Rozdział 3 - Fundusze tworzone w zjednoczeniu. - Gospodarka finansowa przemysłowych i budowlano-montażowych państwowych organizacji gospodarczych objętych planem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1976.15.70

Akt utracił moc
Wersja od: 28 stycznia 1981 r.

Rozdział  3

Fundusze tworzone w zjednoczeniu.

§  7.
1.
W zjednoczeniu są tworzone fundusze zbiorcze i jednostkowe.
2.
Funduszami zbiorczymi zjednoczenia są:
1)
fundusz rozwoju zjednoczenia, na który składają się fundusze rozwoju przedsiębiorstw i jednostek badawczych zgrupowanych w zjednoczeniu, ich rezerwowe fundusze rozwoju oraz scentralizowany fundusz rozwoju zjednoczenia,
2)
fundusz postępu techniczno-ekonomicznego zjednoczenia, na który składają się fundusze postępu techniczno-ekonomicznego przedsiębiorstw oraz scentralizowany fundusz postępu techniczno-ekonomicznego zjednoczenia,
3)
fundusz premiowy pracowników zajmujących kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy, na który składają się fundusze premiowe pracowników zajmujących kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniu i centrali zjednoczenia, ich rezerwowe fundusze premiowe oraz scentralizowany rezerwowy fundusz premiowy pracowników zajmujących kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy.
3.
Normatywy określające wielkość funduszów zbiorczych, o których mowa w ust. 2, są ustalane dla zjednoczenia.
4.
Fundusze, o których mowa w ust. 2 pkt 2 i 3, są tworzone i wykorzystywane na podstawie odrębnych przepisów.
5.
Zjednoczenie tworzy ponadto fundusz przedsięwzięć gospodarczych. W zjednoczeniu wiodącym w danej branży może być tworzony także fundusz branży. Środki tych funduszów są gromadzone na odrębnych rachunkach bankowych.
§  8.
1.
Scentralizowany fundusz rozwoju zjednoczenia tworzy się z podlegających przekazaniu przez przedsiębiorstwa i jednostki badawcze do centrali zjednoczenia obciążeń ich odpisów na fundusz rozwoju (§ 23 ust. 5 i § 43 ust. 2), zwiększonych o równowartość dodatnich sald różnic cen oraz wewnętrznych dotacji przedmiotowych i obciążeń, o których mowa w § 14-16, a zmniejszonych o:
1)
równowartość ujemnych sald różnic cen oraz wewnętrznych dotacji przedmiotowych i obciążeń, o których mowa w § 14-16,
2)
część rat kredytów zaciągniętych na inwestycje rozwojowe przypadających w danym okresie do spłaty z zysku brutto zjednoczenia jako całości zgodnie z planem spłaty tych kredytów,
3)
obciążenie funduszu płac i oprocentowanie funduszu statutowego centrali zjednoczenia w części finansującej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne,
4)
straty przedsiębiorstw i jednostek badawczych.
2.
Kwoty obciążeń odpisów na fundusz rozwoju przedsiębiorstw i jednostek badawczych (§ 23 ust. 5 i § 43 ust. 2) i równowartość dodatnich sald różnic cen oraz wewnętrznych dotacji przedmiotowych i obciążeń (§ 14-16) podlegają przekazaniu na specjalny rachunek bankowy centrali zjednoczenia. Z rachunku tego pokrywa się wypłaty z tytułów wymienionych w ust. 1 pkt 1-4. Równowartość utworzonego scentralizowanego funduszu rozwoju zjednoczenia podlega przekazaniu na bankowy rachunek tego funduszu.
§  9.
1.
Scentralizowany fundusz rozwoju zjednoczenia tworzy się w centrali zjednoczenia.
2.
Ze scentralizowanego funduszu rozwoju zjednoczenie uiszcza podatek od nadwyżki łącznej sumy odpisów z zysku netto i odpisów amortyzacyjnych na fundusz rozwoju zjednoczenia (§ 6 ust. 4).
3.
