Dział 3 - JEDNOSTKI BADAWCZE DZIAŁAJĄCE W FORMIE ZAKŁADU BUDŻETOWEGO. - Gospodarka finansowa jednostek badawczych.

Monitor Polski

M.P.1970.15.124

Akt utracił moc
Wersja od: 26 maja 1970 r.

Dział  III.

JEDNOSTKI BADAWCZE DZIAŁAJĄCE W FORMIE ZAKŁADU BUDŻETOWEGO.

§  29.
1.
Jednostki badawcze działające w formie zakładu budżetowego prowadzą gospodarkę finansową według zasad określonych odrębnymi przepisami ze zmianami wynikającymi z uchwały.
2.
Jednostki badawcze mogą być zakładami budżetowymi bez względu na to, jaka część planowanych kosztów znajduje pokrycie w planowanych dochodach jednostki.
§  30.
1.
W zakresie działalności podstawowej jednostki badawcze powinny być wyposażone w środki obrotowe, których wysokość ustala jednostka nadrzędna w procencie planowanych rocznych kosztów tej działalności, biorąc pod uwagę relacje zachodzące między faktycznym stanem środków obrotowych a rocznymi kosztami działalności podstawowej w latach ubiegłych.
2.
Procentowy przyrost środków obrotowych w ciągu roku powinien być planowany w granicach procentowego wzrostu planowanych kosztów działalności podstawowej w stosunku do kosztów roku poprzedniego. Przyrost środków obrotowych finansuje się z nadwyżki dochodów nad kosztami.
3.
Bank może udzielić jednostce badawczej kredytu na finansowanie środków obrotowych nie pokrytych funduszem własnym jednostki i zobowiązaniami prawidłowymi.
4.
Jeżeli kredyt bankowy potrzebny na zwiększenie środków obrotowych nie może być spłacony z nadwyżki w ciągu 3 lat, jednostka badawcza może otrzymać dotację z budżetu na pokrycie środków obrotowych.
5.
Do środków obrotowych, o których mowa w ust. 1 i 2, nie wlicza się prac nie zakończonych; prace te są finansowane w pełni kredytem bankowym.
§  31.
1.
Inwestycje jednostek badawczych polegające na budownictwie inwestycyjnym finansuje się zgodnie z zasadami i w trybie określonym dla finansowania budownictwa inwestycyjnego jednostek budżetowych.
2.
Inwestycje jednostek badawczych polegające na zakupach inwestycyjnych oraz remonty kapitalne i średnie finansuje się z funduszu inwestycyjno-remontowego jednostki. O przeznaczeniu środków funduszu na inwestycje lub remonty decyduje jednostka badawcza.
3.
Fundusz inwestycyjno-remontowy tworzy się:
1)
z narzutów obciążających koszty działalności jednostki badawczej przeznaczonych na finansowanie remontów kapitalnych i średnich według normy określonej przez jednostkę nadrzędną,
2)
z części nadwyżek dochodów nad kosztami, o których mowa w § 37 ust. 1 pkt 2,
3)
z różnicy między dochodami a kosztami likwidacji (sprzedaży) środków trwałych,
4)
z dotacji budżetowej na uzupełnienie środków funduszu do wysokości planowanych potrzeb w zakresie finansowania zakupów inwestycyjnych.
4.
Jednostki badawcze dokonują odpisów amortyzacyjnych środków trwałych związanych z działalnością podstawową zgodnie z zasadami ustalonymi dla przedsiębiorstw państwowych, stosując stawki amortyzacyjne w części przeznaczonej na wymianę. Odpisy te obciążają koszty bieżącej działalności podstawowej jednostek badawczych.
§  32.
1.
Jednostki badawcze pokrywają koszty swej działalności podstawowej z dochodów uzyskiwanych z tytułu odpłatnego wykonywania umów i zleceń, ze sprzedaży prac własnych, z innych dochodów z tej działalności oraz z dotacji budżetowej.
2.
Nadwyżka dochodów nad kosztami działalności podstawowej jednostki badawczej pozostaje w dyspozycji tej jednostki i wykorzystywana jest zgodnie z § 37.
3.
W zakresie działalności podstawowej jednostki badawcze są obowiązane sporządzać kalkulację wstępną i wynikową dla wszystkich prac nie objętych cennikami i wykonywanych na podstawie umów lub zlecenia jednostki nadrzędnej, a ponadto dla innych prac, które określi jednostka nadrzędna.
§  33.
Sprzedaż prac badawczych i innych prac (robót) i usług wykonywanych na podstawie umów (zleceń) oraz sprzedaż prac własnych dokonywana jest na zasadach określonych w § 14 i § 15 ust. 1.
§  34.
Koszty prac badawczych nie mogą obejmować kosztów działalności socjalnej i kulturalnej. W kalkulacji kosztów prac, o których mowa w § 33, sporządzonej dla celów rozliczeniowych, wyłącza się ponadto część funduszu płac wydzielonego w planie na fundusz premiowy; natomiast pełna kwota rzeczywistego funduszu premiowego wchodzi w skład kosztów działalności jednostki.
§  35.
Dotacje budżetowe na pokrycie kosztów działalności podstawowej planowane są w wysokości różnicy między sumą planowanych kosztów tej działalności zmniejszonych o odpisy z tytułu amortyzacji a sumą planowanych dochodów zmniejszonych o planowany zysk ze sprzedaży prac wykonywanych na podstawie umów (zleceń) oraz o 50% planowanych dochodów ze sprzedaży prac własnych.
§  36.
Koszty działalności socjalnej i kulturalnej są pokrywane z opłat pobieranych z tytułu tej działalności i z dotacji przewidzianych odrębnymi przepisami oraz z części nadwyżki dochodów nad kosztami działalności podstawowej.
§  37.
1.
Nadwyżka dochodów nad kosztami jednostki badawczej jest przeznaczona na niżej określone cele, w następującej kolejności:
1)
zwiększenie środków obrotowych,
2)
finansowanie zakupów aparatury i urządzeń, będących standardowym wyposażeniem jednostki badawczej i mających charakter środków trwałych, ponad planowane ich rozmiary,
3)
potrzeby socjalne i kulturalne w wysokości nie przekraczającej 2% planowanego rocznego osobowego funduszu płac jednostki badawczej; co najmniej 25% tego odpisu należy przeznaczyć na zakładowy fundusz mieszkaniowy,
4)
zwiększenie funduszu premiowego w granicach do 3% planowanego rocznego osobowego funduszu płac jednostki badawczej.
2.
Do nadwyżki stosuje się odpowiednio § 28 ust. 4.
3.
W zakresie wydatków na potrzeby socjalne i kulturalne stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przedsiębiorstw państwowych.