Rozdział 2 - Koszty i dochody przedsiębiorstwa. - Gospodarka finansowa zarządów budynków mieszkalnych.

Monitor Polski

M.P.1973.14.86

Akt utracił moc
Wersja od: 28 lutego 1976 r.

Rozdział  2

Koszty i dochody przedsiębiorstwa.

§  4.
1.
Do kosztów działalności podstawowej zalicza się:
1)
koszty utrzymania budynków, obejmujące:
a)
koszty eksploatacji,
b)
koszty remontów budynków oraz innych środków trwałych, użytkowanych przez przedsiębiorstwo w działalności podstawowej, z wyjątkiem urządzeń określonych w pkt 2,
2)
koszty usług w zakresie centralnego ogrzewania, dostarczania ciepłej wody i eksploatacji dźwigów osobowych, łącznie z remontami urządzeń służących do świadczenia tych usług,
3)
koszty utrzymania terenów wewnątrz osiedla mieszkaniowego, działek i ogródków przydomowych itp.,
4) 2
odpisy na zakładowe fundusze socjalny i mieszkaniowy.
2.
Minister Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska w porozumieniu z Ministrem Finansów ustala corocznie - na podstawie norm wieloletnich - normy kosztów wymienionych w ust. 1 pkt 1, 3 i 4 w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni budynków, z uwzględnieniem ich kategorii i wyposażenia technicznego.
3. 3
Jeżeli zaplanowane remonty budynków mieszkalnych, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 1, okażą się ekonomicznie i technicznie nieopłacalne w toku realizacji planów - wojewoda, prezydent miasta wyłączonego z województwa może podjąć decyzję o przeniesieniu środków zaplanowanych na remonty tych budynków na powiatowy (miejski) fundusz mieszkaniowy właściwej rady narodowej.
4.
Przedsiębiorstwo nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych od budynków obejmujących lokale, od których pobiera się czynsz, a od pozostałych budynków i innych środków trwałych działalności podstawowej i pomocniczej dokonuje tych odpisów według stawki na wymianę. Przedsiębiorstwo dokonuje umorzeń środków trwałych działalności podstawowej i pomocniczej według stawki na wymianę.
5.
Remonty środków trwałych użytkowanych w działalności pomocniczej obciążają koszty tej działalności.
6.
Zasady dokonywania odpisów amortyzacyjnych oraz finansowania remontów środków trwałych zakładowej działalności socjalnej przedsiębiorstwa określają odrębne przepisy.
7.
Oszczędności pochodzące z obniżenia planowanych kosztów określonych w ust. 1 pkt 1-3, uzyskane wskutek wykonania przez mieszkańców budynków - w formie czynu społecznego - prac należących do obowiązku przedsiębiorstwa, przeznacza się na organizację i wyposażenie świetlic, bibliotek i innych urządzeń kulturalnych dla mieszkańców.
§  5.
1.
Do dochodów własnych z działalności podstawowej przedsiębiorstwa zalicza się:
1)
czynsze za lokale mieszkalne,
2)
czynsze i świadczenia za lokale użytkowe,
3)
podatek od lokali należny od najemców, jeżeli podatek ten nie stanowi dochodów funduszu miejskiego,
4)
opłaty za centralne ogrzewanie, ciepłą wodę i dźwigi osobowe,
5)
opłaty za dzierżawę terenów przydomowych,
6)
odsetki pobrane od najemców za nieterminowe uiszczanie należności z tytułu najmu lokali,
7)
opłaty za korzystanie ze zbiorowych anten radiowych i telewizyjnych,
8)
środki otrzymane od zakładów pracy z tytułu administracji zleconej,
9)
środki określone w § 7 ust. 1,
10)
inne dochody określone odrębnymi przepisami.
2.
Wysokość czynszów i opłat wymienionych w ust. 1 regulują odrębne przepisy.
§  6.
1.
Jeżeli planowane koszty działalności podstawowej przedsiębiorstwa, powiększone o 2%, przekraczają planowane dochody własne z tej działalności, przedsiębiorstwo otrzymuje na wyrównanie różnicy dotację z budżetu.
2. 4
Wysokość dotacji z budżetu dla poszczególnych przedsiębiorstw ustala właściwe zjednoczenie w porozumieniu z urzędem wojewódzkim (urzędem miejskim w mieście wyłączonym z województwa) w granicach kwoty ustalonej dla zjednoczenia przez Ministra Finansów w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska, uwzględniającej coroczne normy kosztów, o których mowa w § 4 ust. 2, oraz różnicę między planowanymi kosztami centralnego ogrzewania, dostarczania ciepłej wody i eksploatacji dźwigów osobowych a planowanymi dochodami z opłat za te usługi.
3.
Przedsiębiorstwo otrzymuje planowaną na kwartał dotację z budżetu właściwej rady narodowej w terminie do dnia 7 miesiąca rozpoczynającego kwartał.
§  7.
1.
Na sfinansowanie ponadplanowych kosztów działalności podstawowej przedsiębiorstwo przeznacza środki własnego funduszu rezerwowego przedsiębiorstwa, a w razie braku tych środków otrzymuje dotację z funduszu rezerwowego zjednoczenia.
2.
W razie przejściowego braku dochodów własnych na finansowanie remontów budynków przedsiębiorstwo może w ciągu roku zaciągnąć pożyczkę z rachunku kaucji mieszkaniowych, na zasadach określonych odrębnymi przepisami, z tym że pożyczka powinna być spłacona do końca następnego roku kalendarzowego.
2 § 4 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 2 pkt 2 lit. a) uchwały nr 39 z dnia 4 lutego 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów, dotyczących funduszów nagród, socjalnego i mieszkaniowego (M.P.74.6.42) z dniem 1 stycznia 1974 r.
3 § 4 ust. 3 zmieniony przez § 2 pkt 2 lit. b) uchwały nr 39 z dnia 4 lutego 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów, dotyczących funduszów nagród, socjalnego i mieszkaniowego (M.P.74.6.42) z dniem 1 stycznia 1974 r.
4 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 2 pkt 3 uchwały nr 39 z dnia 4 lutego 1974 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów, dotyczących funduszów nagród, socjalnego i mieszkaniowego (M.P.74.6.42) z dniem 1 stycznia 1974 r.