Scentralizowany fundusz rozwoju zjednoczenia jest przeznaczony na:
1)
finansowanie środków obrotowych przedsiębiorstw i jednostek badawczych w drodze zasilania dotacjami ich funduszów rozwoju bądź w drodze udzielania im pożyczek,
2)
finansowanie inwestycji odtworzeniowo-modernizacyjnych w drodze udzielania przedsiębiorstwom i jednostkom badawczym dotacji na zasilenie ich funduszów rozwoju lub bezpośredniego finansowania ze środków scentralizowanego funduszu rozwoju inwestycji realizowanych na wspólne potrzeby przedsiębiorstw i jednostek badawczych zgrupowanych w zjednoczeniu.
4.
W razie zgromadzenia środków na rachunku scentralizowanego funduszu rozwoju zjednoczenia w wysokości przekraczającej potrzeby określone w ust. 3 nadwyżka tych środków może być przeznaczana na:
1)
następujące cele inwestycyjne:
a)
pomoc w spłacie planowanych rat kredytów inwestycyjnych w wypadkach, w których kalkulacja sporządzana przy rozpoczynaniu inwestycji rozwojowej wykaże, że odpisy amortyzacyjne i zysk przewidziane do osiągnięcia z eksploatacji obiektów uzyskanych w wyniku inwestycji nie zapewnią spłaty kredytu w maksymalnym okresie kredytowania,
b)
uzupełniające finansowanie inwestycji rozwojowych polegających na generalnej modernizacji,
c)
finansowanie inwestycji rozwojowych jednostek badawczych,
d)
finansowanie - nie będących inwestycjami socjalnymi lub mieszkaniowymi - inwestycji nie mających bezpośrednio charakteru produkcyjnego, a stanowiących samodzielne zadania inwestycyjne, które nie wchodzą w skład przedsięwzięcia inwestycyjnego zaliczonego do inwestycji rozwojowych,
e)
przyspieszenie spłaty kredytów zaciągniętych na inwestycje rozwojowe,
f)
pokrywanie udziałów w kosztach wykonania inwestycji wspólnych realizowanych przez inne jednostki,
g)
udzielanie przedsiębiorstwom w budowie pożyczek na opłacenie odsetek od kredytów inwestycyjnych za okres realizacji inwestycji,
2)
udzielanie nowo utworzonym przedsiębiorstwom dotacji na pierwsze wyposażenie w środki obrotowe,
3)
zasilanie funduszu postępu techniczno-ekonomicznego i funduszu prac badawczych,
4)
zasilanie funduszu przedsięwzięć gospodarczych,
5)
inne cele określone odrębnymi przepisami.
5.
Decyzje w sprawie przeznaczania środków scentralizowanego funduszu rozwoju zjednoczenia (ust. 3 i 4) podejmuje dyrektor zjednoczenia.
6.
Właściwy minister może utworzyć w ministerstwie scentralizowany fundusz rozwoju resortu. Fundusz ten tworzy się z określonej kwotowo lub procentowo na okres wieloletni części przychodów scentralizowanych funduszów rozwoju zjednoczeń (funduszów rozwoju przedsiębiorstw podległych bezpośrednio ministrowi), pozostałych po uiszczeniu podatku od odpisów na fundusz rozwoju.
7.
Scentralizowany fundusz rozwoju resortu jest przeznaczony na zasilanie scentralizowanych funduszów rozwoju zjednoczeń i funduszów rozwoju przedsiębiorstw podległych bezpośrednio ministrowi.
8.
Środki funduszów, o których mowa w ust. 1 i 6, są gromadzone na odrębnych rachunkach bankowych.
§  10.
1.
Fundusz przedsięwzięć gospodarczych tworzy się:
1)
z ustalonych przez dyrektora zjednoczenia wpłat przedsiębiorstw i jednostek badawczych, zgrupowanych w zjednoczeniu, obciążających ich koszty własne,
2)
z wpływów za odpłatnie świadczone w ramach przedsięwzięć dostawy, roboty i usługi,
3)
ze środków przekazywanych ze scentralizowanego funduszu rozwoju zjednoczenia.
2.
Fundusz przedsięwzięć gospodarczych jest przeznaczony na finansowanie wydatków związanych z podejmowaniem i realizacją:
1)
wspólnych przedsięwzięć gospodarczych mających na celu ułatwienie wykonania zadań przez przedsiębiorstwa i jednostki badawcze,
2)
wspólnych przedsięwzięć w zakresie reklamy i sprzedaży.
3.
