§ 6. - Gospodarka finansowa niektórych przedsiębiorstw zbytu i zaopatrzenia.

Monitor Polski

M.P.1965.65.366

Akt utracił moc
Wersja od: 12 czerwca 1970 r.
§  6.
1.
Fundusz statutowy przedsiębiorstwa zbytu i zaopatrzenia powinien równać się wartości netto posiadanych środków trwałych oraz wartości środków obrotowych w części podlegającej pokryciu funduszami własnymi w obrocie. Przez fundusze własne w obrocie należy rozumieć różnicę między funduszem statutowym a wartością netto środków trwałych.
2.
Do środków obrotowych stanowiących podstawę do ustalenia zapotrzebowania na fundusze własne w obrocie zalicza się następujące składniki aktywów przedsiębiorstw zbytu i zaopatrzenia: zapasy towarów, materiałów wraz z kosztami ich zakupu, zapasy produkcyjne oraz rozliczenia międzyokresowe, zwane dalej "zapasami".
3.
Zapasy, z wyjątkiem zapasów sezonowych i rezerw, pokrywane są w części funduszami własnymi w obrocie oraz w części kredytami bankowymi. Wysokość procentowego udziału pokrycia zapasów funduszami własnymi w obrocie ustala właściwy minister w uzgodnieniu z Ministrem Finansów. Procent ten może być zwiększony w razie przeznaczenia nadwyżki funduszu statutowego na finansowanie zapasów (§ 7 ust. 2).
4.
Środki obrotowe nie podlegające pokryciu funduszami własnymi w obrocie, w tym całość zapasów sezonowych i rezerw, bank finansuje kredytem na zasadach ogólnych. Udzielając kredytu bank zmniejsza jego wysokość o występujące w przedsiębiorstwie zbytu i zaopatrzenia zobowiązania prawidłowe.
5.
Do zobowiązań prawidłowych, o których mowa w ust. 4, zalicza się nie przeterminowane zobowiązania przedsiębiorstwa zbytu i zaopatrzenia, a w szczególności z tytułu:
1)
płac,
2)
rozliczeń międzyokresowych biernych,
3)
rozliczeń za dostawy,
4)
ubezpieczeń społecznych,
5)
wpłat z zysku na rzecz jednostki nadrzędnej.