§ 5. - Fundusz zakładowy w przedsiębiorstwach specjalizujących się w produkcji eksportowej.

Monitor Polski

M.P.1968.35.248

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1968 r.
§  5.
1.
Jeżeli przedsiębiorstwo eksportowe osiągnie rzeczywistą rentowność wyższą od rentowności dyrektywnej, wówczas fundusz zakładowy, obliczony stosownie do przepisów § 2-4, ulega dalszemu zwiększeniu, które oblicza się według poniższej tabeli:
Za poprawę dyrektywnego wskaźnika rentownościStawka funduszu zakładowego w % planowanego osobowego funduszu płac za 1 punkt poprawy dyrektywnego wskaźnika rentowności
do 2 punktów1,0%
w granicach 2,01 do 4 punktów0,6%
powyżej 4 punktów0,2%

Zwiększenie funduszu zakładowego należy liczyć w sposób składany, tj. oddzielnie dla każdego przedziału tabeli.

2.
Jeżeli osiągnięta przez przedsiębiorstwo eksportowe rzeczywista rentowność jest niższa od rentowności dyrektywnej, wówczas fundusz zakładowy obliczony stosownie do przepisów § 2-4 ulega zmniejszeniu, mianowicie:
Za pogorszenie dyrektywnego wskaźnika rentowności w granicachZmniejszenie funduszu zakładowego wyrażone w % za każde rozpoczęte 0,1 punkta
0,1 do 0,5 punkta1%
0,6 do 1,0 punkta2%
1,1 do 1,5 punkta3%
1,6 do 2,0 punkta4%

Zmniejszenie funduszu zakładowego należy liczyć w sposób składany, tj. oddzielnie dla każdego przedziału tabeli. Zmniejszenie funduszu zakładowego z tytułu pogorszenia dyrektywnego wskaźnika rentowności nie może jednak przekraczać 50% kwoty funduszu zakładowego, obliczonego stosownie do przepisów § 2-4.

3.
Przez wskaźnik rentowności, o którym mowa w ust. 1 i 2, rozumie się również inne syntetyczne wskaźniki finansowe obowiązujące przedsiębiorstwa danej gałęzi przemysłu.