§ 15. - Gospodarka finansowa niektórych przedsiębiorstw zbytu i zaopatrzenia.

Monitor Polski

M.P.1965.65.366

Akt utracił moc
Wersja od: 12 czerwca 1970 r.
§  15.
1.
Przed dokonaniem ostatecznego rozliczenia zysku podlega on weryfikacji w celu eliminowania:
1)
zysku niezależnego od działalności przedsiębiorstwa,
2)
zysku nieprawidłowego.
2.
Za zysk niezależny od działalności przedsiębiorstwa zbytu i zaopatrzenia uważa się zysk osiągnięty m.in. w wyniku zmian cen, taryf i płac, stawek amortyzacyjnych, ubezpieczeniowych, podatkowych, zmian metodologicznych i organizacyjnych.
3.
Za nieprawidłowy uważa się zysk osiągnięty przez przedsiębiorstwo zbytu i zaopatrzenia w sposób naruszający interes społeczny lub obowiązujące przepisy, np. wskutek niewłaściwych cen i taryf, niewykonywania remontów bieżących środków trwałych, nieuzasadnionego obniżenia nakładów na bezpieczeństwo i higienę pracy.
4.
Zysk nieprawidłowy oraz niezależny od działalności przedsiębiorstwa zbytu i zaopatrzenia podlega przekazaniu:
1)
w wysokości 15% - na rachunek funduszu rezerwowego jednostki nadrzędnej, jeżeli zysk nieprawidłowy i niezależny od działalności przedsiębiorstwa został ujawniony przez samo przedsiębiorstwo zbytu i zaopatrzenia lub jego jednostkę nadrzędną, a w pozostałej wysokości - do budżetu,
2)
w wysokości 100% - do budżetu, jeżeli zysk nieprawidłowy i niezależny od działalności przedsiębiorstwa został ujawniony przez organ kontroli zewnętrznej, banki, wydziały finansowe prezydiów rad narodowych.
5.
Przepisy ust. 1-4 mają zastosowanie zarówno do przedsiębiorstw zbytu i zaopatrzenia planowo rentownych, jak i odpowiednio do przedsiębiorstw planowo deficytowych.