Rozdział 3 - Fundusze kombinatów. - Gospodarka finansowa państwowych przedsiębiorstw, kombinatów i zjednoczeń przemysłowych oraz budowlano-montażowych, objętych planowaniem centralnym.

Monitor Polski

M.P.1971.26.166 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1975 r.

Rozdział  3.

Fundusze kombinatów.

§  41.
1.
Kombinat tworzy:
1)
fundusz statutowy,
2)
fundusz inwestycyjny,
3)
fundusz środków obrotowych,
4) 33
fundusz postępu techniczno-ekonomicznego i inne fundusze - na podstawie odrębnych przepisów.
2.
Kombinat podlegający bezpośrednio ministrowi, pełniący funkcje zjednoczenia wiodącego w branży, może tworzyć ponadto fundusz branży. Fundusz ten tworzy się z wpłat obciążających koszty własne kombinatu i wpłat innych uczestników porozumienia branżowego.
§  42.
1.
Fundusz statutowy kombinatu odzwierciedla wartość środków trwałych, wartości niematerialne i prawne oraz wartość środków obrotowych kombinatu i zachodzące w nich zmiany.
2.
Do funduszu statutowego kombinatu stosuje się przepisy § 13-15.
§  43.
1.
Fundusz inwestycyjny kombinatu służy na spłatę kredytów zaciągniętych na inwestycje branżowe oraz na bezpośrednie finansowanie tych inwestycji w takim zakresie, w jakim mogą one być bezpośrednio finansowane z tego funduszu na podstawie odrębnych przepisów.
2.
Fundusz inwestycyjny kombinatu tworzy się z odpisów amortyzacyjnych oraz z części pozostałości zysku. Fundusz inwestycyjny kombinatu, zgrupowanego w zjednoczeniu może być zasilony dotacją z funduszu inwestycyjnego zjednoczenia.
3.
Kombinat jest uprawniony do zaciągania kredytów bankowych na inwestycje branżowe.
§  44.
1.
Fundusz środków obrotowych powstaje z odpisów z łącznego zysku kombinatu. Ponadto na fundusz środków obrotowych przekazuje się różnicę między sumą zysków zakładów kombinatu a łącznym zyskiem kombinatu, z wyłączeniem zysków jednostek badawczych i zakładów doświadczalnych, jeżeli łączny wynik finansowy kombinatu ustalany jest zgodnie z przepisem § 34 ust. 1.
2.
Z funduszu środków obrotowych przekazywane są zakładom wchodzącym w skład kombinatu - z wyłączeniem zakładów będących jednostkami badawczymi - odpowiednie środki na finansowanie zapasów. Środki te zwiększają fundusz środków wydzielonych zakładów. Fundusz środków obrotowych może być przeznaczony także na pokrycie zobowiązań wynikających z udzielenia przez kombinat poręczenia spłaty kredytów obrotowych zaciągniętych w banku bezpośrednio przez zakłady wchodzące w skład kombinatu oraz na dotacje dla zakładów w wypadkach określonych w § 55 ust. 1 pkt 2 i 3.
3.
Przyjęcie poręczenia spłaty kredytów, zaciągniętych bezpośrednio przez zakłady, bank może uzależnić od upoważnienia go przez kombinat do zablokowania określonej kwoty funduszu środków obrotowych.
4.
Bank udziela kredytów obrotowych bezpośrednio zakładom kombinatu. Statut kombinatu może stanowić, że kombinat zaciąga wszystkie lub niektóre kredyty obrotowe dla całości kombinatu, który w tym wypadku rozdziela środki kredytowe między poszczególne zakłady i ustala wysokość i terminy spłat kredytów.
5. 34
Jeżeli bank udziela kredytu na zapasy zakładom kombinatu, do zakładów stosuje się przepisy działu I, rozdział 4 w całości; jeżeli bank udziela kredytu na zapasy kombinatowi, do zakładów nie stosuje się przepisów § 23; przepisy te stosuje się wówczas do kombinatu.
33 § 41 ust. 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 14 uchwały nr 66 z dnia 18 marca 1974 r. (M.P.74.10.75) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 marca 1974 r.
34 § 44 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 15 uchwały nr 66 z dnia 18 marca 1974 r. (M.P.74.10.75) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 29 marca 1974 r.