jednych przedsiębiorstwach (zakładach), podczas gdy w innych występuje niedobór środków,
2)
gdy przebieg realizacji planu remontów kapitalnych wskazuje, że jedne przedsiębiorstwa (zakłady) nie mają możności wykonania planu, a jednocześnie istnieje możliwość przekroczenia planu przez inne przedsiębiorstwa (zakłady).
2.
Uprawnienie, o którym mowa w ust. 1, przysługuje również zjednoczeniu (zrzeszeniu) lub jednostce równorzędnej w uzgodnieniu z wydziałem finansowym prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w stosunku do przedsiębiorstw i zakładów działających na terenie województwa (miasta wyłączonego z województwa).
3.
Zjednoczenie (zrzeszenie) lub jednostka równorzędna w uzgodnieniu z wydziałem finansowym prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w celu sfinansowania ponadplanowych zadań w zakresie remontów bieżących może zezwolić przedsiębiorstwom (zakładom) na przeniesienie w ciągu roku środków z funduszu remontów kapitalnych na fundusz remontów bieżących, z tym że wysokość przenoszonych środków nie może przekroczyć 10% planowanych na dany rok dochodów funduszu remontów kapitalnych.