Oddział 2 - Dochody przedsiębiorstw i zakładów oraz ich przeznaczenie. - Gospodarka finansowa zarządów budynków mieszkalnych rad narodowych.

Monitor Polski

M.P.1969.6.58

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1969 r.

2.

Dochody przedsiębiorstw i zakładów oraz ich przeznaczenie.

§  5.
1.
Do dochodów przedsiębiorstw i zakładów z działalności podstawowej zalicza się:
1)
czynsze za lokale mieszkalne,
2)
czynsze i świadczenia za lokale użytkowe,
3)
podatek od lokali, należny od najemców zamieszkałych w domach administrowanych przez przedsiębiorstwo (zakład),
4)
opłaty za dostarczoną do lokali ciepłą wodę, centralne ogrzewanie oraz z tytułu używania dźwigów osobowych,
5)
odsetki od najemców za nieterminowe uiszczanie należności z najmu lokali,
6)
inne dochody wynikające z odrębnych przepisów.
2.
Przedsiębiorstwo (zakład) może otrzymać z budżetu właściwej rady narodowej:
1)
dotację na zasilenie środków funduszu remontów kapitalnych,
2)
dotację na pokrycie różnicy pomiędzy kosztem własnym centralnego ogrzewania, dostarczanej ciepłej wody i używania dźwigów osobowych a odpłatnością za te usługi realizowaną według obowiązujących opłat.
3.
Wysokość czynszów i opłat wymienionych w ust. 1 regulują odrębne przepisy.
§  6.
1.
Określone w § 5 dochody przeznacza się na:
1)
pokrycie kosztów eksploatacji budynków i utrzymania terenów wewnątrzosiedlowych, działek, ogródków przydomowych itp.,
2)
odpisy na fundusz remontów bieżących,
3)
odpisy na fundusz remontów kapitalnych,
4)
pokrycie kosztów świadczonych usług w zakresie centralnego ogrzewania, ciepłej wody, dźwigów osobowych,
5)
zabezpieczenie marży przedsiębiorstw w wysokości 3% (zakładów w wysokości 2%) dochodów z działalności podstawowej (§ 5 ust. 1).
2.
Przedsiębiorstwa nie dokonują odpisów amortyzacyjnych od administrowanych budynków. Od pozostałych środków trwałych odpisów amortyzacyjnych dokonuje się według zasad ogólnie obowiązujących.
§  7.
Minister Gospodarki Komunalnej ustala w porozumieniu z Przewodniczącym Komisji Planowania przy Radzie Ministrów kryteria podziału remontów budynków mieszkalnych na remonty bieżące oraz remonty kapitalne.
§  8.
Postawę gospodarki finansowej przedsiębiorstw i zakładów stanowią plany finansowe, sporządzane na podstawie danych określonych w §§ 5 i 6.
§  9.
Dochody przedsiębiorstw i zakładów uzyskane z najmu lokali mieszkalnych (czynsz, podatek od lokali, odsetki) powinny być przeznaczane na pokrycie kosztów eksploatacji oraz na odpisy na fundusz remontów bieżących (§ 6 ust. 1 pkt 1 i 2).
§  10.
1.
Dochody przedsiębiorstw i zakładów uzyskane z najmu lokali użytkowych (czynsz, świadczenia, podatek od lokali ) przeznacza się na:
1)
pokrycie kosztów eksploatacji oraz na odpisy na fundusz remontów bieżących, przypadające od tej kategorii lokali,
2)
odpisy na fundusz remontów kapitalnych,
3)
utworzenie marży (§ 6 ust. 1 pkt 5).
2.
Minister Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Finansów ustala corocznie dla każdego województwa (miasta wyłączonego z województwa) globalne kwoty odpisów na fundusz remontów kapitalnych. Ustalone dla każdego województwa (miasta wyłączonego z województwa) odpisy są wielkościami minimalnymi - nie mogą ulec zmniejszeniu.
3.
Ustalenia odpisów dla przedsiębiorstw (zakładów) dokonuje zjednoczenie (zrzeszenie) lub jednostka równorzędna w uzgodnieniu z wydziałem finansowym prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  11.
1.
Jeżeli dochody z najmu lokali mieszkalnych nie zaspokajają potrzeb w zakresie kosztów eksploatacji i remontów bieżących, przedsiębiorstwa i zakłady - za zgodą wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium powiatowej rady narodowej (miasta stanowiącego powiat) oraz wydziału finansowego tego prezydium - mogą uzupełnić środki z nadwyżek pochodzących z najmu lokali użytkowych, zmniejszając odpowiednio odpisy na fundusz remontów kapitalnych.
2.
Przedsiębiorstwa działające na terenie miast wyłączonych z województw wykonują uprawnienie, określone w ust. 1, za zgodą zjednoczenia lub jednostki równorzędnej oraz wydziału finansowego prezydium rady narodowej miasta.
§  12.
1.
Nadwyżki przedsiębiorstw i zakładów uzyskane z:
1)
obniżenia planowanych kosztów eksploatacji budynków i utrzymania terenów wewnątrzosiedlowych, działek, ogródków przydomowych itp. (§ 6 ust. 1 pkt 1),
2)
różnicy między dochodami a kosztami świadczonych usług w zakresie centralnego ogrzewania, ciepłej wody i dźwigów osobowych (§ 6 ust. 1 pkt 4)

podlegają w roku następnym przekazaniu na fundusz remontów bieżących.

2.
Nadwyżki, o których mowa w ust. 1, uzyskane wskutek wykonania przez najemców - w ramach czynów społecznych - prac należących do obowiązku przedsiębiorstw (zakładów) mogą być przeznaczone na organizację i wyposażenie świetlic, bibliotek i innych urządzeń kulturalnych dla potrzeb najemców.
§  13.
1.
Dochody przedsiębiorstw i zakładów z działalności pomocniczej i usługowej (§ 3) powinny być przeznaczone na pokrycie kosztów świadczonych usług. Nadwyżki osiągnięte z tytułu prowadzenia tej działalności podlegają przekazaniu na fundusz remontów kapitalnych.
2.
Przedsiębiorstwa i zakłady rozliczają usługi świadczone na własne potrzeby i pokrywane ze środków funduszu remontów bieżących według faktycznie poniesionych kosztów; pozostałe usługi działalności pomocniczej rozlicza się według obowiązujących cenników.