Fundusz Rozwoju Rolnictwa.

Monitor Polski

M.P.1980.31.174

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1980 r.

UCHWAŁA Nr 145
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 grudnia 1980 r.
w sprawie Funduszu Rozwoju Rolnictwa.

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1971 r. o podatku gruntowym (Dz. U. z 1971 r. Nr 27, poz. 254 i z 1974 r. Nr 38, poz. 230) Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Fundusz Rozwoju Rolnictwa, zwany dalej "Funduszem", tworzy się z wpływów z podatku gruntowego, wymierzanego według stawek kwotowych.
Środkami Funduszu pochodzącymi z wpływów podatkowych od:
1)
właścicieli (posiadaczy) indywidualnych gospodarstw rolnych - dysponują kółka rolnicze i ich związki,
2)
rolniczych spółdzielni produkcyjnych i członków spółdzielni specjalistycznych - dysponują jednostki organizacyjne zrzeszone w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych.
1.
Środki Funduszu, o których mowa w § 2 pkt 1, mogą być wykorzystane na finansowanie:
1)
inwestycji i remontów kapitalnych maszyn i narzędzi rolniczych, środków transportowych oraz zaplecza technicznego mechanizacji, związanych z wykonawstwem usług produkcyjnych dla gospodarstw indywidualnych,
2)
przedsięwzięć ogólnowiejskich w zakresie tworzenia produkcyjnej i socjalno-bytowej infrastruktury wsi, służących rozwojowi produkcji rolnej i poprawie warunków życia ludności wiejskiej, a zwłaszcza budowy punktów usługowych przetwórstwa rolnego, przechowalnictwa płodów rolnych, produkcji materiałów budowlanych, urządzeń służących zaopatrzeniu wsi i rolnictwa w wodę, wspierania czynów społecznych w zakresie budowy dróg lokalnych i obiektów ochrony zdrowia oraz innych obiektów i urządzeń służących zaspokajaniu potrzeb socjalno-bytowych wsi,
3)
przedsięwzięć związanych z wyrównywaniem dysproporcji w technicznym wyposażeniu rolnictwa poszczególnych rejonów oraz finansowanie inwestycji kółek rolniczych i ich związków i zasilanie funduszy pomocy gospodarczej; środki na te cele gromadzone są na szczeblu centralnym.
2.
Środki Funduszu, o których mowa w § 2 pkt 2, mogą być wykorzystane na finansowanie inwestycji w rolniczych spółdzielniach produkcyjnych oraz zadań wspólnych dla spółdzielni i miejscowości, w których spółdzielnie te prowadzą swoją działalność, jak również na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 3.
1.
Środki Funduszu wraz z wykazami ich podziału na rzecz poszczególnych dysponentów są przekazywane przez terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego właściwym bankom spółdzielczym zrzeszonym w Banku Gospodarki Żywnościowej.
2.
Banki spółdzielcze przelewają środki Funduszu na rachunki ich dysponentów.
1.
Środki Funduszu przekazane jednostkom, o których mowa w § 2, oraz mienie nabyte ze środków tego Funduszu stanowią ich własność.
2.
Środki Funduszu są oprocentowane według odrębnych przepisów.
Określenie zasad gospodarowania Funduszem, wysokości środków gromadzonych na szczeblu centralnym oraz sprawowanie nadzoru i kontroli nad prawidłowym jego wykorzystaniem należy do właściwości:
1)
Rady Głównej Centralnego Związku Kółek Rolniczych - w stosunku do środków Funduszu, o których mowa w § 2 pkt 1,
2)
Rady Centralnego Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych - w stosunku do środków Funduszu, o których mowa w § 2 pkt 2.
Traci moc uchwała nr 7 Rady Ministrów z dnia 16 stycznia 1976 r. w sprawie Funduszu Rozwoju Rolnictwa (Monitor Polski Nr 5, poz. 21).
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1981 r.