Rozdział 4 - Fundusze przedsiębiorstw i finansowanie środków obrotowych. - Gospodarka finansowa zarządów budynków mieszkalnych.

Monitor Polski

M.P.1973.14.86

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 1976 r.

Rozdział  4

Fundusze przedsiębiorstw i finansowanie środków obrotowych.

§  10.
1.
Przedsiębiorstwo tworzy:
1)
fundusz statutowy,
2)
fundusz inwestycji i modernizacji,
3)
fundusz rezerwowy,
4) 5
(skreślony).
2.
Przedsiębiorstwo może tworzyć również inne fundusze na podstawie odrębnych przepisów.
§  11.
1.
Fundusz inwestycji i modernizacji tworzy się z:
1)
odpisów z zysku (§ 8 ust. 1 pkt 2),
2)
odpisów amortyzacyjnych (§ 4 ust. 4),
3)
dotacji z terenowego funduszu inwestycyjnego na zasadach określonych w przepisach o finansowaniu inwestycji w jednostkach państwowych,
4)
innych źródeł przewidzianych odrębnymi przepisami.

W toku realizacji planu rocznego przedsiębiorstwo może również zaliczyć do dochodów funduszu kwoty przeznaczone na sfinansowanie remontów środków trwałych - z wyjątkiem budynków mieszkalnych, w razie stwierdzenia, że wymiana środka trwałego jest bardziej opłacalna niż dokonanie remontu.

2.
Środki funduszu przeznacza się na:
1)
modernizację budynków polegającą na zwiększeniu użytkowności budynków i mieszkań oraz na uzupełnieniu brakujących elementów wyposażenia (przyłączanie budynków do sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, gazowej, cieplnej itp.),
2)
wykonanie elewacji budynków,
3)
usuwanie wad i usterek w nowym budownictwie, jeżeli konieczność ich usunięcia wystąpiła po upływie okresu gwarancyjnego i nie obciąża jednostek wykonawstwa inwestycyjnego,
4)
budowę izb zastępczych niezbędnych na tymczasowe pomieszczenia dla najemców w związku z modernizacją budynków,
5)
budowę i rozbudowę zaplecza technicznego zakładów (ekip) remontowych przedsiębiorstwa,
6)
pokrycie zmniejszonych o dochody z likwidacji środków trwałych kosztów rozbiórki budynków nie przeznaczonych do dalszej eksploatacji wskutek ich naturalnego zużycia oraz kosztów likwidacji innych środków trwałych,
7)
inne wydatki przewidziane odrębnymi przepisami.
3. 6
(skreślony).
4. 7
Wysokość nakładów na modernizację budynków (ust. 2 pkt 1-4) dla poszczególnych zjednoczeń ustala corocznie Minister Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w porozumieniu z wojewodami, prezydentami miast wyłączonych z województw w granicach nakładów określonych w narodowym planie gospodarczym. Szczegółowe zasady realizacji tych nakładów ustala Minister Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.
5.
W razie przeprowadzenia robót, o których mowa w ust. 2 pkt 1-3, łącznie z remontem budynku - przedsiębiorstwo zobowiązane jest do wyodrębnienia poniesionych kosztów w celu obciążenia:
1)
kosztów działalności podstawowej, jeżeli koszty remontów zostały wstępnie sfinansowane z funduszu,
2)
funduszu, jeżeli koszty robót zostały wstępnie sfinansowane ze środków przeznaczonych na działalność podstawową.
6.
Środki funduszu inwestycji i modernizacji są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym; nie wykorzystane środki przechodzą na rok następny.
§  12.
1.
Fundusz rezerwowy przedsiębiorstwa tworzy się z zysku (§ 8 ust. 2 pkt 1) oraz z innych źródeł przewidzianych odrębnymi przepisami.
2.
Środki funduszu rezerwowego przedsiębiorstwa przeznacza się na uzupełnienie dochodów własnych w celu sfinansowania ponadplanowych kosztów działalności podstawowej nie pokrytych dochodami, o których mowa w § 5-7.
3.
Jeżeli środki funduszu rezerwowego przedsiębiorstwa przekraczają 5% planowanych rocznych kosztów działalności podstawowej, nadwyżka funduszu podlega przekazaniu na fundusz rezerwowy zjednoczenia.
4.
Środki funduszu rezerwowego przedsiębiorstwa są gromadzone na rachunku rozliczeniowym.
§  13. 8
Zasady tworzenia i wykorzystywania zakładowych funduszów socjalnego i mieszkaniowego regulują odrębne przepisy.
§ 14. 9
Do funduszu statutowego oraz finansowania zapasów i należności stosuje się przepisy uchwały nr 18 Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej objętych planowaniem terenowym przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i budownictwa komunalnego oraz ich zjednoczeń (Monitor Polski Nr 7, poz. 33).
5 § 10 ust. 1 pkt 4 skreślony przez § 2 pkt 4 uchwały nr 39 z dnia 4 lutego 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów, dotyczących funduszów nagród, socjalnego i mieszkaniowego (M.P.74.6.42) z dniem 1 stycznia 1974 r.
6 § 11 ust. 3 zmieniony przez § 37 pkt 1 uchwały nr 18 z dnia 23 stycznia 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej objętych planowaniem terenowym przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i budownictwa komunalnego oraz ich zjednoczeń (M.P.76.7.33) z dniem 28 lutego 1976 r.
7 § 11 ust. 4 zmieniony przez § 2 pkt 5 uchwały nr 39 z dnia 4 lutego 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów, dotyczących funduszów nagród, socjalnego i mieszkaniowego (M.P.74.6.42) z dniem 1 stycznia 1974 r.
8 § 13 zmieniony przez § 2 pkt 6 uchwały nr 39 z dnia 4 lutego 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów, dotyczących funduszów nagród, socjalnego i mieszkaniowego (M.P.74.6.42) z dniem 1 stycznia 1974 r.
9 § 14 zmieniony przez § 37 pkt 2 uchwały nr 18 z dnia 23 stycznia 1976 r. w sprawie gospodarki finansowej objętych planowaniem terenowym przedsiębiorstw gospodarki komunalnej i budownictwa komunalnego oraz ich zjednoczeń (M.P.76.7.33) z dniem 28 lutego 1976 r.