Fundusz nagród i prac zleconych.

Monitor Polski

M.P.1951.A-80.1107

Akt utracił moc
Wersja od: 14 września 1951 r.

ZARZĄDZENIE NR 117
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 12 lipca 1951 r.
w sprawie funduszu nagród i prac zleconych.

W porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych i Państwową Komisją Planowania Gospodarczego zarządza się, co następuje:
Wprowadzony do budżetów jednostek administracji państwowej i instytucji kulturalno-społecznych fundusz nagród i prac zleconych może być wydatkowany na:
1)
nagrody indywidualne za szczególne osiągnięcia w pracy, z uwzględnieniem biorących udział we współzawodnictwie pracy;
2)
wynagrodzenia za prace zlecone oraz udział w pracach komisyj powołanych i płatnych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
W ramach funduszu nagród i prac zleconych otwierane będą kredyty budżetowe na nagrody indywidualne do wysokości 0,7% otwartych kredytów na płace.

Pozostałą część funduszu nagród i prac zleconych przeznacza się na wynagrodzenia za prace zlecone nie należące do normalnego zakresu działania związanego ze stanowiskiem służbowym pracownika oraz za udział w pracach komisji, powołanych i płatnych zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wysokość tej części funduszu jedynie w wyjątkowych, szczególnie uzasadnionych przypadkach i za zgodą Ministra Finansów może być wyższa niż 1,3% kredytów na płace.

Kwotami kredytów budżetowych, o których mowa w § 2, dysponuje kierownik instytucji (jednostki budżetowej).
Z kwot przeznaczonych na nagrody indywidualne (§ 2 ust. 1) kierownik jednostki może przyznać nagrody indywidualne pracownikom za konkretne osiągnięcia i zadania przekraczające ten zakres ich obowiązków służbowych, który w danych warunkach należy uznać za przeciętnie wymagalny od danego pracownika, lecz gdy zadania te zostały wykonane w szczególnie trudnych warunkach. Wysokość jednorazowej nagrody nie powinna być niższa od 100 zł i nie może przekraczać 150% zasadniczego miesięcznego wynagrodzenia pracownika otrzymującego nagrodę.
Jeżeli w zakładzie pracy zostało zorganizowane współzawodnictwo pracy, to w ramach kredytów na nagrody, o których mowa w § 2 ust. 1, kierownik zakładu pracy w porozumieniu z radą miejscową ustala również podział nagród dla wyróżnionych we współzawodnictwie pracy.

Wnioski o przyznanie nagród dla wyróżnionych we współzawodnictwie pracy przedstawia kierownikowi raz na kwartał miejscowa rada związkowa na podstawie comiesięcznego podsumowania wyników przez poszczególne ogniwa (grupy) związkowe. Wysokość tych nagród wynosi od 100 do 300 zł jednorazowo.

Wręczenie nagród w zakładzie pracy powinno nastąpić raz na kwartał w sposób uroczysty, niezwłocznie po ustaleniu i ogłoszeniu osiągniętych wyników we współzawodnictwie pracy. Wraz z nagrodami pieniężnymi pracowników powinny być wręczane podpisane przez kierownika zakładu pracy i miejscową radę związkową dyplomy honorowe i listy pochwalne.

W zakładach pracy, w których zorganizowano współzawodnictwo pracy, mogą być niezależnie od nagród omawianych w niniejszym paragrafie przyznawane nagrody indywidualne według zasad ustalonych w § 4. Oba jednakże rodzaje nagród powinny się mieścić w ramach 0,7% otwartych kredytów na płace.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.