§ 12. - Gospodarka finansowa przedsiębiorstw gospodarki mieszkaniowej objętych planowaniem terenowym.

Monitor Polski

M.P.1978.2.12

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1978 r.
§  12.
1.
Fundusz inwestycyjny przedsiębiorstwa tworzy się:
1)
z odpisów z zysku,
2)
z części odpisów amortyzacyjnych pozostających w dyspozycji przedsiębiorstwa,
3)
z dochodów uzyskanych przy likwidacji środków trwałych,
4)
z innych źródeł określonych odrębnymi przepisami.
2.
Fundusz inwestycyjny przedsiębiorstwa może być zasilany dotacjami z terenowego (branżowego) funduszu inwestycyjnego, niezbędnymi do zrównoważenia planowanych wydatków z dochodami funduszu określonymi w ust. 1.
3.
Przedsiębiorstwo nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych od budynków obejmujących lokale, od których pobiera się czynsze; od pozostałych środków trwałych dokonuje odpisów amortyzacyjnych według stawek na wymianę, określonych uchwałą nr 534 Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 1961 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych (Monitor Polski z 1966 r. Nr 65, poz. 312, z 1967 r. Nr 60, poz. 284 i z 1971 r. Nr 29, poz. 184).
4.
Przedsiębiorstwo przeznacza na fundusz inwestycyjny, o którym mowa w ust. 1, odpisy amortyzacyjne według normy ustalonej przez zjednoczenie w granicach normy zbiorczej, określonej dla zjednoczenia przez wojewodę (prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego). Pozostała część odpisów amortyzacyjnych podlega przekazaniu na terenowy fundusz inwestycyjny.
5.
Zasady dokonywania i przeznaczania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych zakładowej działalności socjalnej określają odrębne przepisy.
6.
W razie stwierdzenia w toku realizacji planu rocznego, że wymiana środka trwałego jest bardziej opłacalna niż dokonanie jego remontu, przedsiębiorstwo może przeznaczyć na finansowanie inwestycji substytucyjnej środki obciążające koszty działalności podstawowej lub pomocniczej w wysokości planowanych wydatków na remont środka trwałego, przekazując te środki na rachunek funduszu inwestycyjnego przedsiębiorstwa.
7.
Przepis ust. 6 nie ma zastosowania do budynków.
8.
Środki funduszu inwestycyjnego przeznacza się na:
1)
budowę izb zastępczych niezbędnych na tymczasowe pomieszczenia dla najemców w związku z remontami i modernizacją budynków,
2)
pokrycie kosztów rozbiórki budynków wyłączonych z dalszej eksploatacji wskutek ich naturalnego zużycia oraz kosztów likwidacji innych środków trwałych,
3)
pokrycie innych wydatków przewidzianych w przepisach o finansowaniu inwestycji w jednostkach gospodarki uspołecznionej.
9.
Środki funduszu inwestycyjnego przedsiębiorstwa są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym; środki nie wykorzystane w danym roku przechodzą na lata następne.