Z funduszu przedsięwzięć gospodarczych nie mogą być realizowane inwestycje.
4.
Wspólne przedsięwzięcia gospodarcze są realizowane na podstawie planów zatwierdzonych przez dyrektora zjednoczenia.
5.
Wielkość funduszu płac obciążającego koszty wspólnych przedsięwzięć gospodarczych określa dyrektor zjednoczenia w ramach dyspozycyjnego funduszu płac lub funduszu płac zjednoczenia.
6.
W razie przejściowego braku środków na rachunku funduszu przedsięwzięć gospodarczych bank może udzielić kredytu na poczet przyszłych wpływów funduszu. W razie zaprzestania lub zakończenia określonego przedsięwzięcia gospodarczego saldo funduszu odnoszące się do takiego przedsięwzięcia podlega rozliczeniu ze scentralizowanym funduszem rozwoju zjednoczenia.
§  11.
1.
Fundusz branży tworzy się z wpłat uczestników porozumienia branżowego, obciążających ich koszty własne. Wysokość tych wpłat ustala komisja branżowa. Fundusz branży jest przeznaczony na finansowanie wydatków związanych:
1)
ze wspólnymi przedsięwzięciami gospodarczymi mającymi na celu realizację porozumienia branżowego,
2)
z utrzymaniem sekretariatu porozumienia branżowego oraz wspólnym szkoleniem kadr.
2.
Z funduszu branży nie mogą być realizowane inwestycje.
3.
Podstawą gospodarowania funduszem branży jest plan uchwalony przez komisję branżową.
4.
Wielkość funduszu płac obciążającego koszty pokrywane z funduszu branży określa dyrektor zjednoczenia wiodącego w ramach dyspozycyjnego funduszu płac lub funduszu płac zjednoczenia.
§  12.
1.
Zjednoczenie tworzy następujące fundusze centrali zjednoczenia:
1)
fundusz statutowy na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorstw,
2)
fundusz na pokrycie kosztów utrzymania centrali zjednoczenia,
3)
zakładowy fundusz nagród, zakładowy fundusz socjalny i zakładowy fundusz mieszkaniowy,
4)
fundusze wchodzące w skład zbiorczych funduszów zjednoczenia:
a)
fundusz rozwoju,
b)
rezerwowy fundusz rozwoju,
c)
fundusz postępu techniczno-ekonomicznego,
d)
fundusz premiowy pracowników zajmujących kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy,
e)
rezerwowy fundusz premiowy pracowników zajmujących kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy,
5)
inne fundusze przewidziane odrębnymi przepisami.
2.
Fundusze, o których mowa w ust. 1 pkt 3, w pkt 4 lit. c) - e) i w pkt 5, są tworzone i wykorzystywane na podstawie odrębnych przepisów.
3.
Fundusze, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. a) - c), są tworzone w centralach zjednoczeń prowadzących działalność gospodarczą.
4.
Środki funduszu rozwoju i rezerwowego funduszu rozwoju centrali zjednoczenia są gromadzone na odrębnych rachunkach bankowych.
5.
Fundusz na pokrycie kosztów utrzymania centrali zjednoczenia tworzy się z wpłat obciążających koszty własne przedsiębiorstw zgrupowanych w zjednoczeniu. Wysokość tych wpłat określa dyrektor zjednoczenia. W razie stwierdzenia nieprawidłowości w gospodarce tym funduszem właściwy minister określi dla danego zjednoczenia limit wydatków na pokrycie kosztów utrzymania centrali zjednoczenia.
6.
Fundusz na pokrycie kosztów utrzymania centrali zjednoczenia jest przeznaczony na pokrywanie bieżących kosztów centrali zjednoczenia związanych z prowadzoną przez centralę działalnością w zakresie zarządzania i koordynacji, łącznie z narzutami na zakładowe fundusze: nagród, socjalny i mieszkaniowy. Nie wykorzystane w danym roku środki funduszu przechodzą na rok następny.
7.
Obciążenie funduszu płac i oprocentowanie funduszu statutowego w części finansującej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne centrali zjednoczenia są pokrywane z akumulacji finansowej zjednoczenia. Fundusz premiowy i rezerwowy fundusz premiowy tworzy się z funduszu na pokrycie kosztów utrzymania centrali zjednoczenia.